Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Satu Mare au aplicat trei amenzi, în valoare totală de 3.600 de lei, în urma controalelor desfășurate în ultima săptămână în exploatații de animale, piețe și cabinete veterinare din județ. Sancțiunile au fost date pentru vânzarea sau înstrăinarea animalelor fără documentele prevăzute de legislația sanitar-veterinară.
În perioada 24–31 iulie 2026, medicii veterinari oficiali au efectuat 87 de controale în exploatații profesionale și nonprofesionale, piețe, cabinete și farmacii veterinare. În urma verificărilor, au fost aplicate trei amenzi, fiecare în valoare de 1.200 de lei, unor exploatații nonprofesionale care au comercializat animale fără actele obligatorii.
DSVSA Satu Mare atrage atenția că vânzarea, cumpărarea sau înstrăinarea animalelor fără documentele prevăzute de lege constituie contravenție și se sancționează conform legislației sanitar-veterinare în vigoare.
Totodată, instituția reamintește că, în contextul epidemiologic actual, crescătorii trebuie să respecte cu strictețe măsurile de biosecuritate și să anunțe imediat medicul veterinar în cazul apariției unor suspiciuni de boală.
În județul Satu Mare se mențin în continuare restricțiile sanitar-veterinare impuse din cauza focarului de Pestă Porcină Africană din localitatea Cehăluț. În schimb, focarele care au evoluat în Bocicău și Craidorolț au fost stinse, potrivit DSVSA.
De asemenea, instituția avertizează că, în cazul depistării unor transporturi de animale fără documente sanitar-veterinare sau efectuate cu mijloace de transport neautorizate, pe lângă amenzile contravenționale, autoritățile pot dispune confiscarea atât a animalelor transportate, cât și a mijlocului de transport folosit.
Inspectorii DSVSA anunță că verificările vor continua și în perioada următoare în exploatațiile de animale din județ, pentru monitorizarea stării de sănătate a efectivelor și prevenirea răspândirii bolilor transmisibile.

da…aleAa din…import le verificati???..dati amenzi??
Atata stiu sa dea amenzi, m81sti…
Eu ma intreb daca DSVSA intelege ce ar trebui sa faca pentru crescatorii de animale!? Crescatorii de animale ar trebui sa fie ajutati nu amendati. Ajutati-i sa obtina productii mari si sa aiba piata de desfacere buna. Puneti-le consilieri bine pregatiti la dispozitie nu persoane care sa-i amendeze si sa-i descurajeze.