Astăzi, la Sighetu Marmației, președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a semnat acordul de aderare a județului Satu Mare la Alianța Regională pentru Reconstrucția Ucrainei – o inițiativă comună a județelor din regiunile Nord-Vest și Nord-Est ale României.
Scopul alianței este de a sprijini reconstrucția Ucrainei prin proiecte concrete care vizează:
- dezvoltarea infrastructurii și a punctelor de conectare cu Ucraina;
- atragerea fondurilor europene și internaționale;
- crearea de huburi logistice regionale pentru transportul materialelor necesare;
- lansarea de „Solidarity Lanes” pentru un lanț de aprovizionare eficient;
- promovarea cooperării între autorități, ONG-uri, universități și mediul de afaceri.
Ca urmare a acestei alianțe, în județul Satu Mare se va lucra la dezvoltarea și extinderea infrastructurii care duce către punctele de trecere a frontierei de la Tarna Mare și Halmeu. Totodată, prin acest proiect, sectorul privat sătmărean va avea ocazia să contribuie direct la reconstrucția Ucrainei.
„Prin aderarea la această alianță transmitem un mesaj clar de solidaritate și sprijin pentru Ucraina. Județul Satu Mare este pregătit să contribuie activ la reconstrucție, atât din convingere morală, cât și din dorința de a dezvolta puternic această regiune. Un aspect deosebit de important va fi faptul ca antreprenorii sătmăreni vor avea oportunitatea să contribuie în mod direct la efortul regional de reconstrucție a Ucrainei, generând simultan o creștere economică și noi locuri de muncă”, a declarat președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba.
Această alianță este formată din Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest, Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Est, județele Satu Mare, Bihor, Bacău, Bistrița Năsăud, Botoșani, Cluj, Iași, Maramureș, Neamț, Sălaj, Suceava și Vaslui.
La eveniment au participat și reprezentanți ai Băncii Mondiale și ai Băncii Europene de Investiții.
În această asociație trebuia să se regăsească cel puțin încă județul Galați. Știu că e în altă regiune de dezvoltare dar infrastructura portuară de acolo este vitală în acest caz. De Tulcea și Constanța nici nu mai vorbesc.