Brutăria Peli, cunoscută pentru pâinea tradițională pe vatră, fără aditivi și E-uri, a inaugurat astăzi al doilea magazin din Satu Mare. Noul punct de vânzare se află în Piața Mare, în locul fostei farmacii veterinare, iar sătmărenii au fost invitați să deguste astăzi pâine cu untură, exact ca în copilărie.
„Vreau să vă mulţumesc că ne susţineţi, aţi cumpărat produsele noastre din Piaţa Mică şi cumpăraţi produsele noastre. Aşa am reuşit să deschidem al doilea magazin”, a spus fondatorul, Csaba Peli, cel care a transformat dorul de gusturile autentice într-o afacere cu suflet.
Totul a început cu pâinea de casă cu cartofi – 30% cartofi cultivați în grădina din Foieni, coaptă pe vatră și fermentată natural, fără chimicale. Azi, pe lângă pâinea de casă și cea secuiască cu coajă bătută, brutăria oferă și sortimente integrale și de secară, pe care Csaba le numește „bijuterii”, datorită beneficiilor pentru sănătate.
Brutăria Peli nu este doar despre gust, ci și despre spectacolul vizual: pâini uriașe, cozonaci copți direct în cuptor pe vatră, pâini în forme inedite și decoruri tradiționale – toate create cu respect pentru rețetele vechi și migală artizanală.
Primul magazin este situat în Piaţa Mică iar cel de-al doilea în Piaţa Mare.
@portalsm Brutăria Peli a deschis al doilea magazin. Sătmărenii adoră pâinea pe vatră#satumare #szatmar #paine #traditional #peli #brutarie #brutariapeli ♬ sunet original – portalsm






















