Ultima actualizare: azi, 14:10

Înotătorii sămăreni au câștigat 45 de medalii la concursul Memorialul „Gheorghe Demeca”

inotatori CSM Satu MareLa bazinul olimpic Gheorghe Demeca din Baia Mare a avut loc concursul de înot Memorialul „Gheorghe Demeca”, desfășurat în perioada 27-28 septembrie, la care au participat și înotătorii sportivi de la CSM Satu Mare. Rezultatele obținute au fost pe măsura așteptărilor. În total sătmărenii au câștigat nu mai puțin de 45 de medalii dintre care 20 de aur, 10 de argint, 15 de bronz, 8 locuri IV, 10 locuri V și 11 locuri VI. Pentru locurile IV-VI s-au acordat diplome.

Componenta echipei de la CSM Satu Mare a fost: Antrenor Silviu Pop urmata de sportivii Catalin Mosnegutu, Ariana Pop, Luca Tatar, Zalan Szelmenczi, Adam Mihalku, Andrei Soponar, Luca Simon, Mark Mihalku, Riedl Serli Tibor, Darius Soponar, Alexandra Gatina, Andra Beliga, Alexandra Grigoriu, Maria Chifor, Miruna Daraban, Oana Komiati, Filip Grigoriu, Lara Princz si Stancioiu Blanca (19 sportivi).

Astfel, Catalin Mosnegutu a fost favoritul probelor pentru anul de nastere 2001 si a castigat 9 medalii de aur la probele de 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, 50 m spate, 100 m spate, 200 m spate, 50 m fluture, 100 m fluture, 200 m mixt si locul IV la 50 m bras, participand la 10 probe in concurs.

Ariana Pop s-a clasat pe locul 3 si medalia de bronz la proba de 200 m liber, locul 4 la 200 m spate, locul 5 la 100 m fluture, locul 4 la 100 m spate, locul 4 la 50 m liber, locul 6 la 50 m spate si locul 4 la 50 m fluture, locuri castigate la cele 12 probe in care a fost inscrisa.

Luca Tatar s-a impus la toate cele 4 probe la care a participat, respective 50 m liber, 50 m spate, 50 m bras si 50 m fluture castigand medaliile de aur si la finalul concursului i-a fost acordata cupa pentru cel mai bun inotator nascut in anul 2007.

Zalan Szelmenczi s-a clasat pe locul 5 la proba de 50 m liber, locul 2 si medalia de argint la proba de 50 m bras, locul 5 la 100 m fluture, locul 2 si medalia de argint la 100 m bras si locul 6 la 100 m spate.

Adam Mihalku s-a clasat pe locul 3 la proba de 100 bras castigand medalia de bronz, pe locul 6 la 50 m liber, locul 5 la 100 m spate, locul 6 la 50 m bras, locul 4 la 100 m fluture, locul 6 la 50 m spate si locul 6 la 50 m fluture.

Andrei Soponar s-a clasat pe locul 6 la proba de 50 m bras.

Luca Simon s-a clasat pe locul 2 si a castigat medalia de argint la proba de 100 m spate, medalia de bronz la proba de 50 m bras, medalia de bronz la 50 m spate, medalia de bronz la 100 m bras si s-a clasat pe locul 4 la proba de 50 m fluture, locul 5 la 100 m liber, locul 6 la 50 m liber si locul 4 la 100 m fluture.

Mark Mihalku s-a clasat pe locul 6 la proba de 50 m spate si 100 m liber, iar la proba de 100 m fluture pe locul 4.

Riedl Serli Tibor a castigat medalia de aur la proba de 100 m liber, medalia de aur la proba de 100 m spate, medalia de aur la 50 m spate, medalia de argint la 100 m bras, medalia de bronz la 50 m liber, medalia de bronz la 50 m bras, medalia de bronz la 100 m fluture si medalia de bronz la 50 m fluture.

Darius Soponar s-a clasat pe locul 1 la proba de 100 m bras castigand medalia de aur, locul 2 si medalia de argint la proba de 50 m bras, locul 4 la 100 m fluture, locul 5 la 100 m liber, locul 5 la 100 m spate, locul 5 la 50 m spate si locul 6 la 50 m fluture.

Alexandra Gatina s-a clasat pe locul 4 la proba de 50 m bras.

Andra Beliga s-a clasat pe locul 5 si 6 la probele de 50 m bras, respective 50 m liber.

Alexandra Grigoriu a castigat medalia de bronz si s-a clasat pe locul 3 la probele de 50 m spate, 50 m bras, 100 m spate, 100 m bras, 100 m fluture si s-a clasat pe locul 5 la 50 m fluture, locul 5 la 100 m liber si locul 4 la 50 m liber.

Maria Chifor s-a clasat pe locul 6 la probele de 100 m liber si 100 m spate.

Oana Komiati a castigat locul 1 si medalia de aur la proba de 200 m liber, locul 2 si medalia de argint la probele de 100 m liber, 100 m spate si 100 m bras.

Filip Grigoriu a castigat 2 medalii de argint la probele de 50 m spate si 50 m liber.

Lara Princz s-a clasat pe locul 1 si a castigat medalia de aur la proba de 50 m liber, locul 1 si medalia de aur la proba de 50 m bras si locul 3 si medalia de bronz la proba de 50 m spate. De mentionat fatul ca si sportiva Lara Princz alaturi de sportivul Luca Tatar a castigat la finele concursului cupa pentru cea mai buna performanta la fete nescute in anul 2008.

Stancioiu Blanca s-a clasat pe locul 5 la probele de 50 m spate si 50 m liber si pe locul 6 la broba de 50 m fluture si 100 m liber.

Inotatorii satmareni vor sustine urmatorul concurs la Arad unde se va desfasura “Cupa Aradului” sditia a XVI-a in data de 01 noiembrie, unde suntem siguri ca ne vor reprezenta cu brio.

Scopul concursului: Depistarea copiilor talentaţi; verificarea înotătorilor; întărirea relaţiilor de prietenie cu oraşele învecinate; dezvoltarea spiritului competiţional.

Locul de desfăşurare: Bazinul Olimpic „Gheorghe Demeca”, Baia Mare, 8 culoare competitive; lungimea bazinului 50m; temperatura apei 26-28 grade.

Organizatorii concursului: PRIMARIA MUNICIPIULUI BAIA MARE, DJST MARAMUREŞ, FUNDATIA „GHEORGHE DEMECA”, C.S.M. BAIA MARE, C.S. AQUA SWIM BAIA MARE.

Categorii de vârstă: 2006, copii, juniori I, juniori II si seniori;

S-au acordat diplome şi medalii pe ani de varsta, probe si sexe pentru locurile I–III si diplome pentru locurile IV-VI si CEA MAI BUNA PERFORMANTA, FEMININ, MASCULIN calculata dupa tabela internationala de punctaj, Juniori II, Juniori I si Seniori: Cupe.