Ultima actualizare: azi, 13:49
Locale

Inaugurarea Teatrului de Nord, respinsă din nou. Coica dă vina tot pe UDMR

Consiliul Local mai 2016 (24)Proiectul de rectificare a bugetului municipiului Satu Mare, care prevede alocarea sumei de 150.000 de lei pentru inaugurarea Teatrului de Nord, nu a fost adoptat nici în şedinţa de astăzi a Consiliului Local.  Consilierii UDMR şi cei de la ALDE s-au abţinut de la vot, iar voturile PSD nu au fost suficiente pentru ca proiectul să fie adoptat.

 Proiectul nu va primit aviz favorabil de la niciuna dintre comisii. Liderul grupului UDMR, Masculic Csaba, a spus că această clădire reabilitată încă nu este pusă în funcţiune, chiar dacă a fost recepţionată, și prin urmare nu se poate organiza niciun spectacol.

Având în vedere acest deziderat, nepunerea în funcţiune a acestei clădiri, este clar că nu este aplicabil aliniatul 4.1. din art. 30 din legea menţionată, ca atare nu se poate organiza la ora actuală niciun spectacol“, a spus Masculic.

Proiectul a primit doar votul consilierilor PSD. Cei de la UDMR şi ALDE s-au abţinut. După şedinţă, primarul Dorel Coica a făcut o declaraţie de presă, în care a dat din nou vina pe cei de la UDMR.

Nici de data aceasta  nu a trecut acest proiect. Consilierii UDMR au evoluat în sensul că nu au mai votat împotrivă ci s-au abţinut, aşa cum au făcut şi cu mall-ul şi cu toate proiectele importante pentru municipiul Satu Mare. Deci nu doresc practic să inaugurăm acea clădire. Nu era vorba despre o inaugurare oficială, era vorba despre organizarea unor spectacole de teatru cu ocazia sărbătoririi a 20 de ediţii de la sărbătorirea Zilei municipiului Satu Mare. Nu doresc, nicio problemă, o să reluăm acest proiect în luna iulie, când sper să nu mai aibă o majoritate. S-au opus absolut, au găsit tot felul de motivaţii, toate autorizaţiile sunt în regulă, clădirea este predată prin hotărâre de Consiliu Local Teatrului, deci nu mai există nicio motivaţie să nu fie de acord. Ăştia sunt consilierii UDMR şi aşa au făcut timp de patru ani”, a spus Coica.

 Consiliul Local mai 2016 (15)

38 comentarii

 1. Bálint Răspunde

  Ma Coica …….?? Ai facut numai gropuri si ai furat bani de la primarie!!! Mars acasa in 5 junie!!

  • Daniel Răspunde

   A facut ce nu au facut cei din UDMR si nu o sa facA nici in 10 ani de acum incolo! Daca nu era Coica primar era jale de acest oras.

   • Fara Cap Răspunde

    Serios? Sunt 9 membrii UDRM in consiliu, in total fiind 23 si numai UDMR ii de vina ca nu trece proiectul.
    Acuma au votat cei de la ALDE importiva data trecuta cei de la PNL.
    Stie Coica ce stie, numai UDMR il poate face sa piarda, ALDE si PNL sunt 0.

    • PNL Răspunde

     Acum si UDMR si PNL si ALDE a votat impotriva. Nu stiu ősrégi de ce nu reiese acest fapt din articol. Doar PSD-ul forteaza acest lucru…

  • Andrei Răspunde

   Gropuri? daca nu stii scrie macar nu iti da numele…
   Rusine UDMR!

  • Georgiana Răspunde

   Din pacate nu putem avea parte de aceasta cladire absolut minunata dupa reabilitare. De ce trebuie sa fim privati noi satmarenii de toate lucrurile frumoase din cauza acestor consilieri maghiari?

   • Gâgă Răspunde

    Ai răbdare Giorgiana,se va inaugura,dar nu când vrea Coica.No zi şi tu amu vrea sa aniverseze ,,20 de ani de la începutul zilelor oraşului”.Ce aniversare-i asta,Giorgiana?

  • Misu Răspunde

   Bineînțeles cultura nu se afla pe lista priorităților pentru UDMR..era de așteptat

   • Gâgă Răspunde

    Aici greşeşti capital.Pe vremea lui Ilyes oraşul avea festivalul Samfest iar primarul era prezent la filarmonica,teatru si jazz.Despre Dorel nu pot spune acest lucru.

 2. mariana Răspunde

  Niste oameni de nimic care nu apreciaza frumosul! Nu merita nici sa se uite catre primarie!

 3. Marius Răspunde

  Sper sa se linisteasca udmr-isti dupa data de 5 iunie

 4. Dan Răspunde

  Oricum trebuie sa multumim primarului Coica pentru proiectele minunate si initiativele care prevad dezvoltarea orasului nostru, nu are el nici o vina ca acesti nesimtiti care vor sa puna din nou mana pe oras strica tot..

  • olga Răspunde

   Le este ciuda acum ca ei nu au reusit sa faca asa ceva! Cladirea aceasta nu a fost reabilitata de 100 de ani! Acum este asa datorita domnului primar .Succes ,domnule Coica!

   • cineva Răspunde

    olga draga, cine o reabilitat teatru? Coica? nici tu nu crezi!! mincinoasa dracului!

  • Gâgă Răspunde

   Cum,nu i-ai mulţumit incă?

  • Unu' Răspunde

   Care sunt acele minunate proiecte?
   Măcar un singur proiect … ?!?
   Să-l pupi in fund.

 5. gavrilas Răspunde

  Pana acum nu s-a gandit nimeni sa reabiliteze aceasta cladire . Acum ca este gata ,frumoasa, aranjata, pregatita asa cum i se cuvine unui teatru, nu avem parte de ea ! Mare rusine!

 6. Andrada Răspunde

  Bineinteles ca UDMR-ul e devina..tot ce fac ei acum este sa se impotriveasca a tot ceea ce primarul vrea sa faca bun ca sa il scoate cat mai negru si fara realizari dar satmarenii oricum vad toate lucrurile astea .

  • iosif Răspunde

   Asa au facut dintotdeauna! Numai ei sa iasa in fata tot timpul indiferent de modul in care o faceau! Deja stim ce le poate capul!

  • Gâgă Răspunde

   Le vedem, dar invers.

 7. danielaemilia Răspunde

  Rusine ! O data va impotriviti! Alta data va abtineti! De ce sa suferim noi ? Sunt si satmareni care iubesc teatrul!

  • cineva Răspunde

   Sunt satmareni care iubesc teatrul, dar aia nu sunt satmareni romani! Romanii si teatru, buna gluma!!! 😀 😀 😀 primaru vostru na fost niciodata la teatru, habar nare ce e !!!

   • satmareanul Răspunde

    Pai ce te astepti de la unul care printre muzicantii favoriti de pe Facebook il are pe “Bursuc” … cred ca mai urma Salam si Gutza, si asta spune totul despre “olteanul” de la primarie.

 8. tudor Răspunde

  Da cum sa nu fii de acord cu inaugurarea unui teatru???Ca doar nu este o uzina in mijlocul orasului!

 9. Griga Răspunde

  Felicitari primarului Coica pentru toate initiativele din acest mandat! Din pacate nu toate s-au putut realiza din cauza viermilor din udmr care ne dezbina orasului bucatica cu bucatica!!!

 10. rocotarc Răspunde

  Eu nu mai inteleg nimic! Mall nu vor , teatru nu vor, niciun proiect important pentru oras nu vor , da ce vor? Primaria?? Nici vorba !!! Acolo trebuie sa stea Coica si sa duca mai departe proiectele incepute !Te sustinem,Coica!!!

  • cineva Răspunde

   tudor,griga si rocotarc esti o persoana, psdist lingau din oltenia.

  • satmareanul Răspunde

   Ce initiativa? Ca proiectul asta era aprobat inca de pe vremea lui Gyusi, doar ca acum au intrat banii pt. el … la fel ca si o multime de alte proiecte cu care olteanul prost (scuzati pleonasmul) se tot lauda!

 11. s.m. Răspunde

  Draga Olga, cred ca tu nu locuiesti in Satu Mare. Te rog mai documenteazate putin inainte sa scrii prostii. Te rog!

  • olga Răspunde

   Nu numai ca locuiesc aici dar si cunosc foarte bine aceasta cladire .Asa ca stiu clar ca o reabilitare completa a acestei cladiri nu a fot facuta de peste 100 de ani ,mai clar 126. Poate la asta te -ai referit ca am zis 100 in loc de 126 de ani. Oricum nu asta este problema . Este fara doar si poate ca acesti consilieri s-au abtinut deoarece vor sa cada oaia neagra pe Coica! Dar nu o sa le iasa lor toate siretlicurile ! Mai rau se afunda acum inainte de alegeri!

 12. erika Răspunde

  Da este careva proiect cu care au fost de acord consilierii astia? Ca eu numa asta vad ca tot timpul sunt contra ! Apoi eu sigur nu votez asa consilieri si primar!Sigur votez cu primarul actual.

 13. Bratianu Răspunde

  Coiuț! Teatrul e pentru alții! Pierzi electorat (ăia cu IQ zero) inaugurând teatrul. Îi vei dezamăgi crunt. Ăia de merg la teatru nu pot fi prostiți ca asistații sociali sau pacienții tăi. Chiar nu ai pe nimeni inteligent in preajmă să-ți explice chestia asta? Dă-i afară pe Victoraș și pe Dănuț că te bagă în groapă mai tare decât ești deja! Du-te în Sătmărel, pe Toamnei, bagă mâna adânc în buzunar si poate faci atâtea voturi câte semnături ai depus.

 14. mirela Răspunde

  RUSINE UDMR!!! CHIAR SPERAM SA VAD ” ODEON”-ul CU PAVEL BARTOS. NOI SATMARENII NU NE PUTEM BUCURA DE CULTURA DIN CAUZA UNOR DOBITOCI!

 15. unu Răspunde

  Pentru cei care se cred ca stiu ceva habar nu aveti,reabilitarea a fost inceputa pe vremea lui Ilies si a fost construita pe vremea Maghiara alo!

 16. satmareanul Răspunde

  Nu mai puneti botul la “maretele realizari” ale domnului COIca. Sunt toate aruncate acum, pe piata, cu caracter electoral, sa se bata in piept cu ce a facut el pe mandatul lui. A facut de fapt un zero barat. Sa nu uitam ca a desfiintat festivalul de teatru “Fara Bariere” … de asemenea festivalul de rock “Samus Rock Alive” – cica, citez – “el nu da bani la satanisti” – cum te poti numi sustinator al artelor, cand tot ceea ce faci indica exact opusul. E un manelist ordinar, corupt pana in maduva oaselor, si care nu are nici o treaba cu orasul nostru … Si sper ca dupa alegeri, sa-si faca DNA-ul niste timp si pentru el.

 17. Ioan Oprea Răspunde

  La noi in oras asa o sa fie mereu,unii tot contra ca sa nu fie meritul altcuiva mai destept,de aceea nu merg treburile bine

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe despre Locale
Erik Truffaz Quartet și Sophie Hunger la Satu Mare

 Erik Truffaz Quartet din Elveția poposește la Satu Mare pentru a-și lansa albumul „Doni Doni„. Concertul de jazz precum și...

Închide