PortalSM.ro – Stiri Satu Mare

Baschet feminin: CSM Satu Mare a bătut Danzio Timişoara

Echipa de baschet feminin CSM Satu Mare a câştigat pe teren propriu în această seară meciul cu Danzio Timişoara, scor 65-50.

O partidă presărată cu multe greşeli şi ratări din partea ambelor echipe. Sătmărencele au început bine primul sfert, astfel că l-au câştigat cu 21-11.

Sfertul 2  a aparţinut oaspetelui, care s-a impus cu 13-8, iar la pauza mare, tabela a arătat un avans doar de 5 puncte pentru CSM Satu Mare.

Meciul a continuat iar sferturile 3 şi 4 au fost în favoarea echipei sătmărene, scorul fiind de 16-12 şi 20-14, finalul meciului încheindu-se cu scorul 65-70.

Prin această victorie, CSM Satu Mare face 35 de puncte şi rămâne pe locul 7. Cea mai bună marcatoare a noastră a fost Eniko Laza cu 21 de puncte, urmată de Jones Kortni cu 12 puncte, Andreea Orosz 10 puncte, Tabytha Wampler 10 puncte, Caia Desroches 7 puncte, Cutaş 5 puncte şi Kortni Hope 12 puncte.

De la oaspete, cele mai multe puncte au fost marcate de Adelina Stoieden 16 puncte şi Diljana Pesovic 16 puncte.