Gala Laureaţilor Sătmăreni 2015. Vezi cine sunt nominalizații

12 februarie 2016 | 0 comentarii

Gala Laureatilor afisConsiliul Județean Satu Mare răsplătește performanța și anul acesta. Luni, 15 februarie 2016, de la ora 17:00 are loc Gala Laureaților Sătmăreni 2015 la Filarmonica “Dinu Lipatti” Satu Mare în cadrul căreia vor fi premiate personalitățile cu rezultate remarcabile în domeniile în care activează. Acestea vor fi recompensate cu diplome de merit pentru domeniile “Cultură, artă”, “Învățământ, educație”, “Cercetare” şi “Sport”.

Pentru domeniul “Cultură, artă” au fost nominalizați – Petrică Mureșan, interpret de muzică populară şidirector artistic Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare; Felician Pop, manager Muzeul Județean Satu Mare, poet, prozator, gazetar; Muszka Ioan, şef partidă la compartimentul contrabas Filarmonica ”Dinu Lipatti” Satu Mare; Tincuţa Fernea, cursantă a Şcolii de Arte; Judit Budean Mihaly, profesor de pian la Școala de Arte Satu Mare, conducător al corului Joyful; Corul SOLEMNIS, dirijor Maria Chiş; Aurora Demeter, actor Teatrul de Nord Satu Mare; Carol Erdös, actor Teatrul de Nord Satu Mare; Carmen Frăţilă (Cădariu), actor la Teatrul de Nord Satu Mare; Ansamblul Folcloric Cununiţa Năzdrăvană şi Rappert-Vencz Gábor, actor Teatrul de Nord Satu Mare.

La capitolul “Învățământ, educație” îî regăsim pe Bud Andrei Viorel, student la Universitatea București – Facultatea de Matematică, Olimpic internațional la matematică; Istrate Ramona Zâna, profesor de limba engleză Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;  Iliescu Aurelian, profesor de fizică Școala Gimnazială ”Grigore Moisil”Satu Mare, Sandor Nicoleta, profesor de informatică Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare; Ardelean George Cătălin, profesor de educație fizică și sport Liceul cu Program Sportiv Satu Mare; Varga Diana, Premiul I la Etapa Națională a Olimpiadei de Limba Engleză, elevă a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare; Czundel Angela Maria, Premiul I la Etapa Națională a Olimpiadei de Limba Germană, elevă a Colegiului Național ”Kolcsey Ferenc” Satu Mare; Durla-Pașca Alexandru, Premiul II la Etapa Națională a Olimpiadei de Limba Engleză, Elev al Colegiului Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare; Ileș Ioan Rareș, Mențiune la Etapa Națională a Olimpiadei de Fizică, Elev al Școlii Gimnaziale ”Grigore Moisil” Satu Mare; Rațiu Adina Ramona, profesoară de educație fizică și sport la Palatul Copiilor; Higyed Gyöngyi, profesor de religie și muzică la Liceul Reformat Satu Mare, Csorján Árpád József, profesor de istorie și religie romano-catolică la Colegiul Național ”Kolcsey Ferenc” Satu Mare; Jánk Károly, scriitor și profesor de limba și literatura maghiară; Csendes Ștefan Ernest, profesor de muzică laȘcoala de Arte Satu Mare şi Rist Maria Gabriela, profesoară la Liceul German ”Iohann Ettinger” Satu Mare.

Hágö Attila Nándor, muzeograf la Muzeul Județean Satu Mare, şef Secție la Muzeele Carei și Tășnad va fi recompensat pentru rezultatele în domeniul cercetare.

“Sportul” este un alt capitol foarte bine reprezentat, și anume: Berei Lénárd István lupte – Clubul Sportiv Satu Mare, antrenori: Barbul Tudor, SzaboFrancisc, Lieb Ludovic, Blaga Claudiu; Sámel Lóránd, judo C.S.Unio – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, antrenor: Terely Mihai; Faur Mihaela, judo – Club Sportiv Unio, antrenor: Terely Mihai; Matei Adriana și Vaida Beata, volei – Club Sportiv Satu Mare, antrenor: Pricop Adrian; Halas Marian, judo – Club Sportiv Municipal Satu Mare; Bartincki Attila, karate SKDUN – Karate Do B.F.K.S. Carei, antrenori: dr. Fazekas Gheorghe, Dărăban Gheorghe, Engber Ingrid; Vancsa Daiana, karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, antrenor: Hanga Mihai; Burya Patrick, karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, antrenor Hanga Mihai; Török Kinga, karate – Clubul Sportiv Yakuza Satu Mare, antrenori: Csatári Attila,Soós Robert şi Pănescu Dorin, karate  – Club Sportiv Municipal Satu Mare, antrenor: Hanga Mihai.

Încă două propuneri sunt domnii Pop Radu, Plutonier adjutant șef la Garda de Intervenție Tășnad şi Magos Robert, antrenor karate Clubul Sportiv ”Samuraiul” Satu Mare, președintele Asociației Județeană de Karate pentru rezultatele deosebite.

Prima ediţie a Galei Laureaţilor Sătmăreni a avut loc în anul 2008, fiind un eveniment organizat anual la inițiativa lui Adrian Ștef în perioada în care ocupa funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Satu Mare.

Scopul acestui demers este acela de responsabilizare a comunității locale și implicarea vocațională a tinerei generații în domenii de activitate precum: educaţie, cultură, activităţi artistice, sport şi acţiuni sociale.

Etichete: , , , ,

Categorie: Locale

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Pinterest