PortalSM.ro – Stiri Satu Mare

Șofer cu alcoolemie uriașă a provocat un accident în județul Satu Mare: a intrat cu mașina într-un gard și a ajuns la spital

Judecătoria Negrești-Oaș a condamnat joi, 25 iunie 2026, un bărbat de 32 de ani din județul Satu Mare care a condus un autoturism pe un drum județean din județul Satu Mare și a provocat un accident după ce a pierdut controlul direcției din cauza consumului de alcool și a intrat într-un gard, având o alcoolemie de 2,40 g/l alcool pur în sânge. Pedeapsa a fost suspendată.

Ce s-a întâmplat

Pe 30 decembrie 2025, în jurul orei 00:15, bărbatul a condus un autoturism pe un drum județean din județul Satu Mare. Pe fondul consumului de alcool și al neadaptării vitezei într-o curbă la dreapta, a pierdut controlul direcției și a intrat într-un gard, pe care l-a avariat pe o distanță de aproximativ 7 metri.

În urma impactului, șoferul a fost rănit ușor și transportat cu ambulanța la spital, unde a primit îngrijiri medicale fără a rămâne internat.

Testarea cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar analizele de sânge au confirmat o alcoolemie de 2,40 g/l alcool pur în sânge. Acesta a refuzat recoltarea celei de-a doua probe biologice.

În fața anchetatorilor, bărbatul a recunoscut fapta și a declarat că regretă cele întâmplate.

Ce a decis instanța

Judecătoria Negrești-Oaș a dispus condamnarea la 1 an și 2 luni de închisoare cu suspendare, cu un termen de supraveghere de 2 ani. Pe durata acestuia, bărbatul trebuie să presteze 60 de zile de muncă în folosul comunității.

De asemenea, instanța a interzis dreptul de a conduce autovehicule pentru 1 an și a dispus plata a 816,93 lei cheltuieli judiciare către stat.

Exit mobile version