Ultima actualizare: azi, 21:48

Sătmărenii, pe locul 2 la un turneu internațional de fotbal pentru amatori din Budapesta

Team68 (1)Sătmărenii de la Team 68/21 s-au clasat pe locul II la “Voyage Kupa”, turneu internațional de fotbal în sală pentru amatori, desfășurat săptămâna trecută la Budapesta. Organizat de “Voyage Sport Egyesület”, campionatul este dedicat asociațiilor, cluburilor și școlilor de profil.

Din partea României a participat echipa Team 68/21 din Satu Mare și a fost formată din: Cserepes Tamas, Nemeti Gabor, Erni Roland, Lapka Zsolt Barna, Pal Robert Lorand, Mircea Stan, Bogdan Razvan, Bendel Istvan.

În competiție au intrat formațiile: Bárczy din Ungaria, Horgos din Serbia, Team 68/21 din Româna și Bullmacik din  Ungaria.

Primul meci disputat de echipa sătmăreană a fost cu Horgos din Serbia, scorul final fiind 2-2. Următorul meci s-a disputat contra echipei Bárczy, meciul fiind câștigat cu ușurință cu scorul de 4-1 pentru sătmăreni.

Problemele pentru sătmăreni au apărut în meciul împotriva formației Bullmacik din Budapesta, care a și câștigat turneul. Team 68/21 a condus meciul din grupă cu scorul de 2-1 însă în repriza a doua maghiarii au revenit și au câștigat cu scorul de 5-3, astfel sătmărenii ocupând locul 2 în grupe.

Finala campionatului s-a disputat între Team 68/21 din România și Bullmacik din Ungaria. Finala a fost jucată de sătmăreni cu o altă strategie, conducând cu 3-0 în prima repriză, dar echipa din Ungaria s-a impus cu putere până când scorul final al primei reprize a fost de 3-3. În ultimele minute ale meciului sătmărenii au marcat, dar şi-au dat autogol, scorul a fost egalat, fapt ce a dus la repriza de penaltiuri. Meciul a fost câștigat de echipa Bullmacik din Ungaria cu scorul de 11-10.

Triști, băieții de la Team 68/21 s-au împăcat cu locul 2, iar sătmăreanul Pal Robert Lorand a câștigat titlul de cel mai bun marcator al campionatului.