Ultima actualizare: azi, 20:25

CSM Satu Mare obține calificarea în semifinale (Galerie FOTO)

csm satu mare, csbt alexandria (41)Jucătoarele de la CSM Satu Mare s-au calificat în semifinalele Ligii Naționale de baschet feminin, după ce s-au impus împotriva CSBT Alexandria cu scorul de 84-61, obținând astfel două victorii din cele trei meciuri disputate în sferturile de finală.

Meciul cu numărul trei a fost total diferit de primele două, sătmărencele adjudecându-și victoria, într-un mod clar, urmând să le întâlnească pe rivalele de la ICIM Arad, într-o reeditare a semifinalei de anul trecut.

Antrenorul CSM Satu Mare, Dan Fleșeriu începe meciul cu Annemarie Părău, Andreea Orosz, Hajnalka Szlimak, Khadijah Whittington și Shanika Freeman, cea din urmă fiind cea care deschide scorul partidei. Sătmărencele încep în forța jocul, adversarele reușind să înscrie primele puncte abia după patru minute de joc.

Jucătoarele CSM fac un sfert secund foarte bun, pe care și-l adjudece cu 29-16, intrând astfel la vestiare cu un avans de 17 puncte, scor 46-29. Elevele lui Dan Fleșeriu conduc și la 26 de puncte, gestionând bine finalul meciului, reușind să câștige cel de-al treilea meci disputat în sferturi împotriva echipei din Alexandria, obținând biletul către semifinale.

Antrenorul CSM Satu Mare, Dan Fleșeriu, a declarat că echipa sa obține a cincea calificare consecutivă  în semifinale, unde va întâlni ICIM Arad, așteptând publicul sătmărean să vină într-un număr cât mai mare pentru a susține echipa.

”Este a cincea oară consecutiv când reușim să ne calificăm în semifinale și cred că anul acesta a fost cea mai grea calificare pe care am reușit-o. Am avut probleme tot anul și cel mai grav, probleme din interior. În loc să ne batem cu adversarii, ne batem cu proprii oameni. Să sperăm că trecem peste asta și vom reuși să facem meciuri la fel de bune și chiar mai bune.  Urmează semifinala cu Arad. Din păcate, nu am avut timp să ne odihnim, aș fi dorit să câștigăm din două partide disputa cu Alexandria”, a declarat Dan Fleșeriu.

Primul meci din semifinală se va disputa miercuri, 17 aprilie, în sala Victoria, din Arad, după care urmează meciul de pe teren propriu, duminică, 21 aprilie. Dacă va mai fi nevoie și de al treilea meci pentru desemnarea finalistei, acesta se va disputa pe 24 aprilie, la Arad, care are avantajul terenului propriu.

Pentru CSM Satu Mare au înscris: Andreea Orosz 16p, Shanika Freeman 13p, Khadijah Whittington 12p, Annemarie Părău 11p, Hajnalka Szlimak 10p, Utahya Drye 8p, Dara Kovacevic 8p, Florentina Ardeleanu 3p și Monica Ivan 3p.