Ultima actualizare: azi, 17:36

Olimpia, în pană de idei. Sătmărenii au remizat 1-1 cu Unirea Tărlungeni

lot olimpiaNu se pot scrie foarte multe despre meciul de sâmbătă. Oricum, nu foarte multe lucruri bune. Modesta echipă Unirea Tărlungeni a reuşit să ne ţină „în şah” aproape tot meciul, iar Olimpia a părut mai mereu o echipă fără idei, fără direcţie. În condiţiile în care Olimpia a avut posesie superioară aproape toată partida şi era echipa cotată cu victoria, elevii lui Daniel Bona au făcut minuni pe teren. De menţionat că nici schimbările gândite de Tiberiu Csik nu au fost cele mai inspirate astăzi, iar Peluza Sud a preferat să se războiască cu conducerea în loc să-şi susţină favoriţii. Aspectele pozitive ale ultimului meci din 2015 al galben-albaştrilor au fost două: tânărul Ciul a făcut cel mai bun meci al său la echipă fiind chiar omul-partidei, iar juniorul de 17 ani Tony Kanalos a debutat în tricoul Olimpiei cu un assist.

Olimpia a început cu: Băican – Ciul, Tătaru, Heil, Iuhas (C) – Chivari, Villand – Takacs, Sălăgeanu, Selagea – Boştină. Oaspeţii sunt cei care deschid scorul, destul de repede. În minutul 11, după un corner bătut de Marin, Forika se înalţă peste apărarea sătmăreană şi marchează cu capul. După aceea, elevii lui Tiberiu Csik au pus stăpânire pe joc, dar printr-o posesie sterilă şi prin faze rare la poartă. Pasele dese în spate i-au exasperat pe suporterii prezenţi, iar lipsa de eficacitate a lui Boştină în postura de target-man i-a adus multe apostrofări din tribune. A fost şi a doua oară consecutiv când aribtrii ne strică jocul. Cu câteva minute înainte ca centralul Mircea Ardelean din Arad să fluiere finalul primei reprize, Takacs este faultat grosolan în careul oaspeţilor. Dar, surpriză (!), tot el este cel avertizat. În loc să se acorde lovitură de la 11 metri pentru Olimpia, arbitrul i-a arătat lui Takacs galben pentru simulare. Ghinionul sătmărenilor nu se opreşte aici însă. În minutul 42, în urma unui corner bătut de Sălăgeanu, Tătaru reia cu capul, portarul Muţiu este bătut, dar Bucur respinge de pe linia porţii.

Repriza secundă a fost lipsită de faze la cele două porţi, iar Tiberiu Csik a făcut câteva schimbări ciudate. L-a introdus în teren pe Bogdan Faur prima dată, dar în locul lui Takacs, care făcuse o partidă bună. Toată lumea, inclusiv spectatorii, se aşteptau să fie scos Boştină care a pierdut aproape toate duelurile cu fundaşii adverşi. După aceea, îi oferă debutul tânărului mijlocaş Tony Kanalos, în situaţia în care Olimpia era condusă pe teren propriu în minutul 71. În final, după doar patru minute, este scos şi fundaşul Ciul, care a făcut un meci monumental, şi este introdus atacantul Bura. Acesta din urmă a jucat însă ca.. fundaş stânga. În ciuda acestor lucruri, gheață fină a debutantului Tony Kanalos face diferența. Acesta îl vede excelent pe Faur liber în careu, îl serveşte impecabil cu o pasă filtrantă şi acesta şutează violent şi fără speranţă pentru fostul portar al lui Dinamo 2, Muţiu. În rezumat, Olimpia face 1-1 abia în minutul 84, cu o formaţie modestă din serie.

Tiberiu Csik oferindu-i indicatii lui Faur. Acesta urma sa marcheze singurul gol al satmarenilor

La conferinţa de presă de după meci, Tiberiu Csik şi-a exprimat speranţele pentru anul 2016. Unul care şi-l doreşte să fie mai bun pentru echipă, din toate punctele de vedere. „Vreau să îi felicit pe băieții, pentru că au muncit enorm pentru rezultat. Era nedrept să pierdem acest meci. Îi felicit pentru punctul obținut. În final, cred că acest punct este unul foarte prețios. Cu acest punct suntem scăpați de griji, dacă pierdeam eram pe locul 10. Din păcate în momentul de față atâta putem. Nu ne ajută nimic, nici arbitrii, nici terenul. Suntem și noi blocați, inclusiv și eu, mental. Avem problemele pe care le avem, dar nu ne plângem și sper să vină un an mai bun din toate punctele de vedere. Arbitrii decid uneori soarta unor oameni, unor echipe, dar asta e. Numai că atunci când e penalty, trebuie să dea penalty. Eu îmi doresc să avem liniște materială, pentru că e foarte importantă. Sunt multe minusuri la echipă, nici atmosfera nu e așa de liniștită. Vedeți cum arată și terenul… Mi-aș dori ca Moșul să ne aducă măcar un salar. Sărbători fericite tuturor! Să ne vedem sănătoși și să avem liniște mai mult decât am avut din vară încoace!”, a declarat antrenorul Tiberiu Csik.