Ultima actualizare: azi, 21:59

Olimpia a început Liga a II-a cu un egal (FOTO)

olimpia-craiova-(4)Olimpia a redebutat cu un egal sâmbătă în Liga a II –a. „Galben- albaștrii” au primit vizita formației lui Adrian Mititelu, FC Universitatea Craiova pentru a disputa prima etapă a Ligii a II –a la fotbal.

Elevii lui Tiberiu Csik s-au descurcat mai mult decât bine în prima partea a jocului și le-a arătat celor 5.000 de suporteri veniți la stadion că sunt dornici de victorie. Până la finalul primei reprize, sătmărenii nu le-au dat deloc ocazia oaspeților să ajungă în careul lui Șuta. În minutul 10 al partidei, Bujor a șutat din apropierea careului puțin pe lângă. Cea mai mare ocazie a primei reprize a avut loc în minutul 22, când Zsiga a tras puțin pe lângă buturi. Scorul la pauză a fost 0 – 0.

În partea a doua a jocului, în minutul 52, Lemac a șutat puternic din apropiere, însă balonul a fost reținut de Hotoboc. Opt minute mai târziu, Bălan a profitat de greșeala lui Șuta și a înscris primul gol al partidei, făcându-i fericiți pe puținii suporteri craioveni prezenți la Satu Mare pentru a-și susține favoriții. Bucuria oltenilor a durat însă până în minutul 83, când Feier a obținut un penalti pe care Bujor l-a transformat în gol. Tabela a indicat la final scorul de 1 – 1.

„Vreau să salut revenirea Olimpiei în Liga a II –a. E o echipă cu tradiție și fotbalul românesc are nevoie de echipe cu tradiție în eșalonul I și II. Nu suntem mulțumiți de rezultat, am vrut să plecăm de aici cu toate cele trei puncte, am avut impresia că putem realiza acest lucru, dar spre final Olimpia a revenit prin acel penalti și ne-am împărțit punctele. Am plecat la acest drum cu gândul de a reveni în prima ligă”, a declarat antrenorul secund al formației FC Universitatea Craiova, Bon Dragoș.

„A fost un punct câștigat pe merit, este un punct foarte muncit pe care băieții îl merită cu prisos. Eu am încredere în băieți, din punctul de vedere al dorinței sunt la nivelul Ligii a II –a, mai trebuie să exerseze la competivitate. Fiecare punct contează”, a declarat antrenorul Olimpiei Satu Mare, Tiberiu Csik.

Olimpia Satu Mare: Șuta (cpt) – Muntean (78 Dragoș), Bălău, Ene, Iuhas, Gavrilescu – Villand, Svarczkopf (75 Feier), Zziga, Bujor, Lemac (75 Roghină). Antrenor: Tiberiu Csik.

FC Universitatea Craiova: Hotoboc – Mitic, Acka, Ciucă (cpt), Cosic – Mărzeanu, Gheorghe (46 Săceanu), Goge, Cruceru– Bălan, Stoianof. Antrenor: Nicola Napoli.

Sursa:  CS FC Olimpia 2010 Satu Mare