Ultima actualizare: azi, 22:05
Locale

Apel al Bisericilor maghiare din România pentru susținerea lui Nicușor Dan

Reprezentanții Bisericilor maghiare din România au transmis un apel comun privind alegerile prezidențiale, îndemnând credincioșii să sprijine cel candidat la funcția de președinte care respectă drepturile și valorile tuturor cetățenilor. ,,Acela care este capabil să contracareze forțele politice extremiste, să sprijine dezvoltarea vieții sociale și eficiența administrației publice și să garanteze menținerea României pe calea europeană”, au arătat aceștia, informează jurnaliștii de la news.ro.

,,România se află în fața unui moment istoric decisiv. Rezultatul alegerilor prezidențiale va influența pe termen lung cadrul statului de drept democratic și evoluția condițiilor sociale, respectarea libertății religioase și a drepturilor comunitare, precum și orientarea internațională a țării”, au transmis, într-un comunicat de presă, reprezentanții Bisericilor maghiare.

Documentul este semnat de reprezentanții Arhiepiscopiei Romano-Catolică Alba Iulia – arhiepiscop Kovacs Gergely, Episcopiei Romano-Catolică Oradea – episcop Bocskei László, Episcopiei Romano-Catolică Satu Mare – episcop Schonberger Jenő, Episcopiei Romano-Catolică Timişoara – episcop Pal József Csaba, Bisericii Evanghelică Lutherană din România – episcop Adorjani Dezső Zoltán, Eparhiei Reformată din Ardeal – episcop Kolumban Vilmos József, Eparhiei Reformată de pe lângă Piatra Craiului – episcop Bogdan Szabolcs János, Bisericii Unitariană Maghiară – episcop Kovacs István.

,,Nu putem rămâne indiferenţi faţă de situaţia creată în urma primului tur al alegerilor prezidenţiale. Le adresăm credincioşilor Bisericilor noastre îndemnul de a participa cu toţii la turul al doilea al alegerilor, în data de 18 mai 2025, şi de a sprijini prin votul nostru acel candidat la funcţia de preşedinte care respectă drepturile şi valorile tuturor cetăţenilor – inclusiv ale comunităţii noastre –, şi care contribuie la convieţuirea paşnică. Acela care este capabil să contracareze forţele politice extremiste, să sprijine dezvoltarea vieţii sociale şi eficienţa administraţiei publice şi să garanteze menţinerea României pe calea europeană. Să participăm cu toţii la turul al doilea al alegerilor prezidenţiale! Acest lucru este esenţial pentru viitorul comunităţii maghiare, pentru funcţionarea nestânjenită a Bisericilor noastre, şi pentru o convieţuire paşnică şi egală în drepturi cu fraţii noştri români şi cu ceilalţi concetăţeni de alte naţionalităţi”, transmit reprezentanţii Bisericilor maghiare.


Sursa: news.ro

14 comentarii

  1. Aida Răspunde

    Ce de motive stupide enumeră reprezentanții bisericilor maghiare pentru sprijinirea lui Nicușor. Acești reprezentanți nu pot emite îndemnuri unanime în primul rând pentru că nu se înțeleg între ei,apoi mă îndoiesc că ar vrea binele poporului român.

  2. Votant Răspunde

    Cat de nasoala ii situatia daca clerul iese si il sustine public pe Nicusor?! Sa zicem ca UDMR a avut un cuvant de spus in aceasta initiativa. Totusi…

    BOR-ul care se stie ca ii PSD-ist ii mucles

    • @Votant Răspunde

      @Votant. Daaaa. Cât de nasoală-i situația când popii ortodocși îndeamnă la vot pentru Simion? Nu știu de ce vă ocupați timpul cu ceva care este peste inteligența voastră. Nu mai bine pictați ceva comentariu copilăresc tradus pe ceva emoticoane? Ca aia e de nivelul vostru. Eu chiar nu vă înțeleg. Ieri vă t@fut grija cu papa catolic acum asta. Acasă la voi totul e OK? Știți ce se spune cine moare de grija altuia, nu?

      • Votant Răspunde

        N-am treaba cu biserica! De unde sa aud pe cine sustin ortodocsi?! Era doar o observatia a faptului ca biserica maghiara se implica public si BOR ba. Un gest foarte rar intalnit si facut in disperare datorita situatiei nasoale in care se afla tara.

        Daca m-ai vazut de departe trebuia sa ma eviti.
        “Nu te certa niciodată cu oameni proști, ei te vor trage la nivelul lor și apoi te vor bate cu experiență” – Mark Twain

        Din suflet iti recomad sa eviti sectiunea de comentarii de aici, FB si alte site-uri, eu asta o sa fac, ii toxica. Problema in aceste zona a online-ului ii ca lipsete partea nonverbala a comunicarii si chiar daca un mesaj a fost scris cu calm mai mult ca sigur ca cineva va gasi rautate printre randuri.

        Indiferent pe cine sustii, ii dreptul tau, nu iti vei ajuta favoritul daca te iei in gura cu cealalta tabara. Doar intaresti si cresti credinta ca a ales bine.

        PLM, tot intr-o dezbinare o tinem de la pandemie incoace!!!! https://www.nytimes.com/live/2025/05/09/world/india-pakistan-kashmir

        • @Votant Răspunde

          Consider ca ai vrut să glumești când aii afirmat ca BOR nu se implică în campanie. Atăt. Iar dacă spui că nu ai treabă cu biserica te întreb retoric de ce comentezi? Adică de ce comentezi dacă nu ai toate informațiile? Asa că fă bine , pastrează sfatul pentru tine și tu să eviți secția de comentarii.

  3. Eu Răspunde

    Biserica maghiară????
    Asta o fi ceva nou???

    • C-block Răspunde

      Asta vine cam cum se zice că e Paștele maghiar. Este o formulare foarte anapoda ca să nu zic nefericită. Unii ziariști actuali numai atâta sunt în stare. La ăștia le spun mereu ca pe vremea răposatului împușcat nu treceau nici de portarul de la “Ștefan Gheorghiu”. E vorba totuși de respect față de meseria care le pune pita pe masă.

  4. vadimT Răspunde

    Niciodata nu a fost asa ceva. Iarasi instigati lumea. Si multi maghiari vor vota cu Simion, s-au saturat de politica hotilor.

    • Comentator Răspunde

      Ascultă la mine, poate mulți nici nu vor vota. Dar 90% pe Simion nu îl votează. Te las să ghicești oare de ce.

  5. Cupru Răspunde

    Au țiganii biserică? Auuuuuu !

  6. Alexandru Răspunde

    Câștiga Simion! Degeaba îl votezi pe Nicușor Dan, domnule ” primar” din Satu Mare

  7. Satmarean 1 Răspunde

    Nu fi asa sigur pt ca dezamagirea iti va fi mai mare si atunci o sa sariti toti ca v-au furat…turu 2 inapoi….cg presed….🤣🤣🤣

  8. *** Răspunde

    Sa dat semnal din Budapesta pentru Simion ,hai sa vedem starea vremi sa ieșim la iarba verde .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.