Primarul Kereskényi Gábor a împlinit zece ani de la depunerea primului său jurământ ca edil-șef al municipiului Satu Mare. Cu această ocazie, primarul a transmis un mesaj public de analiză și mulțumire, trecând în revistă transformările structurale prin care a trecut orașul în ultimul deceniu.
În discursul său, Kereskényi Gábor s-a declarat profund mândru de evoluția comunității, subliniind că în spatele tuturor schimbărilor vizibile stau mii de ore de muncă și sute de proiecte implementate cu succes, menite să redefinească fața orașului.
Mesajul transmis de Kereskenyi Gabor:
„Astăzi se împlinesc 10 ani de când am depus jurământul de primar al municipiului Satu Mare. Privind în urmă, sunt mândru de orașul meu și de realizările sale. Mii de ore de muncă și sute de proiecte au schimbat fața orașului. Am ales să vă prezint doar 10 dintre acestea, simboluri ale transformării prin care am trecut împreună.
- Podul Transilvania. Este mai mult decât un pod, un simbol al orașului nostru.
- Reabilitarea Centrului Vechi. Sufletul Sătmarului, readus la viață.
- Modernizarea Centrului Nou. Un spațiu urban modern.
- Podul Prieteniei, unește orașul.
- Amenajarea malurilor Someșului. Este promenada care ne-a reconectat cu natura.
- Modernizarea școlilor. Sunt investiții în viitorul copiilor noștri.
- Transport public modern, cu autobuze electrice și hibride.
- Centura de ocolire a adus mai puțin trafic în oraș și mai multă siguranță.
- Reabilitarea clădirilor istorice, pentru a salva patrimoniul orașului.
- Parcuri noi, piste de biciclete și infrastructură pietonală modernizată, pentru un oraș mai verde și mai prietenos.
Toate acestea nu ar fi fost posibile fără cel mai important partener al meu: sătmăreanul. Vă mulțumesc din suflet!
Indiferent de proiectele unui primar sau hotărârile unui Consiliu Local, fără susținerea și implicarea voastră, a sătmărenilor, lucrurile nu pot înainta cu viteza pe care ne-am dori-o. Le mulțumesc tuturor celor care m-au susținut în acești ani și le promit că nu-i voi dezamăgi”.

Podul nu e chiar meritul primariei sau D-lui Gabor….sa fim totusi corecti:
Obiectivul are o valoare de aproape 200 de milioane de lei, finanţarea fiind asigurată de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, prin etapa a II-a (2017-2026) a Programului Naţional de Dezvoltare Locală (PNDL).
Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/al-treilea-pod-peste-raul-somes-a-fost-inaugurat-la-satu-mare-podul-hobanat-este-o-constructie-unica-in-nord-vestul-romaniei-3264129
Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.
Aici iar suntem indusi intentionat in eroare:
Fonduri Europene: Investiția a fost susținută în proporție de 75% din fonduri europene, în mod special prin fostul Program Operațional Infrastructură Mare (POIM) și programe structurale destinate dezvoltării regionale.
+
Bugetul de Stat: Restul de 25% din valoarea contractului de lucrări a fost asigurat de la bugetul național.
Deci nu e ca si cum primaru si orasu au facut singuri toata treaba. Mai degraba au fost beneficiarii.