Ultima actualizare: azi, 15:44
Locale

VIDEO. Gemurile “Din Inima Sătmarului”, disponibile în Carrefour. Sprijin pentru producătorii locali

Gemurile naturale sub marca locală „Din inima Sătmarului”, produse cu sprijinul Grupului de Acţiune Locală Sud Vest Satu Mare prin-un proiect de procesare a fructelor din Tășnad, sunt disponibile, începând la standul dedicat producătorilor locali din Carrefour Satu Mare.

Produsele sunt realizate din fructe din judeţul Satu Mare și includ o gamă variată de sortimente: aronia, coarne, căpșuni, caise, gutui, prune.

„Suntem prezenți la raftul producătorilor locali, sprijinind comunitatea sătmăreană. Prin acest proiect am înființat o manufactură de procesare a fructelor, venind în sprijinul producătorilor care nu au posibilitatea de a-și procesa materia primă. Noi realizăm procesarea, iar ei obțin valoare adăugată prin gemuri sau sucuri naturale. Prin cumpărarea acestor produse sunt sprijiniți producătorii locali, având în vedere că atât fructul, cât și gemul provin din județul Satu Mare”, a declarat Gergo Toga, manager GAL Sud Vest.

Pentru a invita sătmărenii să deguste gemurile, reprezentanţi GAL Sud Vest au organizat o degustare în incitna magazinului.

Reprezentanții proiectului precizează că produsele „Din inima Sătmarului” au fost apreciate nu doar de consumatorii locali, ci și la nivel internațional, fiind prezentate inclusiv la cel mai mare târg de profil din Germania.

@portalsm

Gemurile “Din Inima Sătmarului”, disponibile în Carrefour. Sprijin pentru producătorii locali #gem #satumare #szatmar #carrefour #stiri

♬ original sound – portalsm