Ultima actualizare: azi, 21:48

Anonima Luceafărul Bălan a zdrobit visele de promovare a Olimpiei II

FC Olimpia II Satu Mare - CS Luceafarul Balan (2)Dezastru pe Arena Gâlgău din Sălaj, în returul barajului pentru promovarea în Liga a III-a. După ce în prima manşă Olimpia II Satu Mare s-a impus cu 2-1, juniorii lui Mircea Bolba porneau cu prima şansă la câştigarea barajului. Ce a urmat însă, este greu de digerat pentru sătmăreni. Luceafărul Bălan s-a impus cu 5-2, la capătul unui meci nebun, pe care sătmărenii l-au terminat în 10 şi cu două lovituri de la 11 metri acordate uşor gazdelor.

Olimpia a început cu Raul Cherecheş în poartă şi Ciul, Faur, Heil, Ionescu, Gulya, Romario Rus, Lukacs, Cădar, Chivari şi Patrick Pop jucători de câmp. Elevii lui Mircea Bolba, plus cinci jucători de la prima echipă, au început foarte bine meciul, deschizând scorul în minutul 15. Patrick Pop a profitat de o lipsă de sincroninzare între un fundaş central şi portarul Petcu, marcând cu sânge rece din careul mic. După doar şase minute, Gabriel Cădar profită de o eroare gravă a unui fundaş advers, rămâne liber pe partea dreaptă şi marchează cu un şut sănătos din careul mare. Aşadar, în minutul 21, era 2-0 pentru Olimpia şi barajul părea decis.

Însă, în minutul 27 a urmat eliminarea portarului sătmărean Cherecheş pentru un fault dur în careu asupra lui Buda. Arbitrul îi acordă roşu direct şi penalty pentru gazde. În poartă intră Kerezsi, iar Mihai Bode transformă lovitura de pedeapsă, reducând din handicap. După aceea, sălăjenii au trecut la cârma jocului, controlând ostilităţile. „Galben-albaştrii” au rezistat eroic până la finalul primei reprize, iar scorul a rămas 2-1 pentru Olimpia, care se era deja cu un picior în Liga a III.

Repriza secundă a aparţinut în totalitate gazdelor, care au atacat încontinuu. Inevitabilul se produce în minutul 56, când Bode centrează lung din corner, mingea ajunge la Buda care îi pasează lui Andrei Teglaş, iar acesta din 5 metri trimite mingea sub bară şi pe lângă portarul Kerezsi, restabilind egalitatea. Câteva minute mai târziu, Bode transformă o lovitură liberă de la 20 de metri, trimite balonul direct sub bară, fără nicio şansă pentru Kerezsi. Aşadar, 3-2 pentru Luceafărul Bălan, o echipă de amatori care se antrenează de 2-3 ori pe săptămână. După acest gol, băieţii lui Bolba au căzut psihic total. În minutul 70, arbitrul partidei dictează un alt penalty pentru gazde, iar Bodea transformă din nou. Era 4-2 pentru sălăjeni şi calificarea aproape pierdută aşa că sătmărenii se aruncă cu disperare în atac, dar fără luciditate la finalizare. Pe fondul avântului în atac, juniorii lui Bolba uită de apărare, iar Flaviu Porumb le dă lovitura de graţie. Nemarcat în careu, acesta primeşte un assist foarte bun de la Istvan Maior şi înscrie pentru 5-2, zdrobind visele de promovare ale Olimpiei. Anonima echipă Luceafărul Bălan promovează în Liga a 3-a, după ce sătmărenii au avut calificarea în mână încă din minutul 22.

S-ar putea spune că Olimpiei i-a lipsit căpitanul Paul Cristian sau playmaker-ul Mircea Donca. Tot la fel s-ar putea da vina pe presiunea celor 500 de spectatori prezenţi pe modesta arenă din Gâlgău, care au făcut o atmosferă frumoasă. Dar sperăm ca cei în măsură să analizeze cum a putut Olimpia II, cu cinci jucători de la prima echipă şi cu un scor general de 4-1(!) în minutul 22 al returului barajului, să piardă această calificare. Dacă se vrea un mediu bun pentru dezvoltarea juniorilor de la clubul Olimpia e clar că este nevoie de schimbări majore şi de mai mult interes din partea tuturor celor implicaţi, de la consilieri locali până la ultimul maseur.