Pietoni, bicicliști și trotinetiști amendați în Satu Mare. Polițiștii au dat peste 150 de sancțiuni, în valoare de zeci de mii de lei.
Ce spune poliția:
În perioada 28 iulie – 3 august, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare au desfășurat, la nivel județean, o serie de acțiuni punctuale pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere produse pe fondul abaterilor comise de pietoni, bicicliști și conducătorii de trotinete electrice – categorii vulnerabile în trafic, frecvent implicate în evenimente rutiere cu consecințe grave.
Activitățile s-au desfășurat atât în zonele urbane aglomerate, cât și pe drumurile naționale și județene, fiind concentrate pe verificarea modului în care bicicliștii, utilizatorii de trotinete electrice și mopede respectă regulile de circulație, depistarea pietonilor care traversează neregulamentar dar și adresarea de recomandări preventive tuturor participanților la trafic.
În urma neregulilor constatate, au fost aplicate peste 150 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 30.000 de lei.
Sursa: IPJ Satu Mare
Bravo! Asa mai departe! Dosar penal pentru cei care nu au permis si au trotinete lor electrice depășește viteza legala de 25 km/h.
Unde au fost?
Ce amenzi au dat, dacă încă se circulă în draci pe trotuar cu biciclete și trotinete electrice??
Săptămâna trecută, un idiot, era să-mi omoare câinele!