Ultima actualizare: azi, 17:36

Olimpia a ratat play-off-ul. Csik: Suntem dezamăgiți

olimpia bistrita (4)Olimpia Satu Mare a disputat sâmbătă, pe teren propriu, meciul etapei  XXII a Ligii a II-a, seria II la fotbal în compania formației Gloria Bistrița.

Aceasta a fost ultima partidă din sezonul regulat, meci în care sătmărenii au pierdut din nou în fața bistrițenilor cu scorul de 1-0.  Spunem din nou pentru că atât în partida tur, cât și în meciul amical pe care l-au disputat înaintea începerii returului Olimpia a fost învinsă de aceiași formație bistrițeană.

Încă din primul minut al partidei, Gloria Bistrița a avut o super ocazie prin Brumă care a șutat în bara transversală din 3 metri după o centrare din corner. După zece minute Villand a primit o centrare de la Bujor, însă balonul a fost apărat de Albuț. Două minute mai târziu Bujor a șutat de la 12 metri pe lângă poartă.

Nici bistrițenii nu s-au lăsat mai prejos, iar Chițu a șutat puternic, dar Anca a scos balonul de sub transversală.

A urmat apoi o dublă ocazie pentru „galben-albaștrii”, Lemac și Villand au fost blocați de fundașii formației oaspete și nu au reușit să trimită balonul în poarta lui Albuț. În minutul 33 Gavrilescu a șutat puternic de la 14 metri, Albuț a scos greu de lângă bară. Scorul la pauză a rămas 0-0.

În repriza secundă, oaspeții au deschis scorul în minutul 66, după o lovitură de colț bătută de Chițu, mingea a ajuns la Brumă care a rămas singur și a înscris de la 6 metri.

Până în minutul 90 Olimpia a mai avut câteva încercări, dar toate eșuate. În prelungiri, mai exact în minutul 90+2 portarul gazdelor a văzut cartonașul roșu și asta deoarece l-a faultat pe Feher la 25 de metri lateral. În locul lui a intrat Ene, deoarece Olimpia nu a mai avut schimbări.

Cu această înfrângere suferită, Olimpia Satu Mare a picat în play-out și a încheiat campionatul pe locul 7.

Remus Vlad, fost antrenor al Olimpiei în perioada anilor 2000 a declarat că știau toate tacticile Olimpiei.  „A fost un meci dificil și un joc pe care trebuia să-l câștigăm. Dacă nu-l câștigam și făceam meci egal, eram sortiți retrogradării în Divizia C. Cu sistemul aceasta play-off – play-aut Gloria era în dezavantaj având în vedere faptul că a avut rezultate proaste în fața echipelor de sub locul 6. Pentru asta am luptat și ne-am dorit victoria și mulțumim lui Dumnezeu că ne-a ajutat și am câștigat. Sigur că în postura cealaltă suntem bine clasați, după CSU Universitatea. Spre deosebire de Olimpia, noi avem două obiective, evitarea retrogradării și clasarea aici. Olimpia avea soartă mai bună în aceste condiții, decât noi. În legătură cu jocul, ne-am cunosc unii pe alții. Nu ne-a surprins Olimpia cu nimic astăzi. Colegii mei mai tineri aveau documentația bine pusă la punct, aveau dvd-uri cu jocul Olimpiei din deplasare, de acasă, inclusiv din meciul amical în care Gloria a bătut Olimpia cu 3-1. Poate că a fost un noroc pentru noi că nu au jucat Boștină și Iuhas. De atunci, adică de la ultimul meci și până acum, Olimpia și-a îmbunătățit jocul și ne-au surprins.” , a declarat directorul tehnic al Gloriei Bistrița, Remus Vlad.

„Am mai corectat câte ceva la pauză, știam că Gavrilescu este un jucător cu experiență și cel care face furori și în partea dreaptă este pericol și centrează bine, întoarce, chiar și cu piciorul stâng centrează. Dincolo de asta știam că ei descoperă anumite zone pe care noi le putem folosi ca să putem marca. Am avut și șansa asta de a marca. Până la urmă am avut șansa finalului când prin câștigarea celor trei puncte ne-am realizat obiectivul”, a mai adăugat fostul antrenor al Olimpiei în perioada 2000.

Antrenorul Olimpiei, Tiberiu Csik a afirmat că și-ar fi dorit ca Olimpia să promoveze în play-off. „Suntem dezamăgiți. Ne-am așteptat să facem un rezultat cu care să ne calificăm în play-off, dar din păcate nu am reușit. A fost un rezultat injust după aspectul jocului. Acum ce să facem, nu ne lăsăm de fotbal, mergem mai departe, antrenăm și poate că puțină experință mai multă evita golul primit și marcam noi. Nu am prea multe cuvinte de explicat, îmi pare rău pentru băieți că sunt supărați și dezamăgiți. Cei care au jucat astăzi au jucat bine. Nu am jucat la egal, niciodată nu am zis asta. În play-aut va trebui să pregătim fiecare meci cu atenție”.

Pentru Olimpia Satu Mare au jucat Anca – Mureșan, Micaș, Ene, Muntean, Gavrilescu, Svarczkopf (77 Dragoș), Rus (70 Zsiga), Villand, Bujor, Lemac (54 Feier).

Sursa: FC Olimpia 2010 Satu Mare