Ultima actualizare: azi, 10:34

Olimpia Satu Mare a pierdut în fața FC Olt Slatina cu scorul de 1-0

Olimpia Satu Mare-FC Olt Slatina (6)Olimpia Satu Mare a suferit vineri, prima înfrângere pe teren propriu, în meciul etapei a XVIII-a a Ligii a II-a la fotbal. „Galben albaștrii” au fost învinși de formația FC Olt Slatina cu scorul de 1-0.

Elevii antrenorilor Tiberiu Csik și Mircea Bolba au făcut un meci destul de slab în această după masă pe teren propriu. Nimeni nu se aștepta ca Olimpia să piardă, dar într-un meci pierzi și câștigi, iar sătmărenii au pierdut pentru prima dată în fața propriilor suporteri.

Oltenii le-au creat probleme „galben-albaștrilor” având primul șut pe poartă încă din minutul 5 prin Pavel Alin. Trei minute mai târziu Bujor a încercat să șuteze la poartă însă a fost blocat de oaspeți. Și… cam atât cu fazele periculoase ale Olimpiei pentru această repriză.

În minutul 21 oltenii au deschis scorul prin Bardu care a profitat de faptul că Anca a ieșit prea mult din poartă, iar printr-un lob simplu a înscris. Scorul la pauză a fost 1-0 pentru oaspeți.

În partea a doua a jocului, Anghelina a șutat puternic la poarta gazdelor, dar balonul a trecut puțin pe lângă. Primul șut pe poartă al Olimpiei a avut loc abia în minutul 65 prin Iuhas, dar fără noroc. Au urmat apoi două ocazii mari, Boștină a șutat din apropiere, dar a respins Mogoșanu, iar un minut mai târziu Feier a încercat să înscrie, dar nici de această dată mingea nu a vrut să intre în poartă. În minutul 78 același Boștină a trimis mingea puțin peste poartă și astfel, Olimpia a pierdut cele trei puncte puse în joc.

Pentru Olimpia Satu Mare au evoluat: Anca – Muntean, Ene, Bălău (78 Mureșan), Iuhas, Gavrilescu, Svarczkopf (46 Lemac), Villand, Faur ( 58 Feier), Bujor, Boștină.

Un meci de luptă, de angajament, așa cum anticipam și noi și antrenorii de la echipa Olimpiei, pe care până la urmă l-am câștigat, cred eu că meritat, măcar din prisma ocaziilor, pentru că la numărul de ocazii, noi am avut ocazii mai multe”, a declarat antrenorul formației FC Olt Slatina Daniel Oprescu.

Am jucat cu o echipă care știe să se apere, știe să țină de rezultat cu orice preț. Ei și-au atins scopul. Am văzut și meciul pe care l-au jucat la Târgu Mureș, pot să zic că au tras la indigo ambele meciuri, au tras de timp. Nu am fost inspirați, asta a fost tot, nu a intrat un gol, ei au reușit, iar eu îi felicit. Singura problemă e că am pierdut cu o contra candidată dacă nu pierdeam cu el sau făceam un egal era mai bine”, a declarat antrenorul Olimpiei, Tiberiu Csik.

Următoarea partidă pe care Olimpia o va disputa va avea loc miercuri, în deplasare la Bihor.