Ultima actualizare: azi, 16:15

O ultimă șansă pentru Olimpia: meciul de baraj. Doar egal acasă cu Pâncota (FOTO)

olimpia - pancotaÎn urma egalului obținut astăzi pe teren propriu cu Șoimii Pâncota, Olimpia Satu Mare mai are doar o singură șansă să se mențință în Liga a II-a. Barajul cu Gloria Buzău.

În ciuda faptului că peste 3.000 de sătmăreni au venit la stadion să susțină echipa, Olimpia Satu Mare nu a reușit să câștige meciul de astăzi de acasă în compania celor de la Șoimii Pâncota, astfel că a terminat doar pe locul trei în play-out, loc ce duce la baraj pentru menținerea în cel de-al doilea eșalon al fotbalului românesc.

Olimpia a început meciul în forță, punând presiune pe poarta celor de la Pâncota încă din primul minut. Dar ocaziile de gol vin doar în urma unor șuturi de la distanță ale lui Munteanu (min. 15 și 16) și Villand (min 17).

Totuși, inevitabilul se produce. În minutul 35 Bura intră în careu pe partea stângă, paralel cu linia de tuşă, şi este faultat de Suciu în momentul centrării, iar arbitrul dictează penalty fără urmă de protest pentru oaspeţi. Lovitura de pedeapsă este transformată cu siguranță de Buhăescu, astfel că la pauză Olimpia intră la cabine cu un avantaj de un gol.

În partea a doua, jucătorii oaspeții reușesc să echilibreze partida și, chiar mai mult decât atât, să și înscrie, în minutul 60, prin Dragalina, profită de o neînţelegere a fundaşilor Olimpiei, interceptează în careu şi marchează din colţul careului de 6 metri.

Lucrurile merg din ce în ce mai rău pentru Olimpia, care nu poate lega jocul, în ciuda schimbărilor făcute de antrenorul Mircea Bolba. Mai mult decât atât, în minutul 79 Heil vede al doilea galben după un fault la mijlocul terenului şi Olimpia rămâne în 10 oameni.

Finalul este de infarct. Min 90+3 sătmărenii au cerut penalty la un henţ comis de Dubeştean în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue, iar la faza următoare Marius Ion l-a faultat dur pe Sălăgeanu şi a văzut direct cartonaşul roşu. Lovitura liberă de la 25 de metri a rămas fără rezultat, iar meciul s-a încheiat 1-1, scor la care Şoimii Pâncota rămâne în Liga 2, iar Olimpia va juca baraj pentru salvare cu Gloria Buzău.

Olimpia: Şuta – Ciul, Onicaş, Heil, Iuhas (cpt.) – R. Rus, D. Muntean, Villand, Bura – Buhăescu, Faur
Rezerve: Băican – Fl. Mureşan, Sălăgeanu, D. Lukacs, Bîgiu, Seb. Ianc, Takacs
Antrenor: Mircea Bolba