Deputatul PNL de Satu Mare, Adrian Cozma, a participat duminică, 14 septembrie, la ceremoniile de comemorare a 85 de ani de la Masacrul de la Ip, unul dintre cele mai dureroase episoade din istoria României.
În fața monumentului ridicat în memoria celor 157 de martiri uciși în 1940, parlamentarul și-a exprimat respectul și recunoștința pentru victime, dar și convingerea că lecțiile trecutului trebuie înțelese și asumate pentru a nu fi repetate.
„Aici, la Ip, mă înclin cu respect și recunoștință în fața memoriei celor 157 de martiri uciși în 14 septembrie 1940, uciși chiar în Ziua Crucii a căror singură a fost aceea de a fi români. Masacrul de la IP rămâne atât o rană a istoriei noastre, cât și o pată a conducătorilor români de la acea vreme. Fie că vorbim de monarhie, politicieni sau lideri militari, în 1940 am pierdut o treime din teritoriul României și ne-am abandonat frații din Ardeal, din Basarabia și Bucovina fără ca armata noastră să tragă un foc de armă. La 85 de ani de la acest masacru trebuie să fim vigilenți și să învățăm din lecția trecutului. Asta pentru că vedem aceeași nori negri pe cerul Europei, drone rusești care intră pe teritoriul României, Marea Neagră plină de mine, Basarabia și frații noștri de peste Prut zbătându-se să se elibereze de sub cizma rusească. Avem datorita morală să construim o societate în care unitatea, demnitatea și respectul reciproc să fie temelia conviețuirii noastre”, a transmis Adrian Cozma.