Zilele Județului Satu Mare 2015 – Programul oficial

26 iunie 2015 | 2 comentarii

innaÎn perioada 26 – 28 iunie 2015, Consiliul Județean Satu Mare, va  organiza a III-a ediție a evenimentului ”Zilele Județului Satu Mare” eveniment unic în țară la care, vă invităm să participați alături de noi.

Numărul mare de participanți din zonă, din țară și din străinătate, deschide drumul pentru activitatea turistică în zona etno-folclorică a județului nostru. Edițiile anterioare au avut un real succes, crescând vizibilitatea județului nostru atât pe plan local, regional, național cât și internațional.

               Reușita acestui eveniment, se măsoară în bucuria oamenilor care datorită  obiceiurilor prezentate, a portului popular și a produselor culinare specifice fiecărei zone, au avut ocazia să retrăiască pentru o clipă copilăria și viața la țară, în familiarizarea copiilor și nu numai, cu tradițiile, și obiceiurile păstrate de-a lungul timpului, în trezirea interesului, cultivarea respectului și nu în ultimul rând la perpetuarea și promovarea culturii noastre tradiționale și a obiceiurilor care ajută la definirea identității județului Satu Mare.

Și anul acesta, dorim să oferim spectacole și activități pe tot parcursul derulării evenimentului care să confere divertisment și bună dispoziție tuturor categoriilor de public. Astfel, pe scena mare amenajată în Piața 25 Octombrie vor urca pe scenă după cum urmează:

 

Data

Interval Orar

Artist/Formație

Vineri 26.06.2015*

16:30 - 17:25

Interpreți Leno Studio

17:30 – 18:10

Grupul “Inedit”

18:15 – 18:35

Dots

18:40 – 18:55

Bogdan Bratiș

19:00 - 19:40

Corina

19:45 - 20:00

Deschiderea oficială

20:05 - 20:50

Concert simfonic Filarmonica ”Dinu Lipatti”

21:00 - 21:50

R-GO

22:00 - 22:50

DJ Project

23:00 - 24:00

VUNK

Sâmbată 27.06.2015*

14:00 – 14:20

Steluțele „Inedit”

         14:25 – 14:55

Cursanții Școlii de Arte

         15:00 - 17:00

Probe de sunet

17:00 - 17:10

Vlady

17:10 – 17:15

Alexandra Libotean

17:15 – 17:25

Marian Buzilă

17:25 – 17:35

George Negrea

17:35 – 17:45

Cezar Petrovici

17:45 – 18:00

Tavi Bud, Adina Hodișan și Georgeta Govor

18:00 – 20:00

Miss Județul Satu Mare și cursanții Scolii de Arte (Program intercalat + Passion 4 Salsa- Raluca Dumitru, Tincuța Fernea, Vlad Belbe, Antonia Lihet, Florea Ronaldo, Luana Erdoș, Ștefania și Hermina Hotca

20:10 - 20:55

Emanuel Mirea Band

21:05 - 21:50

Trupa Maxim

         22:00 - 22:50

Elena Gheorghe

23:00 – 24:00

Faydee

Duminică 28.06.2015*

14:00 – 14:50

Cursanții Școlii de Arte

15:00 – 17:00

Probe de sunet INNA

17:00 – 18:00

Cursanții Scolii de Arte Satu Mare

18:10 – 18:40

Score Band

18:50 – 19:30

XXL

19:40 – 19:55

Black & White Angels

20:00 – 21:00

Children of Distance

         21:10 - 22:00

Deep Central

         22:15 – 23:15

INNA

         

Foc de artificii

 

 

 

 Prezentarea la scenă va fi asigurată de Ovidiu Matioc și Bartos Erzsebet

             La scena mică, vor urca pe scenă artiști îndrăgiți de muzică populară precum:

Data

Interval Orar

Artist/Formație

Sâmbătă  27.06.2015

11:00

Deschidere Oficială

Defilare și discurs oficialități

11:40

Ceatăra Carei

12:00

Miculeanca Micula

12:20

Oașul Negrești

12:40

Rote Rose Carei

13:00

Reketye Carei

13:20

Dansuri populare de romi

13:40

Cetatea Codrului Ardud

14:00

Reprezentanţi ai comunei  Apa

14:20

Reprezentanţi ai comunei  Ciumești

14:40

Reprezentanţi ai comunei  Berveni

15:00

Reprezentanţi ai comunei  Botiz

15:20

Reprezentanţi ai comunei  Socond

15:40

Reprezentanţi ai comunei  Foieni

16:00

Reprezentanţi ai comunei  Tiream

16:20

Reprezentanţi ai comunei  Paulești

16:40

Reprezentanţi ai comunei Tarna Mare

17:00

Luminătorii satelor

19:00 – 20:00

Rendhagyó Primás találkozó Ungaria

     20:15 – 21:00

Ansamblul Cununița

21:00 – 21:45

Ancuța Anghel

21:45 – 22:30

Petrică Mureșan

22:30 – 23:30

Nicoleta Voica

Duminică 28.06.2015

14:20

Reprezentanţi ai oraşului Livada

 

14:40

Cursanții Şcolii de Artă

 

15:20

Reprezentanţi ai comunei Beltiug

15:40

Reprezentanţi ai comunei Craidorolț

16:00

Reprezentanţi ai comunei Halmeu

16:20

Reprezentanţi ai comunei Căuaș

16:40

Reprezentanţi ai comunei Târșolț

17:00

Reprezentanţi ai comunei Culciu

17:20

Reprezentanţi ai comunei Batarci

17:40

Reprezentanţi ai comunei Vama

18:00

Reprezentanţi ai comunei Hodod

18:20

Reprezentanţi ai comunei Viile Satu Mare

18:40

Reprezentanţi ai comunei Medieșu Aurit

19:00 – 20:00

Ansamblul Bekecs din Mureș

20:00 – 21:30

Anasamblul Transilvania și Dumitru Dobrican

21:30 – 22:30

Nicolae Furdui Iancu și formația Crai Nou

Prezentatori: Nagy Orbán și Adrian Bilanici

*Notă: Consiliul Județean Satu Mare își rezervă dreptul de a modifica programul.

 Promovarea turistică a județului Satu Mare a fost, este și va rămâne o prioritate pentru Consiliul Județean.

 ”Ospitalitatea este tradiția noastră”.

 

Sursa: Consiliul Judeţean

Etichete: , , , , , ,

Categorie: Locale

Comentarii (2)

Trackback URL | RSS Feed comentarii

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

  1. ralu spune:

    Multumim PORTALSM pentru prezentarea programului dedicat zilelor judetului.Eficient. Asa,Da!

  2. satmarean. spune:

    Consilierul Ratiu se afla in tratative cu proprietarii terenulu de la Burdea. Vrea sa cumpere el acel teren de aceea a votat impotriva proiectului impreuna cu consilierii UDMR.
    Frumos program,nu? Rusine sa le fie!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Pinterest