Festivalul MedievArtFest Ardud 2015 – Program oficial

14 iulie 2015 | 0 comentarii

Afis MAF Ardud 2015Cea de-a IV-a ediţie a Festivalului MedievArtFest Ardud 2015  va avea loc în perioada 17- 19 iulie. Anul acesta festivalul este organizat sub deviza „800 de ani de luptă şi credinţă – 800 de ani de atestare documentară” a oraşului Ardud.

Redăm programul oficial al festivalului:

Vineri 17 Iulie 2015

Primăria Oraşului Ardud

11.00 – Seminar de Jurnalism – “800 – intre Istorie, Ştire şi Artă Medievală”

12.00 – Conferinţă de presă MedievArtFest Ardud 2015

Cetatea Ardud

17.00 – Deschiderea Oficială MedievArtFest Ardud 2015 – Toată suflarea festivalului

19.30 – Spectacol cu Steaguri Medievale Ordinul Cavalerilor Artgotica – Sibiu

20.00 – Spectacol Medieval Ordinul Crux Alba – Ungaria

20.45 –  Dansuri Medievale Trupa Trupa Nosa – Bistriţa

21.15 – Spectacol Cavaleresc Ordinul Cavalerilor Lup – Tirgu-Mureş

22.00 – Turnir Cavaleresc Ordinul Cavalerilor de Mediaş

22.45 – Concert Muzică Medievală Cimpoierii de Transilvania – Hunedoara

23.30 – Retragere cu torţe –  Toată suflarea festivalului

Platou Beciuri Cetate

10.00 – Deschiderea Cartierului MedievArtFest Ardud 2015 – Toată suflarea festivalului

16.00 – Animaţie pentru Micii Cavaleri – Trupa Schema – Tîrgu-Mureş Cavalerii din Carpati – Deva

18.00 – Şcoala Scutierilor Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeş

18.45 – Recital Muzică Medievală Terra Alba – Buzău

19.30 – Concert Muzică Medievală Nomen est Omen – Bucureşti

20.15 –  Concert Muzică Medievală Truverii – Bucureşti

Sâmbătă 18 iulie 2015

Primăria Oraşului Ardud

13.00 – Semnarea Hrisoavelor de Cooperare Culturală – Primăriile oraşelor Ardud, Sebeş, Sighişoara, Tirgu-Neamţ

13.30 – Conferinta „Ardud – Traditie şi Continuitate” – Conf. Dr. Marius Diaconescu, Dr. Attila Gido, Dr. Danicla Marcu, Dr. Livia Ardelean

Cetatea Ardud

10.00 – Deschiderea Taberelor Cavalereşti – Ordinele Cavalereşti Invitate

11.00 – Tabăra Micilor Cavaleri Trupa Schema – Tîrgu-Mureş Cavalerii din Carpaţi – Deva

11.45 – Şcoală de dansuri medievale Trupa Nosa – Bistriţa

13.00 -Şcoala de Muzică Medievală Nomen est Omen – Bucureşti

14.00 – Pauza tehnică

17.00 – Şcoala Scutierilor Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeş

17.30 – Recital Muzică Medievală Huniadi Cantores – Hunedoara

18.15 – Concert Muzică Medievală Nomen est Omen – Bucureşti

19.00 – Turnir Cavaleresc Ordinul Cavalerilor dc Mediaş

19.45 – Spectacol Medicval Ordinul Crux Alba – Ungaria

20.30 –  Spectacol Cavalerese Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu

21.15 – Spectacolul “800 de ani de Luptă şi Credinţă – Sigiliul Leului de Aur” Ordinul Cavalerilor Lup, Ordinul Cavalerilor de Muhlbach, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Trupa Nosa, Trupa Sirius

 22.30 – Concert Muzică Medievală Corvinia – Hunedoara

23.15 – Concert Muzică Medievală Holloenek – Ungaria

00.30 – Foc de Tabără Toată Suflarea Festivalului

Platou Beciuri Cetate

10.00 – Deschidere Cartierului Meşteşugăresc Meşteşugari Invitaţi

11.45 – Şcoala Scuticrilor Ordinul Cavalcrilor dc Muhlbach – Sebeş

-12.30 – Şcoala Cavalerilor Lup – Ordinul Cavalerilor Lup Târgu-Mureş

13.15 – Prezentare de Arme Ordinul Cavalerilor de Mediaş

14.00 – Pauză tehnică

17.00 – Animaţie pentru Micii Cavaleri Trupa Schema – Tîrgu-Mureş Cavalerii din Carpaţi – Deva

17.45 – Dansuri Medievale Trupa Nosa – Bistrita

18.30 – Spectacol cu Steaguri Medievale Ordinul Cavalerilor Artgotica – Sibiu

19.00 – Recital Muzică Medievală Terra Alba – Buzău

19.45 – Recital Muzică Medievală Holloenck – Ungaria

20.30 – Concert Muzică Medievală – Truverii București

Dumnică 19 iulie 2015

Biserica Catolică Ardud

12.00 – Marea Paradă – Toată suflarea festivalului

Primăria Oraşului Ardud

12.30 – Dezvelirea monumentului „ARDUD 800″ – Toată suflarea festivalului

Cetatea Ardud

11.00 – Deschiderea Taberelor Cavalereşti – Ordinele Cavalereşti Invitate

13.00 –  Antrenamente Cavalereşti Ordinul Cavalcrilor Lup — Tirgu-Mures

14.00 – Pauză tehnică

16.00 – Animaţie Medievală pentru Copii Trupa Schema — Tirgu-Mureş Cavalerii din Carpaţi — Deva 16.30 – Turnir Cavaleresc Ordinul Cavalerilor de Mediaş

17.15 – Spectacol Medieval Ordinul Crux Alba — Ungaria

18.00 – Recital de Muzică Medievală Terra Alba — Buzău

18.30 -Spectacol cu Steaguri Medievale Ordinul Cavalerilor ArtGotica — Sibiu

19.15 – Concert de Muzică Medievală Truverii — Bucureşti

20.00 – Concert de Muzică Clasică şi Medievală Hipnotique — Bucureşti

20.30 – Concert de Muzică Medievală – Cimpoierii de Transilvania — Hunedoara

21.15 – Spectacol cu Foc Trupa Sirius — Bistriţa

22.00 – Retragerea Cavalerilor – Toată suflarea festivalului

Platou Beciuri Cetate

11.00 – Deschiderea Cartierului Meşteşugăresc – Meşteşugari Invitaţi

13.00 – Tabăra Micilor Cavaleri Trupa Schema — Tîrgu-Mureş – Cavalerii din Carpaţi — Deva

14.00 – Pauză tehnică

16.15 – Spectacol cu Steaguri Medievale Ordinul Cavalerilor ArtGotica — Sibiu

17.00 – Dansuri Medievale Trupa Nosa — Bistriţa

17.30 – Şcoala Scutierilor Ordinul Cavalerilor de Muhlbach — Sebcş

18.15 – Prezentare de Arme Ordinul Cavalerilor de Mediaş

18.45 – Concert de Muzică Medievală Nomen est Omcn — Bucureşti

19.30 – Concert de Muzică Clasică şi Medievală Hipnotique — Bucureşti

22.00 – Retragerea Cavalerilor – Toată suflarea festivalului 

Etichete: , , , ,

Categorie: Locale

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Pinterest