Ultima actualizare: ieri, 21:59

Olimpia a pierdut meciul cu FC Olt, dar a câştigat un jucător (FOTO)

FC Olimpia - FC Olt Slatina (225)Se pare că „oltenii” şi-au făcut un obicei din a ne administra câte o înfrângere pe teren propriu în fiecare an. Exact acum un an de zile, în aceeaşi zi de 21 martie, FC Olt Slatina învingea Olimpia Satu Mare cu 1-0. La fel au stat lucrurile şi în etapa cu numărul 21 a seriei a II-a a Ligii secunde, Olimpia a pierdut cu 1-2 în faţa băieţilor antrenaţi de Dan Oprescu, la capătul unui meci modest în care s-a observat foarte clar că ambele echipe au jucat fără miză, calculele pentru play-off fiind deja rezolvate. S-a remarcat debutul bun al lui Gabriel Cădar, la Olimpia Satu Mare, acesta reuşind să ofere un assist.

Olimpia a început cu: Şuta – Mureşan (C), Ioniţă, Heil, D. Muntean – Cădar, Swarczkopf, Micaş, Bic – Faur, Bujor. Pe parcurs au mai intrat: Feier în locul lui Swarczkopf, Mărkuş în locul lui Cădar (ambele schimbări în minutul 72), iar Selagea l-a înlocuit pe Bujor (în minutul 86).

Adevărul este că Olimpia a jucat prost astăzi şi a luat două goluri pe fondul a două greşeli individuale. Echipele şi-au împărţit ocaziile în prima repriză, dar sătmărenii sunt cei care au intrat în avantaj la cabine. Şi asta datorită unui fotbalist aflat la debutul în liga a II-a: Gabriel Cădar (jucătorul cu numărul 99). Antrenorul echipei fanion a Sătmarului, Tiberiu Csik, a afirmat că va încerca să ofere şanse cât mai multe cadeţilor şi juniori în partidele din următoarea perioadă şi se pare că primul pariu i-a ieşit. Gabriel Cădar a oferit un joc bun la primul său meci pentru Olimpia şi chiar a reuşit să ofere pasa decisivă pentru singurul gol marcat de sătmăreni. În minutul 41, Cădar execută un corner de pe partea dreaptă şi reuşeşte să îi pună mingea pe frunte lui Faur care înscrie din 6 metri. Un debut frumos pentru un tânărul mijlocaş dreapta născut în 1994. Acesta a dovedit calitate şi sperăm să îl vedem cât mai des în formula de start a „galben-albaştrilor”pe viitor. Gabriel Cădar a venit la Olimpia sezonul acesta de la Someşul Oar.

Din păcate, oaspeţii au ieşit mai motivaţi de la cabine şi au reuşit să egaleze la 5 minute de la startul reprizei secunde, la o fază la care defensiva sătmărenilor a gafat grav. Rogoveanu a luat prim-planul fundaşilor Olimpiei, a prelungit balonul până la Curtuiuş, iar acesta îl driblează scurt şi rapid pe Ioniţă în centrul careului, după care marchează pe lângă portarul nostru Şuta. Din păcate, după acest gol, băieţii lui Tiberiu Csik au demonstrat că gândesc ca o echipă mică: nu erau conectaţi la partidă, pe fondul rezolvării situaţiei play-off-ului. Olimpia nu pierduse niciun meci în acest sezon pe teren propriu şi aveau un titlu de apărat în acest sens. Dar cel mai tânăr jucător din cele două loturi (19 ani) le-a arătat sătmărenilor că un meci se joacă până în ultimul minut. Pe când toată lumea vorbea despre un egal echitabil, juniorul oltean Florin Ştefan, intrat de zece minute în teren, preia mingea la 20 de metri de poarta lui Şuta, driblează un fundaş sătmărean, după care marchează ultimul gol al partidei printr-un şut în forţă. Se face 1-2 în minutul 88 şi jucătorii antrenaţi de Tiberiu Csik nu mai pot face nimic pentru a-şi păstra titlu de invincibilitate pe teren propriu.

Antrenorul oltenilor, Dan Oprescu, era foarte încântat la finalul partidei, afirmând că a venit de acasă cu gândul de a încheia şirul de meciuri fără înfrângere acasă al echipei noastre. „Vorbeam cu băieții mei ieri și le spuneam că la fel cum s-a întâmplat și anul trecut Olimpia nu mai avuse înfrângeri pe teren propriu de doi ani, iar noi astăzi le vom produce prima înfrângere. Şi așa s-a întâmplat. A fost un meci destul de echilibrat, dar păcat că starea gazonului a fost destul de proastă. Noi, anul acesta, ne-am făcut o echipă care are un joc bazat foarte mult pe posesie și, din păcate, starea terenurilor ne-a împiedicat în primele patru etape din mini-returul acesta. Important este că am câștigat şi ne menținem pe locul 3”, a declarat Oprescu.

Antrenorul Olimpiei, Tiberiu Csik, nu era foarte bucuros la finalul partidei, recunoscând că echipa a jucat prost astăzi. Dar ca orice tehnician bun, a reuşit să extragă lucruri pozitive din meciul cu Olt Slatina. „A fost un moment de delir parcă, dar totuși am reușit să conducem prima repriză. Nu e pozitiv să conduci și să joci prost. Ăsta e adevărul, am jucat prost. Nici în repriza a doua nu am jucat mai bine și am greșit de două ori. Sunt echipe care profită de fiecare ocazie și fiecare greșeală a adversarului. Bravo jucătorilor că nu au renunțat la 1-0 și au crezut în ei. La pauză le-am zis alor mei, măcar dacă e 1-0, așa să rămână. Şi le-am mai cerut două lucruri: să fie deștepți şi să nu greșească. Numai că au făcut invers. Până acum, nu am greșit trei meciuri la rând, nu am primit gol și acum să luăm două goluri, nu e prea bine. Sunt mulţumit de debutul lui Cădar şi ţin să precizez că începem construcţia echipei pentru sezonul viitor chiar de azi. În play-off, mă voi baza mult pe jucătorii care au semnat prelungirea contractului cu clubul şi pe cadeţi şi juniori”, a declarat Tiberiu Csik.

Un comentariu

1. gutza, babutza Răspunde

Blatisti ordinari! Mai asteptati oamenii la meciuri dupa gainarii ca asta? Cat ai avut babut cota la 1 pauza 2 final? Minim 30. DNA nu cauti tu cine a jucat si castigat pe meciul asta? Nu de alta, dar sa stim si noi.