Ultima actualizare: azi, 15:19
Locale

FOTO. Atacul de pe Ostrovului: Femeia înjunghiată de iubit, în stare critică la Terapie Intensivă

Noi detalii despre starea de sănătate a femeii de 42 de ani, înjunghiată ieri de concubinul său într-un bloc de pe strada Ostrovului. Victima se află în prezent la Secția de Terapie Intensivă, starea sa fiind în continuare critică, necesitând tratament suportiv pentru menținerea funcțiilor vitale.

După atacul violent de ieri, femeia a fost transportată de urgență la spital, unde medicii au fost nevoiți să intervină chirurgical imediat pentru a-i salva viața. Intervenția a fost una de maximă dificultate, având în vedere că rănile provocate de agresor au vizat zone vitale, mai exact gâtul și pieptul.

Detalii de la Spitalul Județean Satu Mare

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență au oferit, pentru PortalSM, informații despre intervenția de ieri și situația medicală din acest moment:

Pacienta a fost operată în maximă Urgență și cu profesionalism de echipa de medici de la Chirurgie generală la SJUSM. După operație pacienta a fost internată în cadrul Secției Terapie intensivă a SJUSM. În prezent pacienta urmează tratament suportiv de menținere a funcțiilor vitale conform protocolului terapeutic pentru această categorie de pacienți. Starea actuală este ameliorată dar încă critică.”

Agresorul a fost reținut

Vă reamintim că incidentul a avut loc joi, 22 ianuarie, în jurul orei 14:44. Agresorul, un bărbat de 42 de ani, a fugit de la locul faptei imediat după ce și-a înjunghiat partenera, dar a fost capturat rapid de polițiști, jandarmi și luptătorii SAS în zona digului. Acesta este acum în custodia autorităților, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Satu Mare, fiind cercetat pentru tentativă de omor.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.