Un șofer de 19 ani a intrat în depășire și n-a mai controlat mașina. Tânărul a intrat cu autoturismul direct în șanț. Accidentul s-a produs miercuri, în județul Satu Mare.
Ce spune poliția:
La data de 24 iunie, la ora 11:33, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare au fost sesizați prin apel 112 despre producerea unui eveniment rutier, pe Drumul Județean 109M, între localitățile Halmeu și Tămășeni.
Din primele verificări, polițiștii au constatat faptul că un tânăr de 19 ani, din localitatea Tarna Mare, în timp ce conducea un autoturism, s-ar fi angajat în depășirea unei autoutilitare, moment în care ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, părăsind partea carosabilă și intrând în șanț.
În urma evenimentului rutier, a rezultat vătămarea corporală ușoară a unui bărbat de 47 de ani și a unui femei de 52 de ani, ambii din localitatea Tarna Mare, aceștia fiind transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Conducătorul auto a fost transportat la o unitate medicale pentru prelevarea de mostre biologice în vederea stabilirii eventualei alcoolemii.
În cauză, cercetările sunt continuate în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
Sursa: IPJ Satu Mare
