Ultima actualizare: azi, 21:24
Locale

A început Festivalul Muzicii de Stradă: statui vii, decoruri deosebite şi voie bună (FOTO)

festivalul muzicii de strada satu mare (32)Festivalul Muzicii de Stradă. Centrul Vechi al municipiului Satu Mare a fost ocupat cu… muzică. Au fost amplasate cinci scene pe care vor urca circa 30 de formaţii şi interpreţi, întrecerea cea mare fiind pentru un premiu de 2.000 de euro.

Pentru ca sătmărenii să se simtă cât mai bine, pe lângă formaţiile care abordează stilul diverse, totuşi în gama jazz – blues, organizatorii au pregătit decoruri deosebite. În faţa mini scenelor au fost amplasate pentru sătmăreni scaune din cutii de bere, din cauciucuri, sau chiar din paleţi şi au fost expuse unele piese reprezentative din trecutul apropiat, cum ar fi un mic televizor alb negru. Pe lângă partea muzicală, organizatorii au pus un mare accent pe partea vizuală, astfel că nu au lipst statuile vii ce au stârnit în special curiozitatea copiilor, care s-au înghesuit la fotografii.

Principalul organizator, Gergo Butka, a recunoscut că echipa s-a inspirat de la alte festivaluri asemănătoare din alte ţări, scopul fiind de a oferi sătmărenilor alternativă la evenimentele clasice de peste an. Festivalul continuă în această seară, sâmbătă între orele 18:00-24:00 şi duminică de la ora 17:00. Participă formaţii atât din Satu Mare cât şi din Cluj, Târgu Mureş, Ungaria, Slovacia sau Peru.

29 comentarii

 1. Ion Răspunde

  Domnule primar, de ce le dati voie astora sa “incante” orasul pana dupa miezul noptii? Ce face politia locala? Oricum nu trebuiau lasati sa se desfasoare decat pe timpul zilei. Noaptea trebuie sa fie liniste si unii, care mai si muncesc, au nevoie de somn. Din fotografiile de aici rezulta ca nici ziua nu e public. De ce ne transformati, fara voia noastra, in consumatori de muzica, nu totdeauna buna???

  • Judit Răspunde

   ?!?!?

   • satmarean Răspunde

    Festuvalul pacalicilor lui Gergo.o prostie de doi lei fara spectatori.

  • ibernike Răspunde

   De zilele orasului si zilele judetului nu va deranjat muzica de “calitate”?

  • Istvan Răspunde

   Ioane!
   Stii ce inseamna toleranta?
   Cand, de exemplu, accepti ca exista si alt fel de oameni, ce nu asculta doar muzica “kashay” interpretat de Furdui Iancu.
   Iar pentru cunostinta Ta generala, dupa miezul noptii inseamna dupa orele 24.00.
   Te rog sa consulti programul de mai sus.
   Deci….

   • Ion Răspunde

    istvan draga, stiu ce insemna toleranta. Ascult multa muzica si cred sincer ca va pot da lectii de muzica multora de pe aici. Stiu si cand e miezul noptii. Eu am vrut sa arat ca muzica s-a auzit si dupa miezul noptii si pe mine m-a deranjat pentru ca voiam sa am liniste pentru odihna la ora aia. Si nu e vorba de evenimente organizate in centrul orasului si in mai multe puncte din oras. Si deranjeaza. Eu sunt de acord cu aceste manifestari dar am intrebat doar de ce nu e suficient sa se desfasoare in timpul zilei, pana la ora 22 sa zicem. Poate ca am fost acum mai clar

    • Istvan Răspunde

     Draga Ion,
     Un proverb romanesc spune:”Lauda de sine nu miroase-a bine!”. Crede-ma suntem multi cititori ai acestui portal, care ascultam multa muzica, dar nu ne batem cu o jumate caramida in piept, ca dam lectii oricui.
     Daca sa auzit muzica dupa miezul noptii si ai fost deranjat, ce sa spun eu de zilele orasului si a judetului, trei nopti s-a auzit muzica din centru pana in cartierul in care locuiesc, si nu e central, si nu am sarit cu commenturi, ca ce deranjant ar fi.
     Tind sa cred ca doar cele mentionate de Tine sunt cauza supararii tale.

  • oltean Răspunde

   Aviz organizatorilor….nu am vazut tarabe cu mici, si niciunde nu s-a gasit o bere la pet sa ne astamparam setea….la anu sa fie mai pe modelul Coica-Stef….sa ne placa si noua. :))

   PS. Felicitari d-lui Bitka si echipei sale pentru senzatia de occident insuflata in orasul nostru.

   • cetatean Răspunde

    Felicitari pentru nimic niste amatori prin oras nu merge nimeni sa i vada.

 2. Norick Răspunde

  Ai dreptate ! Fara manele si miros de mici este insuportabil… 😀

  • Ion Răspunde

   Manelele si miciurile sunt in capul tau amice. Si se pare ca fantasmele tale devin din ce in ce mai insuportabile (pentru tine, evident)

   • Norick Răspunde

    Atunci scuze ! Probabil mirosul de urina din spatele blocurilor sunt lipsite.. 😀

    • Judit Răspunde

     Ai dreptate, Norick! 😉

    • matroz Răspunde

     @Norik:ai si n-ai!Nu este nimeni sa faca pipi dar se pastreaza de la alte evenimente!Mai Norike iar scrii ca un prieten ungure!Ce-i cu tine,gramatical ,fireste?

     • Norick

      @matroz: mi-ai lipsit si tu amice!weekend placut !!!!;-)

   • unul Răspunde

    ai incasat-o ion de la Norick.
    K.O. LA COMENTARII 🙂 🙂
    sa nu uitam si de mirosul de peste. 🙂

  • Judit Răspunde

   Asa! 😀

  • Onasis Răspunde

   A aparut inteligentul orasului Norick.cel mai destept de fapt singurul.

 3. Laskodi Judit Răspunde

  Prima zi a fost foarte buna, ergo si azi si maine evident va fi fain! 🙂 Distractie placuta celor carora le place muzica de calitate buna! Felicitari organizarii si succes in continuare muzicienilor! 🙂 (Y)

 4. Bebe Răspunde

  Eveniment de 2 lei. Formatii no name si fara public

 5. Satmarean Răspunde

  Da ma da fara Alex Velea e naspa. Bebe tu habar nu ai ce este muzica de calitate.

 6. Dinu Răspunde

  Mai bine ar face Laitner de la Zollner sa aboleasca sclavagismul in fabrica decat sa cheltuie banii fabricii pe un festival de rahat organizat de papagalul Gergo.

 7. Raul Pop Răspunde

  Dragi Satmareni!

  O persoana normala cat de cat civilizata poate doar sa salute initiativa organizatorilor de a aduce un astfel de festival in programul cultural al orasului nostru.
  Nu ar trebui sa ne intereseze nationalitatea organizatorului sau din ce partid face parte…trebuie sa ne intereseze doar beneficiile pe orice plan care ne revin noua satmarenilor,copiilor nostri, tuturor.Acest festival asa cum il criticati ne aduce normalitate,simplitate,voie buna,cultura generala,cultura muzicala,poate chiar viitorul unuia dintre copii vostri care se va indragosti de un instrument muzical.
  Asta trebuie sa vedeti domnilor.Orasul asta este zero sau aproape de zero….e si vina noastra ca am ajuns aici, nu doar a politicienilor.
  Va rog sa faceti ceva pentru orasul asta si terminati cu criticile…e foarte usor de criticat dar de pus osul la munca mai putini suntem capabili.
  Sa ne fie rusine.

 8. curios Răspunde

  cat a costat? cine a platit. ce rost a avut cheltuiala?

 9. zsolti Răspunde

  Foarte slaba organizare fara miros balkanic de fum de taciune ulei ars mizerie pe jos oameni cu mustar pe buze miros de usturoi nici o cuvantare toata lumea pe scaune fara sobor de ppreoti niciomanea nicio oda pentru primar parca prea nu era pentru venetici

 10. Satmarean Răspunde

  In legatura cu acest festival al muzicii de strada este o idee buna dar din pacate acelasi lucru autoritatiile nu fac nimic impotriva debililor cu permise de cateva zile. Vineri noapte, jandarmeria sta la casa de moda. In sensul giratoriu unu cu un logan grii facea ture prin sens si fluiera rotile, nici un politist nu sa sesizat, chiar sambata a fost o usoara tamponare in sens noapte tarziu, dar nici acolo nu sa sesizat politia, nu exista un weekend in care sa stam linistiti in parc sau in case sa nu auzim fluieraturi de roti si pusti care nu se gandesc putin. Politia de ce nu isi face treaba? Un de sunt atunci cand este nevoie? La poveste?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe despre Locale
Muzeul Județean Satu Mare a lansat volumul „ Centenar Iuliu Andrei Pop ”

Muzeul Judeţean Satu Mare, în parteneriat cu Universitatea de Stat "Universitatea Naţională Ujgorod", Ucraina, implementează în perioada 31.12.2013-31.08.2015, proiectul "Cooperare...

Închide