Ultima actualizare: azi, 11:21

CSM Satu Mare

EuroCup: CSM Satu Mare se impune în Danemarca

CSM Satu Mare a învins în deplasare campioana Danemarcei, SISU Gentofte, în Fiba EuroCup, cu scorul de 46-57 (18-14, 3-6, 11-21, 14-16). Jucătoarele au fost susținute din tribune de primarul Dorel Coica și viceprimarul Marcela Papici.

Jucătoarele antrenate de Dan Fleșeriu au un început de partidă mai slab, adversarele reușind să deschidă scorul, însă replica vine de la Andreea Orosz, cu o aruncare de 3 puncte. După primele cinci minute de joc, gazdele conduceau cu 12-7, pe fondul numeroaselor greșeli și ratări ale sătmărencelor. În sfertul secund, ambele echipe se întrec în ratări, astfel că în actul al doilea, se înscriu în total doar 9 puncte, jucătoarele CSM marchează 6 puncte, iar adversarele doar 3 puncte, scorul la pauză fiind 21-20. Sătmărencele intră mai bine în joc, după ce revin de la vestiare, căpitanul echipei, Andreea Orosz fiind cea care aduce CSM în avantaj, datorită punctelor pe contraatac pe care reușește să le înscrie. Orosz este omul meciului, cea care reușește să tragă echipa după ea pe faza ofensivă, marcând în total 22 de puncte, aproape 40% din punctele CSM. Aceasta este secondată de Hajnalka Szlimak, care înscrie de 4 ori de la distanță.

Având un avantaj confortabil, la finalul ultimului sfert, antrenorul Dan Fleșeriu le introduce în teren pe Renata Szmutku, Anita Nagy și Diana Moldoveanu. Sătmărencele reușesc să se impună la Gentofte, cu 11 puncte diferență, după un meci dificil, mai ales din cauza problemelor din faza ofensivă. Antrenorul Dan Fleșeriu a declarat că meciul a fost câștigat pe faza defensivă și pe contraatac, în atac jucătoarele ratând din toate pozițiile. ”Au luat meciul prea în ușor. Am schimbat tactica la pauză. Meciul a fost câștigat pe faza defensivă. În ofensivă am stat foarte prost, am ratat din toate pozițiile. Sper ca așa ceva să nu se mai întâmple. Andreea a făcut un meci foarte bun. Ea a luptat din greu în acest meci”, a declarat Dan Fleșeriu. Jucătoarele CSM vor disputa următorul meci în EuroCup pe 7 noiembrie, în deplasare la Chevakata, în Rusia, însă mai întâi le vor întâlni pe teren propriu, sâmbătă, de la ora 18.00, pe rivalele de la ICIM Arad, în derby-ul etapei a VIII-a. Pentru CSM au înscris: Andreea Orosz 22p, Hajnalka Szlimak 18p, Annemarie Părău 5p(8 pase decisive), Shanika Freeman 4p(10 recuperări), Monica Ivan 4p, Khadijah Whittington 2p(12 recuperări), Dara Kovacevic 2p.