Ultima actualizare: azi, 17:36

Olimpia, învinsă de …arbitri la Mioveni. A fost cel mai bun joc al sătmărenilor în această primăvară

olimpiaDeși a făcut cel mai bun meci al său oficial din sezonul de primăvară, Olimpia Satu Mare se întoarce de la Mioveni învinsă de arbitri. Un gol anulat eronat și un 11 metri clar ca lumina zilei (deși s-a jucat în nocturnă) neacordat au determinat înfrângerea Olimpiei, iar cei de la Mioveni au jucat in 13 (un central și un tușier în plus).

Meciul de la Mioveni a avut un ritm foarte bun, mult peste ceea ce suntem obișnuiți să vedem în Liga a II-a, iar în foarte multe situații jucătorii Olimpiei au avut inițiativa. Fără teama de a greși, putem spune că Olimpia a făcut cel mai bun meci al său în sezonul de primăvară. Posesie, pase multe, determinare din partea jucătorilor și s-a putut constata că nu s-a mai abuzat de pasele lungi, în adâncime, ”la bătaie”.

Olimpia ar fi meritat chiar să câștige la Mioveni, și foarte probabil că acest lucru s-ar fi și întâmplat dacă nu interveneau fluierașii. Astfel, în prima repriză, în minutul 15, Calvin îi pune piedică în careu lui Mărkuş, atacantul Olimpiei cade, însă arbitrul refuză să acorde penalty. Scorul era, în acel moment, 0 – 0.

Deschiderea de scor se va produce abia în minutul 37 când după o centrare din corner a lui Galan, Bogdan Stoica se înalţă în şapte metri, la prima bară, mai mult decât adversarul direct şi reia cu capul la colţul lung, reuşind să deschidă scorul. Până la pauză nu se mai întâmplă nimic notabil, astfel că argeșenii intră la cabine cu un avantaj minim, deși Olimpia trebuia să primească un penalty când scorul era egal.

După pauză, Olimpia revine mai hotărâtă pe teren, iar în minutul 56 are și o bară. Villand centrează din dreapta, Mărkuş câştigă duelul aeriat în faţa porţii, la 10 metri, şi reia cu capul direct în transversală. Zece minute mai târziu, jucătorii Olimpiei reușesc egalarea. Brata centrează din stânga careului, Muntean preia scurt la 16 metri central şi trimite în direct în vinclul din dreapta.

olimpia2

Olimpia pune stăpânire pe joc, arată că dorește și are potența de a mai înscrie odată. Lucru care, de altfel, se și întâmplă, doar că asistentul de pe acea parte dă în orbul găinilor și vede un off-side inexistent. Pasă pe culoar în stânga, Mărkuş scapă singur şi îl lobează pe Croitoru, ieşit în întâmpinare, mingea intră în plasă pe lângă bara colţului lung, însă golul este anulat. Reluările arată o gravă eroare a arbitrului de linie. Atacantul Olimpiei era cu cel puţin trei metri în spatele ultimului fundaş al Mioveniului.

olimpia3

În cele din urmă, în minutul 90+6, argeșenii înscriu pentru 2 – 1. Vintilă recuperează o minge în dreapta terenului, avansează singur până în dreptul careului şi centrează prin faţa porţii, la bara a doua, pentru Galan, care, lăsat singur, trimite la colţul scurt şi înscrie cu toată opoziţia lui Băican.

CS Mioveni câştigă cu noroc după ce arbitri au făcut praf meciul. Olimpia a avut un penalty clar în prima repriză, la scorul de 0-0, iar la 1-1 Mărkuş a înscris, însă golul i-a fost anulat eronat după un off-side inventat de asistentul Florin Nicolaescu. Echipa argeşeană urcă pe loc de play-off, iar Olimpia e la 10 puncte de CS Mioveni şi îşi poate lua adio de la locul 6.