Ultima actualizare: ieri, 20:44

Înotătorii sătmăreni au obținut 12 medalii la Cupa Aradului 2014

20141025_152420Înotătorii sătmărenii din cadrul Clubului Sportiv Municipal – Select au participat în data de 25 octombrie la concursul internațional ”Cupa Aradului 2014”, eveniment aflat la ediția a XVI-a și care s-a desfășurat la Bazinul Delfinul din Arad. În urma competițiilor, sătmărenii au obținut 12 medalii, dintre care o medalie de aur, două de argint și nouă de bronz.

La acest concurs de înot, alături de sătmăreni au participat cluburi de natație din Arad, Alba Iulia, Ungaria, Oradea, Timișoara si Reșița.

Pentru sătmăreni au urcat pe podium următorii înotători:

1. Moșneguțu Cătălin care a ocupat locul 3 la proba de 50 m liber și locul 2 la proba de 50 m spate;

2. Ariana Pop care a ocupat locul 1 la proba de 50 m fluture, locul 3 la proba de 50 m spate și locul 3 la proba de 50 m liber;

3. Luca Tatar născut în 2007 a reușit să se impună la probele 50 m liber sși 50 m fluture ocupând locul 3, proba destinata copiilor născuți în anul 2006;

4. Mihalku Adam a ocupat locul 3 la proba de 50 m bras și locul 3 la proba de 50 m spate;

5. Luca Simon a ocupat locul 2 la proba de 50 m spate;

6. Lara Princz a ocupat locul 3 la proba de 50 m fluture;

7. Stancioiu Blanca s-a clasat pe locul 3 la proba de 50 m spate.

Alături de antrenorul Silviu Pop au mai participat următorii înotători: Szelmenczi Zalan, Soponar Andrei, Mihalku Mark, Riedl Serli Tibor, Soponar Darius, Gatina Alexandra, Beliga Andra Maria, Grigoriu Alexandra, Daraban Miruna, Komiati Oana și Grigoriu Filip, sportivi care s-au clasat aproape de podium și care și-au îmbunătățit timpii personali la probele parcurse. În total echipa noastră a participat la 78 de probe.

Concursul a fost organizat de Consiliul Municipal Arad, Comisia Judeţeană de Nataţie, Clubul CSM ARAD.

Sursa: CSM Satu Mare