Ultima actualizare: azi, 08:24
DRM
Locale

Adrian Ştef, punct de vedere: Județul Satu Mare susține promovarea Produselor Sătmărene

Adrian Stef (1)Constat cu surprindere, surprindere către supărare, că atunci când vine vorba de promovarea produselor din alte judeţe, în cazul de faţă Cluj, în cadrul caravanei “Produs de Cluj”, din Piața 25 Octombrie, Primăria Municipiului Satu Mare dă dovadă de o promptitudine de care producătorii sătmăreni, din păcate, nu au parte.

În cele mai multe cazuri cererile de autorizare pentru manifestările dedicate promovării produselor sătmărene s-au lovit de opacitatea şi indiferenţa administraţiei publice locale. În vreme ce produsele dintr-un judeţ străin sunt promovate în plin centrul municipiului Satu Mare, cu sprijinul nemijlocit al Primăriei Municipiului Satu Mare ne amintim cu tristeţe că primarul Dorel  Coica ne îndemna să organizăm Zilele Judeţului la Moftin. Nu ne putem reprima întrebarea dacă totuşi domnul primar este ataşat mai mult de valorile altor judeţe decât de cele sătmărene, în condițiile în care bunăstarea firmelor sătmărene este garantul locurilor de muncă pentru sătmăreni.

În urma întemeiatelor doleanțe ale producătorilor sătmăreni privind promovarea produselor sătmărene considerăm ca necesară organizarea unei expoziții de acest gen cu prilejul Zilelor Județului Satu Mare, în cadrul căreia, fiecare producător să aibă posibilitatea de a-și etala produsele la standul localității de proveniență.

În acest context nu pot decât să salut inițiativa Asociațiilor Economică Germano-Română pentru Regiunea de Nord Vest și Camerei Meșteșugarilor privind organizarea expoziției “Fabricat în Satu Mare”, acțiune care consider că ar merita mult mai multă atenție și sprijin și din partea Municipiului Satu Mare.

Cred cu tărie că este de datoria autorităților publice locale și județene de a intensifica promovarea produselor fabricate în județul nostru, măcar pentru faptul că înflorirea firmelor sătmărene înseamnă implicit un flux pozitiv către bugetele locale și județene.

În loc să ne intensificăm eforturile pentru a transforma produsele sătmărene în branduri recunoscute, atât în județ, cât și în țară, agreem și susținem evenimente prin care banii sătmărenilor susțin economia și locurile de muncă ale altor județe. Ca o întrebare retorică cu ce sunt mai bune brânza, uleiul, ouăle, mierea, vinul, pălinca, magiunul, nucile aduse din alte județe decât cele din Satu Mare?!

Adrian Ștef, președinte Consiliul Județean Satu Mare

 

64 comentarii

 1. cristina rus Răspunde

  nu pot sa inteleg cum de sa autorizat asa cv ca si promovarea produselor din judetul cluj in orasul nostru?cumva nu avem noi producatori la fel de buni ca si judetul cluj?si chiar nu ne gandim la comerciantii care sant din orasul nostru ?promovam alt judet ?

 2. draga stolo Răspunde

  Din nou, portalule, îmi datorezi 5 minute. Timpul pierdut cu comentariul nu-l taxez, e din partea casei. Eu inteleg ca vrei subiecte, iar reactia chelului, iar apoi răspunsul trilicentiatului vor fi motive sa ne pierdem vremea pe aici, dar merita sa te cobori la nivelul unor câini care se bat pe ciolan doar pentru Putin trafic? Noi oricum te citim. Nu ai si tu mândria ta? Nu uita ca cei ce au ceva de spus nu beneficiază de canalele de comunicare de care se folosesc ” alesii” de multe ori cu bani publici. Făcând jocurile infractorilor cu mandate de ales si apoi de arestare, nu te simti complice la prostirea si intoxicarea cititorilor de randuri ( cititul intre ele nu e la indemana oricui) si implicit la picajul tarisoarei asteia care a ajuns de rasul curcilor? Intreb si eu…… Retoric, bineinteles.

  • bolcaş Răspunde

   Ştef e de răsul curcilor nu să candideze la primărie.

  • psiholog gheorghița Răspunde

   Acest individ merge în fiecare zi la serviciu într-un birou mare de tot cu o grămadă de slugi care roiesc în jurul său ,cu amantă făcută şefă de serviciu cu bani vămuiți de vicè şi se întreabă in fiecare zi cu groază cum a ajuns un asemenea şarlatan ca el acolo?Teoritic imposibil.

 3. draga stolo Răspunde

  Dupa meciul psd-pnl, iar acum stef-coica, ma simt ca oaia atacata de urs, care primeste incurajari de la lup: las’ ca am eu grija de tine…. Mai crede cineva ca politicienii ne vor, sau ca măcar pot sa facă sa ne fie mai bine?

 4. Brighi cea flocoasă.pardon focoasă. Răspunde

  Dragul meu Ştefuț sunt fierbinte te rog să vii să mă răcoreşti chiar şi cu limbuța aia ta aspră aşa cum preferi tu prostucule care eşti sper că nu mă înşeli cu vicele?

 5. obiectiv Răspunde

  De data asta, chiar că Stef are perfecta dreptate!

 6. florin Răspunde

  STEF nu a facut nimic pentru acest județ şi acuma vrea să candideze la primărie.zero barat.

 7. Lazar Răspunde

  Nu are nici o sansa la primarie acest ”zero”! nu a facut nimic de cand este in functie..doar vorbe goale

 8. 666 Răspunde

  Vrei sa pui mana pe primaria orasului domnu stef tu si govor? Dar de Brighita nu ne zici nimic?

 9. Ayan Răspunde

  Mizeriile judetului Stef si Govor!

 10. Ticu Răspunde

  Din cauza acestui parazit am ajuns de rasul intregii tari! Chiar nu va dati seama cat sunteti de penibil domnule stef?
  Nu ne mai chinuiti si nu mai tocati bani pulbici, ati facut destul rau acestui judet

 11. Iorga Răspunde

  Asta cu Stef primar e ultimul banc aparut ?

  • Popovici Răspunde

   Sa speram totusi ca e doar o gluma de prost gust.Asta ne-ar mai lipsi…

 12. ......... Răspunde

  constat cu stupoare ca defapt ne meritam soarta, orasul acesta nu va evolua niciodata cu asa oameni ca toti postacii de pe siteul asta de cocalari, in frunte cu noi . concluzia e ca va este frica de oamenii care chiar incearca sa faca ceva pt satmareni, dar ce sa zic, ridicati-l in slavi pe coi care-si face clinica privata pe paulestiului, din banii cui oare? toti astia voi care comentati sper sa ajungeti la clinica lui ca sa va mandriti cu olteanu care nici macar ca medic nu e stralucit.

 13. Giani Răspunde

  Cea mai proasta si cea mai dezorganizata conducere a consiliuli judetean Satu Mare din toate timpuril! Nimic in folosul judetului…doar bani publici tocati si tot felul de mis-marsuri facute de acest excroc national numit adrian stef!

  • profesor Răspunde

   Din toate timpuri, draghe? Chiar din timpuri ci Îles si sago baci?

  • profesor Răspunde

   Din toate timpuri, draghe? Chiar din timpuri ui iles si sabo baci?

 14. koiki doki Răspunde

  Ho, mai încet cu postacareala slugi koikiste! Va tremură gacii că vine Stef la Primărie! Nici nu ar fi rău! Poate ca s-ar mai pune si orașul ăsta la punct, ca e varză!

 15. anton Răspunde

  De unde naiba ați scoși ca vrea șef la primărie? ????
  Era o întrebare mai sus: Cum s-a autorizat așa ceva? FOARTE BINE, MAGNATUL COIca Dorel a aprobat așa ceva. A aprobat sa ne plece banii în Cluj!

  • petre Răspunde

   Dar de ce să nu se aprobe? De concurență ați auzit? de libera circulație a mărfurilor ați auzit? sau ați rămas tot în comunism? De ce nu are dreptul un sătmărean să cumpere produse din Cluj sau de oriunde altundeva? Dacă sunt aduse la Satu Mare e și mai bine, economisim banii de drum, și cu ei cumpărăm cele produse de sătmăreni. De la sătmăreni cumpărăm tot timpul așa că nimeni nu are de pierdut. Doar Ștef cu aroganța sa.

   • eu Răspunde

    Libera concurenta nu inseamna a favoriza un singur judet, in speta Cluj. Haideti atunci sa oferim aceasta posibilitate tuturor judetelor, mai putin judetului nostru. Domnului Coica i ar face o mare placere ca doar la astfel de paranghelii se pricepe cel mai bine.

 16. dragos Răspunde

  La puscarie Stef…..

  • sergent Răspunde

   Să meargă Stef la pușcărie să-l viziteze pe taică tău, închis pentru incest si pe mă-ta condamnata pentru proxenetism? Cred că nu prea are timp!

 17. gica Răspunde

  COICA este un om serios care a ajuns la primarie pe pielea lui iar Stef este presedinte doar prin faptul ca este cumnat cu infractorul Silaghi.

 18. gicu Răspunde

  Măi Gica, tu ori ești orb, ori nu ești din Satu Mare! Coica, serios??????

 19. penibiliceanu Răspunde

  stef, schimba rapid numele judetului in Cluj!

 20. satmarean Răspunde

  Mare ruşine este peste noi câ avem un asemene presedinte de consiliul judetean

  • alt satmarean Răspunde

   Dar si mai mare rușine sa ai astfel de oameni ca “sătmărean” care îi ataca pe cei care susțin interesele sătmărenilor!

 21. mirela Răspunde

  stef la primarie???? :)Nici ca banc nu-i bun!

 22. Maria Bradea şi Foriş ioan Răspunde

  Punct de vedere:Stef,PLR,BRIGHY,SISI,ZECE SPAȚII COMERCIALE,ENERGI,FOLDA,TEHNIC ASIST,BONEA PROSTU
  …….EGAL CORUPTIE,HOȚIE,MINCIUNĂ,IMPOSTORIE,NEPOTISM,CURVĂŞAG,NEGHIOBIE,AMATORISM……………

 23. Roşcata de Serviciu....... Răspunde

  În calitate de angajată al Consiliului Județean ,mamă de copii,amantă de Şef(t),vecină de vecini,vă rog să incetați să mai scrieți ceva negativ la adresa iepuraşului meu .Este un bărbat ca lumea se uită mult în oglindă mai ales la funďulețul lui.(sper că nu ți-ai schimbat opțiunile iubi)te pupă pe legitimație a ta Brighituțaaaaa.

  • maria urs Răspunde

   ce-ar fi sa-ti bagi limba in funduletul lui? poate te-ai destepta si tu :)))

 24. figaro Răspunde

  Eu ma consider un patriot si un om al locului, care sustine tot ce inseamna autohton. Totusi nu pot sa nu remarc faptul ca Dl. Stef mimeaza o reactie comunistoida, in sensul ca doar al nostru este bun, restul sa plece la ei in zona. Dl. Presedinte, chiar asa, ne intoarcem la vechile metehne? Piata este libera… prin faptul ca s-a aprobat aceasta manifestare poate vedem si noi satmarenii ce inseamna de fapt un astfel de eveniment, ca la acela de acum 2 saptamani pe care l-ati lansat dvs. am vazut ce impact a avut asupra satmarenilor. Poate e un lucru bun si pentru Brighi care poate imprumuta idei. Hai sa lasam deoparte demagogia, populismul ieftin si sa incercam sa dezvoltam judetul si municipiul.

  • penibiliceanu Răspunde

   Aveti dreptate. In loc sa se inspire din gestul clujenilor, si anume sa promoveze judetul IN AFARA LUI, domnul inca presedinte se burzuluieste la altii mai destepti ca el. E clar ca a inceput campania de imagine in vederea campaniei electorale, acum ca frigul a trecut si oamenii sunt mai relaxati, si vor face orice pentru a castiga voturi. Problema este ca o fac pe banii nostrii si in detrimentul comunitatii pierzand timpul cu aberatii de acest gen. E clar ca la altceva nu se pricep decat la manipulari ieftine menite sa prosteasca prostii. Cei ce-l voteaza merg pe principiul proverbului turcesc: Cand toporul a intrat in padure multi dintre copaci au gandit “macar manerul e unul dintre noi“. De aici se trage problema: ne ascundem dupa deget si credem ca nu ne vede nimeni…… “Al nostru“ si-a dovedit incompetenta si limitele grave de bun-simt dar probabil ca nu-l intereseaza. Atat el cat si ceilalti politicieni isi doresc doar sa fie alesi, iar apoi, potopul.

   • filosofie Răspunde

    Frumos discurs penibilule! Lung si fara vreo esență!
    Dar oare ce vrei sa spui cu “limitele grave ale bunului simț?
    Chiar o fi având bunul simt niste limite ” grave”?

    • I.C. Bratianu Răspunde

     Doare adevarul, doare. Dar sunt convins ca nu la fel de tare ca prostia.

 25. cristi Răspunde

  Stef a cumparat TV1 Satu mare prin intermediar. DNA si ANI, sunt pe faza. dosarul il include si pe felician Pop si pe lati functionari publici care lucreaza` la imaginea lui Stef

 26. cristi&lidia Răspunde

  Stef a cumparat TV 1 Satu Mare prin intermediarul RENTEA, carea preluat formal si Folda. DNA si ANI, sunt pe faza? dosarul il include si pe felician Pop si pe alti functionari publici de la CJ si alte institutii de stat care lucreaza` la imaginea lui Stef

 27. cristalidul Răspunde

  Ei nu zău? Ca bine le mai știi! Să moară ma-ta dacă minți?

 28. bob Răspunde

  Alo sefu Vlad. Asa cap asa corp. Criminalu nu este, se sparg masini zilnic, se fura de pe strada de la oameni. De ce mai exista politie ?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe despre Locale
Caritas: Maraton de solidaritate – a IX-a ediție

Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare organizează pe 23 mai, a IX-a ediție a “Maratonului de solidaritate”. Scopul maratonului din...

Închide