Dorel Coica a preluat conducerea PSD Satu Mare. Mesaje de unitate

29 decembrie 2015 | 109 comentarii

Conferinta PSD, Dorel Coica, Mitrasca, Pop Gheorghe (19)Conducerea filialei judeţene a PSD Satu Mare a fost preluată de către primarul Dorel Coica, el ocupând şi funcţia de preşedinte executiv. Anunţul a fost făcut public într-o conferinţă de presă susţinută astăzi la PSD, când liderii formaţiunii au transmis mesaje de unitate.

Primarul Dorel Coica a spus că va forma o echipă alături de vicepreşedinţi şi de membrii partidului, scopul fiind de a câştiga alegerile, atât în municipiu cât şi în judeţ.

Dorim să transmitem tuturor colegilor noştri un mesaj de unitate. Viaţa politică merge înainte, noi o să încercăm să ne facem datoria din toate punctele de vedere. Voi avea o întâlnire şi cu conducerea de la Bucureşti şi o să transmit din partea noastră că o să ne mobilizăm, o să ne pregătim de alegeri pentru că va fi un an destul de greu din punct de vedere al alegerilor şi dorim să le câştigăm atât în municipiul Satu Mare cât şi în judeţul Satu Mare“, a spus Coica.

El a mai adăugat că va avea loc o conferință de alegeri în care va fi desemnat noul președinte, putând candida oricine îndeplinește condițiile.

Mesaje de unitate au mai transmis primarii din Tășnad, Vasile Mitrașca, Orașu Nou – Toma Betea, dar și de Ciprian Ardelean, Ioan Pop, Nicolae Bura.

În cuvântul său, Ioan Pop, în calitate de președinte al Comisiei de Etică şi Integritate Morală din cadrul organizației, a spus că o parte din acuzațiile aduse lui Govor fac parte de fapt din “obligațiile unui lider”.

Foarte multe din acuzaţiile prevăzute în dosarul pe care parchetul l-a realizat sunt lucruri care fac parte din obligaţia unui lider, de a face, de a influenţa, pentru una sau alta din nevoile unei comunităţi. El şi-a asumat şi în calitate de lider al partidului şi în calitate de vicepreşedinte al Consiliului Judeţean. Sper ca în instanţă să poată să îşi dovedească prin formularea apărării, nevinovăţia. Sau să desfiinţeze multe din acuzaţiile care i se aduc“, a spus Ioan Pop.

Etichete: , , , ,

Categorie: Locale

Comentarii (109)

Trackback URL | RSS Feed comentarii

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

 1. furtuna in desert spune:

  olteanu asta de mult o asteptat aceasta functie , un ordinar de om si un primar de toata jena

  • Eu spune:

   Coica este singurul care aduce plus PSD ului.

  • lotica spune:

   Olteanul asta a reparat ce au stricat altii in orasul in care locuiesti !

  • Rosu spune:

   Furtuna in disperare.Realizarile primarului Coica sunt un dezastru pentru cei care au guvernat 8 ani si nu au facut nimic pentru acest oras.

  • Adiana Lung spune:

   Coică next. …..

  • Sandor spune:

   Reprezentanti Udmr sunt in mare masura o adunatura de incompetenti datorita faptului ca sunt alesi pe criterii etnice si nu pe vreo calitate sau competenta in administratie.Gasca de consilieri şovini din CL Satu Mare au fscut mai mult rau orasului decat sa puna umarul la dezvoltarea lui.Exemplu cel mai elocvent este asocierea lor cu Vasile Bud in oprirea unei investitii de 40 milioane euro in Satu Mare.La fel ca si in Covasna si Harghita orasul Satu Mare a ramas in urma datorita conducerii Udmr indelungate.

   • Lela spune:

    Gasca de consilieri este coordonata de Gabor viitorul candidat la primarie care a sacrificat interesele satmarenilor si dezvoltarea orasului pentru a castiga cu orice pret primaria.Nu va reusi in aceste conditii sa atraga nici macar vorurile cetatenilor de etnie maghiara.

  • Tudi spune:

   Decat sa platiti postaci sa l injure pe Coica(ca pentru voi e greu sa vorbiti romaneste nu sa scrieti)mai bine a ti face ce trebuie pentru oras.

 2. Jokero spune:

  1. Ioan Pop – lingaul lui Dorel Coica.
  2. Ciprian Ardelean – lingaul lui Coica si partenerul de afaceri al lui Betea (palinca, tigari de contrabanda, terenuri langa Calinesti Oas, etc)
  3.Adrian Micle – lingaul lui Dorel Coica si business-man-ul de la Primaria Satu Mare

 3. furtuna in desert spune:

  da amanta MANUELA de ce nu este in poza? sexi amanta MANUELA cica

 4. Mihaela spune:

  totusi am semne de intrebare, daca din functia de primar al Szatmarului nu a facut nimic, atunci dintr-o functie de presedinte ce va face?

  Strazile din Micro 17 sunt praf!

 5. furtuna in desert spune:

  nimic nu va face , este un primar zerooo si la fel este si ca si om zeroooooooo

 6. furtuna in desert spune:

  da cei maxim 3 postaci cu 30 nume diferite nu intra?? sau dorm?? sa vedeti imediat , ..satmaren , nume rominesti , nume maghiare , nume de femei , baieti fete vor scrie ce primar minunat este oltenu si i vor dorii bafta in noua functie , ceva de genul trebuia mai demult

  • barny spune:

   vezi ca ti-ai scris nick-ul gresit, la celalt articol aveai nick-ul de:”cunoscator a cazului”. ai primit ceva boala naspa prin spital de uiti de tine. postac de 2 bani

 7. Florin GAL spune:

  Domnule Coica deși sunt un sustinator DECLARAT al Miscarii Populare,va doresc sincer multa BAFTA!
  Dar fie ca (de aceasta data) Miscarea Populara sa câștige alegerile!
  În rest pt binele satmarenilor, NU mai sustineti exemplare cu TREI FACULTATI INTR-UNA SINGURA (Educație Fizica si Sport) precum “domnul” Stef!

  • claudiu spune:

   Florine nu te mai declaa intratit sustinatorul MP ca toti stim ca tu impreuna cu Laura Bota ati fost infiltrati de COICA acolo pentru ai face jocurile, macar acum ti-ai dat arama pe fata

   • Florin GAL spune:

    :))))
    Eu PSD-ist???
    :))))
    M-am amuzat copios!!!
    Am sa ți-o spun sincer FARA nici un gram de retinere ca NU EXISTA, NU S-A NASCUT INCA in judetul Satu Mare, un sustinator mai aprig si inversunat al PRESEDINTELUI Traian BASESCU decat Florin GAL!!!
    Cine ți-a dat o astfel de informație, si-a bătut joc de tine!!!

    • Florin GAL spune:

     Dar intre un PSD-ist (adversar politic) si un tradator (PDL-istii vopsiti in galben, 100% este mai sanatos sa apreciez consecventa!!!
     Vorba aceea:
     “daca am un singur glont, intre dusman si tradator, aleg sa împușc TRADATORUL”!!! :)
     iti recomand sa procedezi la fel!

     • Florin GAL spune:

      Dar intre un PSD-ist (adversar politic) si un tradator (PDL-istii vopsiti in galben) 100% este mai sanatos sa apreciez consecventa adversarului politic in detrimentul tradatorilor!!!
      Vorba aceea:
      “daca am un singur glont, intre dusman si tradator, aleg sa împușc TRADATORUL”!!!
      iti recomand sa procedezi la fel!

     • Cozma spune:

      Să înțeleg că te sinucizi?

 8. Viorel spune:

  Auzi la Pop fizicianu, cica “obligatii de lider”. Cum dracu poti afirma asa ceva ? Cu atat mai mult in calitate de intelectual (profesor). Chiar v-a luat mintile faptul ca l-au plasat la beci pe dictatorul vostru derbedeu si ordinar ?

 9. grigoras, spune:

  Stati aprope ca si chelbosul il urmeaza pe Govor vine dosarul APASERV,, FLORISAL,, nu multi purici va face in fruntea PSD daca va fugi el de frica caracteristic unui oltean

 10. madalina spune:

  I se potriveste la fel de bine si functia de primar si cea de presedinte a partidului.A dovedit asta!

 11. Viorel spune:

  “obligaţia unui lider, de a face, de a influenţa, pentru una sau alta din nevoile unei comunităţi”, de necrezut ce scoate individu’ asta pe gura. Pai mah cretinache, comunitatea era formata dintr-o singura persoana, cea a lui. Govor credea ca exista numa’ si numa’ el. Nevoile erau numai ale lui. Incredibil cata prostie umana din partea unui profesor care avea parte cat de cat de prestanta si respect.

 12. iuliana spune:

  Domnule Coica aveti votul meu!

 13. furtuna in desert spune:

  iuliana , madalin a, vlad anton , daniel , ceva nume unguresti asteptam acuma , extraordinar , CHELULE oltene haloo nu ai bani de mai multi postaci?

 14. radu. spune:

  Exista si ,,comparatia! Sa ne uitam la ce au facut si cat au facut altii care au ocupat functia de primar pana acum si sa ne uitam la ce si cat a facut cel care ocupa locul de Primar de la alegerile trecute . Oricum am gandi si am privi balanta inclina cu mult bine spre Coica.

 15. Bujor Bujor spune:

  Domnule primar va rugam sa ne elucidati misterul cu locuinta pe care ati atribuit-o subordonatului dvs. Ionut Bujor, angajat al Primariei Satu Mare, fost consilier al dvs de campanie si presedinte al organizatiei TSD Satu Mare.

  Contract: http://www.satu-mare.ro/fisiere/contracte/contract_INCHIRIERE_Bujor_Ionut.pdf

  Intrebare: Cum este posibil ca alte persoane nu au reusit sa obtina o locuinta ANL, locuinta sociala daca nu au reusit sa faca punctajul si vechimea in depunerea dosarului?

 16. Jokero spune:

  In acelasi caz este si Dan Gavrilescu, un apropiat al primarului Dorel Coica, care la randul sau a primit o locuinta ANL pe bld. Closca..

 17. furtuna in desert spune:

  domnul COICA oltenul chel si tradator a facut multe pntr acest oras , a inceput sa-si faca o strada cu o parcare numai a lui B-DL LUCIAN BLAGA , dupa care a stricat garajele in 17 si a facut focar de infectii plin de sobolani , a facut podul , stra careiului de care pur si simplu si-a batut joc, singurele realizari sunt amntele din primarie si cabinete , si inregistrarea lui mircea govor cu care de altfel l-a si terminat, oltene oare satmarenii nu te vor linsa odata?

  • Robert spune:

   Nici o grijă, furtuna in desert, e doar o chestiune de (puțin) timp până când va ajunge și super-Primarul de Satu Mare lângă prietenul său Govor. Sunt sigur că deja și-a planificat ce să-și pună în geamantanul pe care-l va lua cu el în celulă!

  • Ana spune:

   Sunteti o persoana de doi lei de fapt e ceva furtuna in chiloti.sa ca fie rusine pentru atitudine.

  • Winetowwwwww spune:

   Da bine le stii tu Furtuna in desert ca nici rahat nu mananci nici gura nu ti pute.Esti cuprins de un simt civic care te a facut sa arunci laturi si jigniri asupra lui Coica .Strategia asta nu v a da roade si nu poate ascunde marsavia si incompetenta celor care te au platit.in rest pofta buna mananca rahat in continuare.

 18. Marius spune:

  Dar Raulito unde este? Isi pregateste bagajul ?

 19. larisa pop spune:

  Interesant ! Pe Lucian Blaga parchez si eu si nu mi se pare ,ca altora, ca ar fi cumva o parcare a unei singure persoane. Este adevarat ca sunt la Cluj mai mult decat in Satu Mare dar de fiecare data cand vin am loc de parcare fara sa ma stresez.

 20. popica spune:

  Sunt pensionar si imi face placere sa citesc presa .Aproape intotdeauna dupa ce citesc un articol despre ceva sau despre cineva arunc cate o privire si la comentarii. Nu inteleg de ce lumea poate fi asa lipsita de respect. Pai daca omul ala este simpatizantul unui partid anume inseamna ca e ,,postac” ? Nici nu -ti mai vine sa scrii nimic ca repede te catalogheaza in fel si chip. Eu inteleg ca suntem alte generatii dar omul e liber sa simta ,sa scrie si sa creada in ce vrea.

 21. Volksac V. spune:

  Felicitari domnului primar pentru toata activitatea de primar pe care a avut o si pe care ii doresc sa o mai aiba inca un mandat.

 22. Gigi spune:

  Pe vremea lui Base dacă nu ziceai ca ei,erai împotriva sistemului,nu putem fi toți îndoctrinați, atunci refacem partidul unic nu pluripartinici și gata.Atunci să va văd cum comentați și așa nu se știe.Cine a promulgat legea Bigbrather?Iar unii așteaptă minuni în 3 ani,mai ales cînd ai consilieri cum ai!Ori cum cred ca PSD va avea altă față.

 23. furtauna in desert spune:

  la revedere dragi postaci , si va doresc tuturor un an nou fericit si LA MULTI ANI , si la anul care vine sa postam tot asa cu simtul umorului, NE POSTAM martea viitoare, salutare.

 24. Ecco spune:

  Frumoasă replică a directorului celui mai titrat așezământ de învățământ din județ!

 25. Ema spune:

  Anul care vine sa fie tot cu Coica la primarie!

 26. profesor spune:

  Singurul om care putea sa preia functia de conducator al acestui partid este bine-nteles domnul Coica. Este un om serios,organizat si devotat .Psd este castigat cu acest om

  • misy spune:

   cati biscuiti iti arunca coica sa-l lauzi? hai sictir!

   • Ale spune:

    Coica a fost cel mai bun primar din istoria orasului nostru.

    • Piatră spune:

     Auzi fetito! Presa a fost chemată ca sa dea o stire despre spaga grosolana luata de acest individ chel, pt o autorizatie de constructie absolut dubioasa. (Presa nu a relatat nimic! Hopa!) Asta dupa ce a promis familiilor vecine ca nu se va construi nimic (semnat de fata cu el) De fatada e bun, dar jocurile de culise sunt facute ca la carte iar noi stam si il laudam pt un drum asfaltat, o groapa ici colo astupata si gata, iata mega primarul- spagarul. Bun primar avem, oras “european”. Poi nu? Astea le trambita in campania din 2012?! Sunt locuri in Sm importante care nici nu au fost atinse de acest individ. Dar psdul care l-a promovat e iubirea lui, si acolo joaca el cartile grele… Noi habar nu avem cu ce mana grea joaca. Dar asa am presupus si despre ex presedintele acestui part(y)id…

  • invatator spune:

   esti jalnic mai PROFESORE , coica te faci de rusine cu asemenea postaci

 27. costica spune:

  Ca la Revoluție, jos mișelu da până amu ude ați fost?
  Ce fainyi sîntyeți fără cravate! JALE MARE!
  Ai,ai, ai …. da ce urmează să vedeți!

 28. ... spune:

  Coica este presedintele nostru! Stef va avea o problema cu DNA, ANi si toate cele! Urmezi Adriane!

 29. cetatean bun spune:

  Unii nu vor sa inteleaga sau nu vad ca actualul primar a atras investitii in acest oras, a initiat diferite proiecte benefice orasului?

 30. Katana spune:

  Vasile Bud i a felicitat pe consilierii UDMR ca au votat impotriva investitiei de 40 milioane euro de la MALL.Rusine.

 31. mirela spune:

  Coica este rușinea orașului un flamand care a distrus orașul, nu a creat niciun loc de munca prin atragerea de investitori ,a distrus tot ce era Bun a favorizat firme ca Florisal, Samcif și alte căpușe ale bugetului local.
  La pușcărie oltene..

 32. sm spune:

  Ma faci sa rad.
  In curtea in care am crescut si am copilarit a demolat garajele si acuma arata ca o groapa de gunoi de doi bani, fara a vrea sa-l modernizeze.
  Investitii? care anume?
  Proiecte? doar una sa-mi spui pe care la initiat.
  Investitori? spunemi o firma mai maricel macar care a investit in SM in ultimi 4 ani.

 33. Gigi spune:

  A avut curaj,primul primar după revoluție să dărime mizeriile din cartiere.La noi în M16 creșteau pui,găini,capre etc.în garaje,acum este ordine.Cred ca încet se fac toate după ce 25 de ani ne-am făcut tarabe,garaje,ateliere,crescătorii de sobolani vrem peste noapte să fie gata.Pe unii îi deranjează ca se mai întîmpla ceva,vrem să fie tot rahat.

 34. Fulga spune:

  Avem mall! Avem podul numărul 3! Avem centura! Avem de toate :)) dar unde?:)))

 35. Boba spune:

  Nu avem Mall din cauza lui Vasle Bud care s a asociat cu domnii consilieri Udmr impotriva cetatenilor satmareni.

 36. nicu spune:

  In 3,5 ani de mandat nu a inceput nicio investitie majora(al 3 pod,centura ocolire,sala polivalenta)in conditiile in care USL a avut TOATA puterea atat la nivel local(primaria SM,pres.CJ,vicepres CJ,prefect,90% directori deconcentrate)cat si la nivel central(parlament 65%,prim ministru PSD).Nici criza economica mondiala nu am avut ca intre 2009-2011.In aceste conditii nu stiu cu ce scuze poate veni Coica si PSD peste 6 luni ca sa mai ceara un mandat.Oricum ,in conditiile alegerii primarului dintr-un singur tur Coica are sanse practic nule sa castige iar UDMR are prima sansa.

 37. Olas spune:

  E disperare mare pe cei care nu au facut nimic 8 ani pentru oras.

 38. gina spune:

  cine sunt FOSILELE astea din poza??

 39. Hanny spune:

  Sa vina soacra lui Coica la președinția psd /// sau poate il baga la înaintare pe marele consilier al lui Ponta-Ciprian ardelean , care in curând va fi luat de mascați si dNa :))) de știee!

 40. furtuna intre ... spune:

  Câtă disperare in sufletele micutilor verzisori incompetenti si lipsiti de interes fata de satmareni.poate mai stau pe tuşă incă 4 ani asa cum ar fi firesc dipa tot ce nu au facut in desfasurarea activitatilor politice si administrative.in mod normal Coica ar trebui sa castige la pas primaria.

 41. cetatean romin spune:

  nu ma intereseaza acest partid de hoti , ma intereseaza orasul care este pe ultimele locuri in tara , esti patetic domnule primar , ajung 4 ani de hotie

 42. popa mihai spune:

  COICA OLTEANULE , ai distrus orasul asta , unde este podul mai MINCINOSULE??

 43. cristi s..andu spune:

  zilele lui coica cel mai slab primar din istoria satmarului sunt numarate , a inceput oare dna numaratoarea doamne ajuta

 44. otto baci spune:

  va rog sa lasati comentariile urite si sa lasati pe domnul govor sa-l toarne si pe domnul coica , locul acestui om coica dorel este linga domnul govor , adica la inchisoare multi ani si sa avem un primar de care sa ne mindrim , nu conteaza ce nationalitate are

 45. ceasul spune:

  COICA tic-tac tic -tac…….

 46. larisa care are loc de parcare intodeauna spune:

  in legatura domnule primar cu podul sau centura se stie ceva? da cu sala polivalenta?da cu bazinul olimpic?da cu dezastrul care l-ati lasat in micro 17? astea is putine , dar dvstr stiti mai multe, astept un raspuns

 47. satmarean spune:

  La multi ani domului primar multa sanatate si sa va dea Domnul putere sa va luptati cu aceste jigodii care si au batut joc de orasul nostru atatia ani.

 48. nicu spune:

  Ce nesimtiti acesti PSDisti cu Coica in frunte!!!Ati avut TOATA puterea atat local cat si central si n-ati inceput nicio investitie majora ptr SM.Aveati cumva nevoie si de presedentia UE,SUA etc. ca incepeti ceva istoric si nu sa administrati doar saracia?Niciun primar din SM nu a avut un context mai favorabil in ultimii 26 ani ,cu toata puterea,fara criza economica,ptr. a face ceva cu adevarat istoric ptr SM iar acest Coica a ratat aceasta oportunitate.

 49. aluna spune:

  La pușcărie primare…

 50. Florica spune:

  Cum sa fie vreo mare investitie in Satu Mare atata timp cat domnii consileri Udmr in cardasie cu Vasile Bud se impotrivesc si isi strang mana la realizarea unei investitii de 40 milioane de euro la Mall?Trebuie neaparat oprita aceasta investitie sa nu ramana domnul osan falit complet.Asta este politica in favoarea cetatenilor?Asa cum au facut cu strandul si hotelul Dacia pe care Ilyes le a cedat la oseni care nu i si platesc nici macar concesiunea pe strand.

 51. Maria Dragomiroiu spune:

  Este bine la bulau, Mircea! Demult trebuia sa mergi acolo. Cu cine ai ciocnit sampania la 12.00? Ti-ai gasit iubit?
  HOTULE! La multi ai dat mita! Te vor urma?!

 52. Eniko spune:

  Cine poate fi sef la PSD ? Bineinteles cel mai mare mincinos si cel mai incompetent PSD adiaca olteanul Coica.

 53. Lulu spune:

  Coica este tata mincinosilor. Ne-a mintit patru ani la foc automat. Nu a facut nimic in oras decat intrigi si minciuni

 54. Adriana spune:

  Atentie! De luni incepe marea pedesizare in Primaria Satu Mare. Pentru a junge presedinte a promis ca mai angajeaza 100 de incompetenti cu carnet psd.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

 • RSS
 • Facebook
 • Google+
 • LinkedIn
 • YouTube
 • Pinterest