Un bărbat de 29 de ani, din județul Satu Mare, a fost condamnat de Judecătoria Satu Mare, în această săptămână, la 9 luni de închisoare cu suspendare, după ce a fost prins conducând fără permis pe un bulevard din municipiu în timp ce efectua livrări pentru o aplicație de livrări.
Potrivit dosarului, la data de 31 august 2025, în jurul orei 14:28, bărbatul a fost oprit de polițiști în trafic. Verificările au arătat că nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Testele cu aparatul etilotest și drugtest au ieșit negative.
Tânărul a recunoscut pe loc că nu are permis și a declarat ulterior că, deși în aplicație era înregistrat ca livrator pe bicicletă, s-a deplasat cu propriul autoturism marca Volkswagen Passat pentru a efectua comenzile.
Judecătoria Satu Mare a pronunțat sentința pe 19 iunie 2026. Instanța a reținut că bărbatul a recunoscut fapta în totalitate și a manifestat regret, că nu are antecedente penale și că este bine integrat social. Pedeapsa de 9 luni închisoare a fost suspendată sub supraveghere, cu un termen de supraveghere de 2 ani. Pe durata acestuia, condamnatul este obligat și să presteze 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității. De asemenea, va achita statului suma de 1.500 de lei reprezentând cheltuieli judiciare.
