Societatea Națională de Cruce Roșie din România, Filiala Satu Mare, a organizat astăzi, joi, 28 mai 2026, faza județeană a Concursului de Educație pentru Sănătate și Prim Ajutor „Sanitarii Pricepuți”. Concursul ajunge anul acesta la ediția cu numărul 64.
Competiția se desfășoară în municipiul Satu Mare, la sala LPS – Ecaterina Both, și reunește 39 de echipaje de elevi din județ, dintre care 28 de gimnaziu și 11 de liceu. Scopul concursului este formarea deprinderilor de acordare a primului ajutor, dar și promovarea principiilor de viață sănătoasă în rândul tinerilor.
Rezultatele competiției
La secțiunea licee, locul I a fost obținut de echipajul de la Colegiul Național „Mihai Eminescu”. Pe locul al II-lea s-a clasat echipajul din Tășnad, iar locul al III-lea a revenit echipajului de la Colegiul Național „Doamna Stanca”.
Și la secțiunea școli gimnaziale, locul I a fost câștigat tot de Colegiul Național „Mihai Eminescu”. Locul al II-lea a fost obținut de Colegiul Național „Doamna Stanca”, iar locul al III-lea de echipajul din Turț.
„Sanitarii Pricepuți” este unul dintre cele mai cunoscute programe de educație pentru sănătate și prim ajutor adresate elevilor din ciclul gimnazial și liceal din România. Prin acest concurs, participanții își testează cunoștințele teoretice și practice privind acordarea primului ajutor în diferite situații.
Evenimentul organizat de Crucea Roșie Satu Mare urmărește să îi pregătească pe elevi să reacționeze corect și rapid în cazuri de urgență, dar și să înțeleagă importanța prevenției și a responsabilității față de cei din jur.
