PortalSM.ro – Stiri Satu Mare

FOTO. Darren Betea (8 ani) impresionează din nou. Podium la o competiție națională de karting

Prima etapa Romanian Karting Masters a avut loc pe circuitul AMC Kart din Bucuresti în perioada 8 – 10 Aprile 2022, iar sătmăreanul Darren Betea a impresionat din nou.

Micuțul pilot sătmărean Darren Betea, în vârstă de 8 ani, a participat la categoria Micro Rok unde au fost inscrisi 13 piloti. A fost cel mai rapid în antrenamentele oficiale, cel mai rapid în calificari si astfel a pornit din pole position în Mansa 1 de concurs de sâmbătă, pe care a castigat-o cu un avans de 4 secunde fata de locul doi.

Duminica, in Mansa 2 de concurs, Darren Betea a terminat pe pozitia a doua iar in Mansa 3 de concurs, pe ploaie, pana in ultimul tur a condus cursa cu peste 1 minut avans fata de locul 2 dar din cauza cantitatii mari de apa pe pista, cand mai avea cateva curbe pana la final, a derapat, a iesit in decor si, din pacate, nu a putut reveni pe pista, terminand Mansa 3 de concurs pe locul 8.

Cu toate acestea, Darren Betea a urcat pe podium, după ce a încheiat prima etapa Romanian Karting Masters pe locul 2.