Câștigătorii concursului ”Ziua Pi” de la ”Johann Ettinger”

24 martie 2016 | 0 comentarii

ziua pi1Ca in fiecare an in luna martie, elevii Liceului Teoretic German “Johann Ettinger”  participa la Targul de Stiinta “Ziua PI”, targ aflat anul acesta la a 10-a editie. Evenimentul, devenit traditie deja in liceu, se desfasoara in laboratorul de fizica si a reunit proiecte ale elevilor din domeniul fizicii, chimiei, biologiei, informaticii, geografiei, istoriei. Targul isi propune sa trezeasca interesul elevilor pentru stiinte, sa dezvolte competentele de comunicare si colaborare ale elevilor, sa stimuleze creativitatea si inventivitatea acestora.

In acest an au participat in concurs 35 de proiecte, la care au participat peste 100 de elevi ai scolii,  abordand teme dintre cele mai diverse: masina de drifturi, eoliana, o macheta reprezentand Primul Razboi Mondial, bobina Tesla, experimente pentru determinarea centrului de greutate, dipozitive holografice,  altele dispozitive care ilustreaza diverse principii ale fizicii, experimnete de chimie disctractiva, etc.

Exista  doua sectiuni atat la liceu cat si la gimnaziu: “Machete si prezentari” si “Dispozitive si experimente”, iar juriul  stabileste castigatorii pentru fiecare sectiune in functie de originalitatea si functionalitatea proiectului, dar tinand cont si de design si de prezentarea realizata de elevi.  Castigatorii primesc diplome si premii constand in carti de stiinta, atlase, enciclopedii.

Elevii de liceu care s-au remarcat la sectiunea „Dispozitive si experimente” au fost:

Locul I. Naghi Rares, Balaj Flaviu, Surducan Adrian cu proiectul “Tesla coil” (clasa a IX-a A),

Locul II. Gargya Hajnalka, Poosz Meda, Kuncz Gabriella, Heinrich Alex cu proiectul “Centul de greutate” (clasa a XI-a A),

Locul III.  Pargea Larisa si Pop Ioana cu proiectul „Inimioare miscatoare” (clasa a IX-a A).

 

Elevii de liceu castigatori la sectiunea „Prezentari si machete” au fost:

Locul I. Kicsi Dora, Pescaru Tamara, Gzimmermann Gertrud cu  proiectul „Calorii” (clasa a X-a A)

Locul II.  Ardelean Georgiana, Bud Antonio, Zavaczki Raul cu proiectul „Materialistic Moonlight Ascension”  (clasa a XI-a A)

Locul III. Balinfi Ivett, Mali Jacqueline cu proiectul „Neuschwanstein Schloss” (clasa a XI-a C si XI-a B).

 

Elevii de gimnaziu care s-au remarcat la sectiunea „Dispozitive si experimente” au fost:

Locul I. Kocsan Erik, Bota Dragos, Potor Daniel cu proiectul „Drift Machine” (clasa a VIII-a A)

Locul II. Werni Kerstin, Papp Mersedes, Burian Christopher, Lacatus Paul, Lupan Laurentiu cu proiectul „Eoliana” (clasa a VI-a B) 

Locul III. Nahy Maya, Ratiu Teodora cu proiectul „Piramida holografica” (clasa a VI-a A)

 

Elevii de gimnaziu care s-au remarcat la sectiunea „ Prezentari si machete ” au fost:

Locul I. Lazin Rybanna, Ster Maria, Urs Alexandra cu proiectul „Primul Razboi Mondial” (clasa a VIII-a B)

Locul II. Maier Georgiana cu proiectul „Casa trecutului” (clasa a VI-a A) 

Locul III. Paul Alessia, Peter Patricia, Mihai Timotei cu proiectul „Acropole” (clasa a V-a C)

Etichete: , , , , , ,

Categorie: Locale

Responsabilitatea juridică a comentariilor revine în totalitate autorilor, care își asumă în întregime și consecințele legale

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Pinterest