Luni are loc Gala Laureaţilor Sătmăreni. Vezi nominalizații

5 februarie 2014 | 4 comentarii

gala laureatilor 2014Prima ediţie a Galei Laureaţilor Sătmăreni a avut loc în anul 2008, ediţiile din anii 2009, 2010, 2011, 2012, fiind organizate de către Consiliul Judeţean Satu Mare în colaborare cu Consiliul Local al Municipiului Satu Mare, programul evenimentului cuprinzând atât acordarea de premii şi distincţii sătmărenilor care au reuşit să depăşească graniţele judeţului reprezentând valori naţionale şi internaţionale în domeniul în care activează, cât şi momente artistice alese. Este un eveniment pornit la iniţiativa lui Adrian Ştef în perioada în care era vicepreşedinte, un eveniment îndrăgit care a devenit tradiţie.

Gala Laureaţilor Sătmăreni este organizată anual cu scopul de a recunoaşte meritele sătmărenilor ce au reprezentat cu succes judeţul Satu Mare şi au obţinut rezultate remarcabile în domeniile în care activează.

Prin organizarea evenimentului se urmăreşte responsabilizarea comunităţii locale şi implicarea vocaţională a tinerei generaţii în domenii de activitate precum: educaţie, cultură, activităţi artistice, sport şi acţiuni sociale. Selecţia persoanelor premiate, dintre persoanele propuse, se face an de an de către Comisia pentru învăţământ, activităţi social – culturale, culte, sport şi tineret a Consiliului Judeţean Satu Mare.

Parcurgând ediţiile trecute ne amintim faptul că în 2008 au fost premiaţi Crivaci Răzvan, câştigător al Trofeului “Cerbul de Aur”, Hotca Ionela Nadina, campioană mondială la aerobic cu echipa la Campionatul Mondial de Aerobic din Germania, Vajda Andrei Alessandro, campion naţional la karting la Campionatul Naţional de Karting din Bucureşti, Stahl Cristina Ştefania, calificată în lotul naţional de scrimă pentru participarea la Jocurile Olimpice de la Beijing, Cuteanu Bianca, campioană la Campionatul Balcanic, floretă, Deac Simona, campioană la Campionatul Balcanic, spadă, Mureşan Ştefan, locul II la Campionatul Balcanic, la floretă, Moisa Ioan, locul II la Campionatul Balcanic, la floretă, Kovacs Istvan, arbitru promovat din anul 2007 de către Comisia Centrală a arbitrilor afiliate la U.E.F.A. şi F.I.F.A. în Lotul din Liga 1 la Fotbal la nivel naţional.

În 2009 au fost premiaţi dr. Bura Laszlo, profesor pensionar, Viorel Ciubotă, muzeograf Muzeul Judeţean Satu Mare, Câcu Mircea, dirijor Fanfara din Beltiug, Csipo Irma, profesoară pensionară, d Irma, profesoară pensionară, Dr. Virgil Enătescu, academician, inventator şi psihiatru, Rudolf Fatyol, director Filarmonica “Dinu Lipatti” Satu Mare, Jenei Greta, elev la Şcoala de Arte Satu Mare, Jurchis Rareş Şerban, Şcoala de Arte Satu Mare, Laszlo Robert – elev la Colegiul Naţional “Doamna Stanca”, Adrian George Matus, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”,  Toth-Pall Miklos, Teatrul de Nord Satu Mare, Ioan Tifor, Teatrul de Nord Satu Mare, George Vulturescu, Direcţia Judeţeană pentru Cultură Satu Mare, Deac Simona, scrimă, Emanuel Gyenes, campion naţional la endure şi câştigător la Raliul Marocului, Hajbok Robert, şah, Lăpuştea Cristian, karate modern, Nagy Attila, atletism, Pandi Karola, judo, Samel Lorand, judo, Stahl Cristina, scrimă, Tătăran Amalia, scrimă, Vajda Andrei, karting, locul II la Campionatul European de Karting Zona Sud-Est (Grecia).

În anul 2010 premiaţii au fost: Gergely Csaba, percuţionist, Ovidiu Suciu, scriitor şi publicist, Ernyi Kinga, karateka, Radu Botar, actor şi regizor la Teatru de Nord Satu Mare, Voicu D. Rusu, jurnalist, Director Biblioteca Judeţeană Satu Mare, om de litere, Nagy Csongor, actor, Leontina Dorca, interpretă de muzică populară, Gindele Robert, arheolog la Muzeul Județean Satu Mare,  Franz Lamprecht, dirijor, director artistic Filarmonica “Dinu Lipatti” Satu Mare, Amalia Tătăran, spadasină, iar premiul anului a fost acordat domnului Gabriel Ştrempel, istoric, filolog si bibliograf, directorul general al Bibliotecii Academiei Române.

Anul 2011 a adus premii pentru dr. Tiberiu Bader, arheolog pensionar, Marcel Mirea, actor, Bessenyei Istvan, actor, Judith Erdos, critic de artă, Claudia Popdan, profesoară, Deak Endre, profesor, profesorii Cosma Gheorghe şi Rozalia, Berindei Sorin, profesor Formaţia Inedit, Denisa Mădălina Maxim, elevă a Colegiului Naţional “Mihai Eminescu”, Bartincki Attila, karate, iar Omul Anului a fost desemnat Fogel Vasile.

În ultima ediţie au fost premiaţi: dr. Gavril Ardelean, profesor universitar, prorector al Universităţii de Vest “Vasile Goldiş” Arad, director al filialei Satu Mare, Bogdan Georgescu, director al Direcţiei pentru Cultură Carei, Tudor Toduţ, participant la concursul organizat de TV Antena 1 “X Factor”, Suranyi Botond, participant la concursul organizat de TV Antena 1 “X Factor”, Feier Veronica Diana, student (nota 10 la Bacalaureat 2012), Muzsnay Arpad, jurnalist, Camerata Consonantia, artişti, Mircea Ardelean, director executive al DGFP Satu Mare, Bartinczki Attila, campion mondial, campion european karate, Faur Mihaela, judo. Premiul Anului i-a revenit Prea Sfinţiei Sale Iustin Sigheteanu, Episcopului Vicar al Maramureşului şi Sătmarului.

Pentru 2013 au fost nominalizaţi: Gheorghe Glodeanu, prof. univ. dr., decan al Facultăţii de Litere, Universitatea de Nord – Vest, Baia Mare, critic literar de prestigiu naţional, sătmărean, Angela Câmpian, șef serviciu la Biblioteca Judeţeană Satu Mare, Nicolae Pop, artist plastic, profesor (Apa), Carol Erdős, actor, Teatrul de Nord Satu Mare, Gavril Ardelean, Universitatea  „ V. Goldiş”, filiala Satu Mare, Korda Zoltán – preot reformat, autor de studii culturale, dr. Ovidiu Pop, profesor de matematică, Colegiul ”M. Eminescu”, autor de monografii, Voicu Şichet, redactor al revistei „Eroii Neamului”, Atyim Paul, lector universitar Universitatea  „ V. Goldiş”, filiala Satu Mare, Irina Liuba Horvat, aport deosebit în domeniul cooperării inter-instituţionale transfrontaliere cu Ucraina, Muzeul Judeţean Satu Mare, Dorina Nemeş, actriţă, Mehes Kati, actriţă, prof. univ. Viorel Rogoz, etnolog, Grupul vocal – instrumental „2+1”, au cucerit trofeul Europa 2013 (micul Eurovision) de la Valence – Franţa, Görbe Eva – Colegiul Naţional “Hám János”, profesoară, instructor de dansuri populare maghiare, prof.univ.dr. Porumbăcean Claudiu Petru, cercetător al istoriei locale, Manfredi Anamaria, profesor Liceul de Arte „Aurel Popp” Satu Mare, Stier Alexa Dorottya, elev la Liceul de Arte „Aurel Popp” Satu Mare, Raţiu Adina Ramona,  profesor coordonator Cercul de Dans Modern, Bancoş Veronica, instruieşte echipajele “Prietenii pompierilor”, participând la concursuri naţionale şi internaționale, lector universitar dr. Alexandru Zotta, Orchestra simfonică a filarmonicii, Tătăran Amalia, scrimă/spadă – Clubul Sportiv Satu Mare, Şereş Cristian, judo – C.S. Unio Satu Mare, Kovacs Dora, judo – C.S.Unio Satu Mare, Samel Lorand, judo – C.S. Unio Satu Mare, Echipa de baschet feminin C.S.M. Satu Mare, Bartincki Attila, karate SKDUN – Karate Do B.F.K.S. Carei, Bacs Mate, karate SKDUN – Karate Do B.F.K.S. Carei, Doroş Radu Marian, şah – Liceul cu Program Sportiv Satu Mare, Nemeth Nandor, karate – C.S. Bushido Satu Mare, Mastan Gheorghe, modalism – Clubul Copiilor şi Elevilor Carei, Cserey Csaba, percuţionist, echipa de fotbal ”Olimpia” Satu Mare, promovarea echipei în Liga a II-a, Szepessy Iosif, campion mondial la scrimă 1973, reprezintă interesele judeţului Satu Mare în landul Baden Württemberg, Stahl Istvan, ziarist sportiv, Istvanfi Geza, olar din Ţara Oaşului, profesor dr. Ioan Corneanu, profesor de istorie  - autor a numeroase articole şi volume despre istoria sătmărenilor.

Pentru a-i premia pe sătmărenii cei mai merituoşi, sunteți așteptați luni, 10 februarie 2014 începând cu ora 17:00 la Filarmonica „Dinu Lipatti” Satu Mare.

Etichete: , , , ,

Categorie: Locale

Comentarii (4)

Trackback URL | RSS Feed comentarii

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

  1. ucr spune:

    Liuba Horvat e traducator colaboreaza cu Ucraina la mese festive….

  2. Liberal spune:

    iar bani aruncati pe fereastra!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Pinterest