La Vatican, a fost ales un nou papă. El este Robert Francis Prevost, în vârstă de 69 de ani. Agenția ANSA a relatat că noul papă i-a salutat unul câte unul pe cardinalii care l-au ales și va lua cina cu ei mai târziu, joi seară. ‘I-a îmbrățișat pe toți’, a anunțat Vaticanul.
Numele său a fost dezvăluit din balconul Bazilicii Sf. Petru de către cardinalul francez Dominique Mamberti.
Pe coșul de pe acoperișul Capelei Sixtine a ieșit joi seara fum alb. Cardinalii reuniți în Capela Sixtină au reușit să ajungă astfel la un consens și să aleagă un nou Suveran Pontif – al 267-lea papă al Bisericii Catolice – după doar zi o de Conclav și în urma altor trei voturi negative, în urma cărora a ieșit fum negru la Vatican.
Asta ne mai lipsea,papă american,ce față de bișnițar are. Norocul este că Putin e ortodox ca oamenii deosebiți.
Ce sa mai zici? Ca saracu Papa Francisc, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace, nu a fost american. Ca a fost argentinian. Adica din Asia.🤫😁
Doamne iarta-le pacatele…
P.S.
Am inteles ce vrei sa spui. Mai ales ca am vazut si eu poza cu Trump, tatuca, in postura de papa. Miroase un pic a blasfemie. Bataie de joc.
Amen
Am mari rețineri. Dar să vedem. Politica s-a băgat din greu în votul ăsta, asta e clar. Dacă se implică în continuare pe palierul cu lupta pentru săracii de pe planetă, împotriva conflictelor și construiește punți catre ceilalți asa cum a zis e de bine. Ca dacă nu, atunci ….. Dar personal am mari retineri. Am avea nevoie de un papă c@i@s, scuze pentru expresie, cam cum era Wojtyla. Dacă nu va fi asa arunci lumea a făcut damblaua lui Trump și atât.
La ce barnau are, posibil sa fie evreu.
Nu ia ieșit lui Tramp să fie și papă,dar și-a băgat om în locul lui.