Ultima actualizare: azi, 16:51
Locale

Un angajat al Primăriei Satu Mare, trimis în judecată după ce a lovit cu pumnul un tânăr la un majorat

Un bărbat, angajat al Primăriei Satu Mare, va fi judecat pentru lovire sau alte violențe, după ce Judecătoria Satu Mare a constatat, la finalul săptămânii trecute, legalitatea rechizitoriului și a dispus începerea procesului. Acesta este acuzat că, în octombrie 2023, i-a aplicat o lovitură puternică cu pumnul unui tânăr în parcarea unei pensiuni din județul Satu Mare, provocându-i leziuni ce au necesitat 15-16 zile de îngrijiri medicale.”

Ce s-a întâmplat

În noaptea de 28 spre 29 octombrie 2023, în jurul orei 02:00, bărbatul a ajuns la o pensiune din județu Satu Mare, după ce fiul său l-a sunat speriat, spunând că a fost agresat și că are cămașa ruptă și sânge pe el. Fiul participase la un majorat organizat acolo și se încaierase cu un grup de tineri.

Ajuns în parcarea pensiunii, bărbatul a coborât hotărât din mașină și s-a îndreptat spre grupul de tineri pentru a cere socoteală. Victima, un tânăr care, potrivit martorilor, încercase anterior chiar să aplaneze conflictul inițial de pe terasă, s-a aflat în calea sa.

Lovitură fulgerătoare surprinsă de camere

Deși bărbatul a susținut în anchetă că ar fi fost provocat verbal de victimă cu o replică de tipul „ce-i moșule, poate vrei să-ți dau și ție două” și că a lovit „de frică”, imaginile de pe camerele de supraveghere ale pensiunii au contrazis parțial această versiune.

Înregistrările arată cum bărbatul a coborât din mașină în ținută sportivă, s-a îndreptat direct spre grupul de tineri și, la doar două secunde după ce a ajuns în dreptul lor, i-a aplicat victimei o lovitură puternică cu pumnul în zona bărbiei. Tânărul a căzut instantaneu la pământ, rămânând nemișcat și inconștient timp de câteva minute. A fost spălat de sânge de personalul pensiunii și transportat de urgență la spital.

În urma loviturii și a căderii, tânărul a fost rănit la buză și la ceafă, iar impactul puternic i-a fracturat dantura, medicii fiind nevoiți să îi scoată un dinte din față. Conform Serviciului de Medicină Legală, leziunile suferite au necesitat între 15 și 16 zile de îngrijiri medicale. Sora tânărului a declarat că acesta a rămas cu traume psihice, coșmaruri și stări de amețeală de lungă durată.

Tentativă de mituire la spital

Imediat după incident, bărbatul și-a schimbat atitudinea și s-a deplasat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Satu Mare pentru a se interesa de starea victimei. Acolo i-a oferit tânărului 500 de euro pentru a-l convinge să nu depună plângere penală, ofertă refuzată ferm de victimă și de sora acesteia.

Pe parcursul cercetărilor, bărbatul a recunoscut fapta și a încercat în repetate rânduri să obțină o împăcare, invocând inclusiv faptul că stresul provocat de dosar i-ar fi declanșat o afecțiune medicală — diabet. Victima a refuzat de fiecare dată, transmițând că se vor vedea în instanță.

Ce a decis instanța

Pe 12 iunie 2026, judecătorul de cameră preliminară de la Judecătoria Satu Mare a dispus începerea judecății pe fond. Bărbatul, economist la Primăria Satu Mare, fără antecedente penale, răspunde pentru lovire sau alte violențe și se află în stare de libertate pe durata procesului.

Tânărul atacat s-a constituit parte civilă cu 100.000 de euro daune morale, 380 de lei daune materiale și 4.000 de lei onorariu avocațial.

2 comentarii

  1. 😱 Răspunde

    Un lucru e sigur. Imaginea blurată nu are nici o treabă cu articolul.

  2. Gelu Răspunde

    Cănd lovești fără sa fii in legitimă apărare asta pățești…stres și dosar penal pentru o clipă de nestăpînire a furiei!!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.