Ultima actualizare: azi, 15:17

Locale

Sportivii careieni de la TAPO au cucerit noi medalii la tenis de masă

11896314_1021344007898440_8670330922263188196_oÎn perioada 26 – 29 august 2015 a avut loc în Budapesta două competiţii de tenis de masă (punctate în clasamentul naţional), atât la fete cât şi la băieţi, cu ocazia deschiderii noului an competiţional 2015 – 2016. La aceste competiții a participat şi Clubul Copiilor – TAPO Carei cu următorii sportivi: Reitler Eliza, Rad Ayana, Szilágyi Paul şi Dari Helga (legitimată la Statisztika Budapesta).

Competiţia băieţilor a avut loc la BVSC Budapesta, unde au participat sportivi din Serbia, Anglia, România şi Ungaria. La categoria mini cadeţi (9-11 ani), Szilagyi Paul a cucerit medalia de aur, iar la categoria juniori III (12-13 ani) s-a calificat din grupe pe tabloul principal, ajungând până în optimi.

De asemenea, competiţia fetelor a avut loc la Statisztika Budapesta, cu sportivi din Anglia, Romania şi Ungaria. La categoria 8-10 ani, Reitler Eliza s-a calificat în sferturi, iar Rad Ayana a obţinut locul 3 în grupa de calificare pentru tabloul principal. La juniori III (11-13 ani) sportiva Dari Helga a obţinut locul I după ce a reuşit să învingă pe primele trei clasate în clasamentul naţional (Menkő Vera, Phan Viola şi Drabant Anita). La categoria juniori I (15-18 ani) la proba de dublu cu Menkő Vera s-a clasat pe locul III obţinând medalia de bronz.

Sportivele au fost însoţite de instructorul Bottyan Geza şi antrenorul Podoba Mircea

În perioada 22-23 august 2015, sportiva Dari Helga a mai participat la CUPA TOLNAGRO din Szekszárd (HU) unde, la categoria 13-15 ani obţine locul I la echipe iar la individual locul III. La această competiţie au participat 4 ţări şi 115 sportivi.