PortalSM.ro – Stiri Satu Mare

FOTO. Corturi improvizate și mizerie în zona de picnic din Satu Mare. Cum trăiau persoanele fără adăpost pe malul Someșului

Poliția Locală Satu Mare a desfășurat o acțiune pe malul râului Someș, în zona de picnic, unde a fost semnalată prezența unor persoane fără adăpost care și-au instalat corturi improvizate. La fața locului, echipajele au găsit mai multe corturi improvizate, iar în jurul acestora erau resturi menajere, ambalaje, pet-uri, resturi alimentare și deșeuri menajere.

Oamenii străzii își făcuseră un adăpost temporar în apropierea apei, iar mizeria afecta atât aspectul zonei, cât și siguranța sanitară a locului, informează Poliția Locală. Au fost identificate persoanele, acestea provenind din alte localități, iar în baza legii, acestea au fost conduse către comunele de domiciliu.

Ulterior, s-a intervenit pentru a curăța zona de toate deșeurile acumulate. Sacii de gunoi, resturile lăsate în urmă și corturile abandonate au fost ridicate, iar malul Someșului a fost readus la starea sa inițială.

Reprezentanții Poliției Locale Satu Mare atrag atenția că astfel de acțiuni vor continua și pe viitor, pentru a menține curățenia și siguranța în zonele publice, și recomandă cetățenilor să sesizeze orice situație similară la numărul de telefon al instituției.

Exit mobile version