Ultima actualizare: azi, 14:10

Sătmărencele pierd clar la Târgoviște, scor 90 – 55

csmEchipa de baschet feminin CSM Satu Mare a pierdut miercuri seară partida disputată în deplasare împotriva CSM-ului din Târgoviște, scor 90 – 55 (13-18, 27-14, 28-10, 22-13). Sătmărencele au câștigat primul sfert dar nu au mai reușit să presteze același baschet și pe durata restului partidei. Principala marcatoare a echipei din nord-vestul țării a fost Kortni Hope, 18 puncte.

Site-urile de specialitate spun că Satu Mare a început bine meciul însă după primul sfert, dâmbovițencele au călcat pedala de accelerație și s-au detașat considerabil. Principala marcatoare pentru Târgoviște a fost Sanford cu 23 de puncte. Pentru Satu Mare au marcat: M. Adi 2 p, A. Orosz 14 p, M. Ivan 1 p, R. Laza 2 p, J. Hope 18 p, T. Wampler 12 p, C. Cuțas 6 p.  Este a 3-a înfrângere pe care o suferă elevele antrenate de Peter Eleș în sezonul 2013/2014 al Ligii Naționale de Baschet Feminin.

Vineri de la ora 18.00 CSM Satu Mare joacă tot în deplasare, împotriva formației Phoenix Galați. Înainte de meciul de la Târgoviște, oficialii clubului sătmărean își propuneau 1 victorie din cele 2 meciuri.