Ultima actualizare: azi, 17:45
Naţionale

Un copil s-a aruncat de la etajul unei școli pentru că a primit o notă mică

Un elev de 13 ani din Mangalia s-a aruncat de la etajul unu al școlii după ce a primit o notă mică. Evenimentul a avut loc în pauză, după ce profesorul de matematică i-a dat nota trei.

La fața locului au ajuns mai multe echipaje de poliție și ambulanța care a transportat copilul la spital pentru investigații. Inspectoratul Școlar Județean Constanța a demarat o anchetă internă pentru a analiza circumstanțele în care s-a produs incidentul.

„Directorul școlii ne-a comunicat că a avut loc un incident al cărui protagonist este un elev de clasa a VI-a. Imediat a telefonat la 112 și la 119, iar la unitatea școlară s-au deplasat ambulanța și echipaje de poliție. De asemenea, consilierul școlar a discutat cu părinții, care au fost înștiințați și au fost prezenți în scurt timp la școală. Împreună cu elevul, au stabilit ca de săptămâna viitoare să aibă întâlniri de consiliere”, a declarat Sorin Mihai, inspectorul școlar general.

Ce spune poliția:

„Din primele cercetări a reieșit faptul că, pe fondul unei stări de tensiune emoțională provocată de un rezultat școlar, elevul s-ar fi precipitat în gol de la fereastra sălii de clasă. Menționăm că acesta nu este cunoscut cu afecțiuni medicale preexistente și nu a mai fost implicat în incidente similare în cadrul unității de învățământ”, se arată în comunicatul IPJ.

În cauză, a fost întocmit dosar penal, iar cercetările continuă pentru stabilirea exactă a circumstanțelor în care s-a produs evenimentul.

Reamintim că la începutul acestei săptămâni un elev a murit după ce a căzut de la etajul opt al unui bloc din Oradea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.