PortalSM.ro – Stiri Satu Mare

Adolescentul care a trimis amenințări către școlile din România, inclusiv în Satu Mare, judecat la Înalta Curte

Adolescentul de 17 ani acuzat că a trimis aproximativ o mie de e-mailuri de amenințare către unități de învățământ și spitale din România, printre care și din județul Satu Mare, va fi audiat astăzi, 7 octombrie, de magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Judecătorii vor decide dacă tânărul rămâne în arest preventiv sau dacă măsura va fi înlocuită cu una mai blândă, precum arestul la domiciliu ori controlul judiciar.

Potrivit procurorilor DIICOT, mesajele trimise conțineau amenințări cu atacuri armate și masacre, iar anchetatorii îl acuză pe minor de terorism. Acesta ar fi recunoscut faptele, declarând că a fost ajutat de o adolescentă de 15 ani din Mizil, județul Prahova.

După reținere, tânărul a fost internat într-un spital de psihiatrie din București pentru evaluare, iar ulterior a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.

În urma valului de mesaje, mai multe unități de învățământ și spitale din județul Satu Mare au fost alertate, autoritățile fiind nevoite să intervină și să verifice informațiile false transmise prin e-mail.

Decizia privind menținerea sau revocarea arestului preventiv urmează să fie anunțată în cursul zilei de astăzi.

Citește și:

Exit mobile version