Gala Laureaților Sătmăreni. Consiliul Județean a făcut nominalizările

12 februarie 2015 | 1 comentariu

gala laureatilor Consiliul Județean Satu Mare răsplătește performanța și anul acesta. Luni, 16 februarie 2015, ora 17:00 are loc Gala Laureaților Sătmăreni 2014 la Filarmonica “Dinu Lipatti” Satu Mare în cadrul căreia vor fi premiate personalitățile cu rezultate remarcabile în domeniile în care activează. Acestea vor fi recompensate cu diplome de merit pentru domeniile “Cultură, artă”, “Învățământ, educație”, “Cercetare”, “Social”, “Servicii sociale” și “Mediul de afaceri”.

Pentru domeniul “Cultură, artă” au fost nominalizați – Cserey Csaba – toboşar şi percuţionist, Centrul Cultural „G. M. Zamfirescu” Satu Mare, prof. Camelia Dumitru – bibliotecar documentarist, Biblioteca Județeană Satu Mare, Carmen Frăţilă (Cădariu) – actriţă la Teatrul de Nord Satu Mare, Tincuța Fernea – elevă în clasa a X-a la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, cursantă a Şcolii de Arte, Andrei Mihalache – regizor artistic, Teatrul de Nord Satu Mare, Kovacs Nikolett – actriţă, Teatrul de Nord Satu Mare – Trupa  „Harag Gyorgy”, Nagy Orban – actor, director de proiecte, programe, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale, Ștefan Novak – dirijor-orchestrator, Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” Satu Mare, Daniel Răceu – concert-maestru, Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” Satu Mare, Gabriela Tănase – coregraf şi profesor de balet în cadrul Şcolii de Arte și Ciprian Vultur – actor, Teatrul de Nord Satu Mare.

 La capitolul “Învățământ, educație” îi regăsim pe Fabian Armin – premiul I, olimpiada naţională de Religie, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Doina Feher – profesor de educaţie tehnologică, Şcoala Gimnazială „Ion Creangă Satu Mare, Koczinger Eva – profesor de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Kovacs Peter Zoltan – premiul I, olimpiada de Limba şi literatura maghiară, Liceul Teoretic Carei, Polcz Zita – profesor de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Schefler Barna – premiul I, olimpiada internaţională de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Schefler Gergo – premiul I, olimpiada internaţională de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Szabo Csilla – profesor de limba şi literatura maghiară, Liceul Teoretic Carei, Trepszker Erika – profesor de religie romano-catolică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare și Octavia Zelic – premiul I, olimpiada naţională de Educaţie tehnologică, Şcoala Gimnazială „Ion Creangă” Satu Mare.

Doamnele dr. Iegar Gianina-Diana – cercetător ştiinţific, Muzeul Județean Satu Mare și conf. univ. dr. Olimpia Neagu  – responsabil proiecte de cercetare ştiinţifică şi relaţii internaţionale la nivelul filialei Satu Mare a Universității de Vest „Vasile Goldiș” vor fi recompensate pentru rezultatele de cercetare. 

Domeniul “Social” este reprezentat de Alina Perşa – specialistă în acțiunile de promovare și apărare a drepturilor și inițiativelor copiilor și tinerilor și îmbunătățirea vieții prin implicarea activă în societate.

“Sportul” este un alt capitol foarte bine reprezentat, și anume:  Samel Lorand Karoly- judo C.S.Unio – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Halas Marian – judo – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Berei Lenard Istvan – lupte – Clubul Sportiv Satu Mare, Bodârlău Gheorghe Cristian – judo – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Bodo Benjamin  – scrimă – Clubul Sportiv Satu Mare, Bartincki Attila           – karate SKDUN – Karate Do B.F.K.S. Carei, Răzvan Alexandru Ţinca – karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Igor Beniamin Bălăcescu – karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Florin Mihali – karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Bacs Mate – karate SKDUN – Karate Do B.F.K.S. Carei, Alexandru Bretan – sportiv la Cercul de Karting, cel mai tânăr membru al echipei de karting sătmărean, Gyenes Emanuel – medalie de aur Red Bull Sea to Sky, Sergiu Oprea           – medaliat la concursurile de judo, Raul Oprea – medaliat la concursurile de judo, Adrian Ciprian Szilagyi – scrimă/spadă – Clubul Sportiv Municipal, Ioan Alexandru Morar – handbal – Clubul Sportiv Municipal, Vasile Maxim – popice – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Laza Ramona Eniko – baschet – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare și Raluca Anturia Nicoară – volei – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare.

Rodica Borlan – Crucea Roşie Satu Mare, Fulop Szabolcs – şef serviciu Multisalva, Inspectoratul pentru situaţii de urgenţă Satu Mare-SMURD și Caritas Satu Mare reprezintă serviciile sociale, iar DRM Draxlmaier România Sisteme Electrice SRL  – Camera de Comerţ şi Industrie Satu Mare mediul de afaceri.

Prima ediţie a Galei Laureaţilor Sătmăreni a avut loc în anul 2008, fiind un eveniment organizat anual la inițiativa domnului Adrian Ștef în perioada în care ocupa funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Satu Mare.

Scopul acestui demers este acela de responsabilizare a comunității locale și implicarea vocațională a tinerei generații în domenii de activitate precum: educaţie, cultură, activităţi artistice, sport şi acţiuni sociale.

Sursa: Consiliul Județean Satu Mare

Etichete: , , , , , , , , , , , ,

Categorie: Locale

Comentarii (1)

Trackback URL | RSS Feed comentarii

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

  1. Bretan Izabela spune:

    Felicitări!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Pinterest