Ultima actualizare: azi, 17:36

Olimpia – U Cluj 2-3. Csik: ”Sunt dezamăgit de unii jucători”

olimpia u clujOlimpia Satu Mare a pierdut și cel de-al doilea meci din sezonul de primăvară, cel disputat astăzi pe propriul teren în compania celor de la Universitatea Cluj. Oaspeții s-a impus, în cele din urmă, cu 3 – 2, după un meci spectaculos în care sătmărenii au revenit de la 0 – 2. Antrenorul Olimpiei, Tiberiu Csik, a afirmat la conferința de presă de după meci că este dezamăgit de unii jucători.

Meciul, care s-a disputat în prezența a circa 2.000 de spectatori, printre care și o frumoasă galerie venită de la Cluj, a început bine pentru Olimpia care a ratat o primă ocazie de gol în minutul 9, prin Buhăescu, a cărui șut a fost respins în extremis de portarul oaspeților, Bolboașă. Un minut mai târziu, Onicaş şutează de la 14 metri, pe lângă portarul Bolboaşă, căzut la pământ, dar Şandru respinge din faţa porţii goale.

Însă cei care deschis scorul sunt clujenii, în minutul 20. În urma unui contraatac, Ursu finalizează, cu un vole, de la 14 metri, la semiînălţime, în stânga portarului sătmărean. După ce acest prim gol, jocul devine  încâlcit, singura fază notabilă fiind intrarea pe teren a unui câine, motiv pentru care a fost întrerupt meciul.

Spre finalul reprizei, clujenii majorează diferența pe tabela de marcaj, în urma unui gol marcat de același Ursu (min 41).

La pauză, Tibi Csik face două schimbări. În locul lui Mureşan şi Takacs au intrat Ianc şi Mărkuş. La fel ca în prima repriză, Olimpia începe mai bine și al doilea mitan, iar în minutul 50 Munteanu şutează puternic, de la 25 de metri, dar Bolboaşă reţine de sub transversală. În minutul 52, Olimpia reduce din diferență în urma unui corner executat de Brata la apărarea clujeană respinge greşit, iar mingea ajuge la Tătaru, care de la 12 metri marchează cu un şut din drop. Olimpia reușește să egaleze în minutul 88 prin Mărkuș. Însă nu a fost suficient, doarece clujenii reșușesc golul de 3-2 în minutul 90+2 prin Voituj.

Cele două galerii au fost la înălțime, sătmărenii afișând, în prima repriză, un banner pe care scria ”Și de mere, și de nu/Nu lăsați să moară U”. De asemenea, galeria sătmăreană a cerut, la finele primei reprize și la finalul meciului demis scandând ”Nu mai vrem politică/Vrem Olimpia Liberă”.

La conferința de presă ce a urmat meciului, antrenorul sătmărenilor, Tiberiu Csik, a spus că este foarte dezamagit de unii jucători ai săi. ”Cred că putem spune la revedere play-off-ului. Acum esențial este să nu cădem mai jos. de locul nouă. Ăsta este adevărul, trebuie să recunoaștem. Și în ziua de azi, după cum am evoluat, poate în repriza a doua poate meritam o victorie, dar și egalul era era echitabil. Am luat golul în minutul 90 și durerea este că am pierdut. Prima repriză, inexplicabil, repriza a doua a fost mai aproape de ceea ce dorim. În rest, dezamăgire. Am avut mare încredere în majoritatea jucătorilor. Din păcate, și astăzi unii m-au dezamăgit, nu dau nume, dar unii au ieșit de pe teren cu noroi pe ei, cu sânge, alții parcă acum au venit de undeva de sus. Mă așteptam la mai mult de la ei. Astăzi cei de la U Cluj au fost mai bun decât noi. Ne lipsesc oamenii care nu trag la căruță, și fac aici la jucători”, a spus Tiberiu Csik, care a adăugat că este responsabil pentru cele două înfrângeri din sezonul de primăvară.

Olimpia: Băican – D. Munteanu, M. Mureşan, Tătaru, Iuhas (cpt.) – Takacs, Onicaş, Chivari, Brata – Buhăescu, Bura. Au mai intrat Mărkuş, Ianc și Ciul.
Antrenor: Tiberiu Csik

Universitatea: Bolboaşă – Butean, Şandru, Crişan, Ciupe (cpt.) – Boboc, Al. Dan – Oct. Ursu, Moruţan, Ciobanu – Târnovan. Au mai intrat Cândea, Vojtuz, Turcak.