Ultima actualizare: azi, 19:10
Locale

Zeci de percheziții la firme de construcții, inclusiv în Satu Mare. Anchetatorii vorbesc despre achiziții fictive și firme clonate

Un număr de 62 de percheziţii au fost efectuate, vineri dimineața, în Bucureşti şi în judeţele Ilfov, Braşov, Harghita, Mureş, Suceava, Satu Mare, Cluj, Bihor şi Alba, la persoane şi firme de construcții suspectate de evaziune fiscală. Din 2021, aceste firme sunt suspectate de către procurori că ar fi înregistrat în contabilitate facturi nelegale în valoare de 14 milioane de lei pentru achiziţii fictive de la firme clonate.

,,La data de 26 februarie 2026, poliţişti din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti – Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice au pus în executare 62 de mandate de percheziţie domiciliară, în municipiul Bucureşti şi în judeţele Ilfov, Braşov, Harghita, Mureş, Suceava, Satu Mare, Cluj, Bihor şi Alba, într-un dosar penal privind săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală în formă continuată şi agravantă”, anunţă, vineri, Poliţia Capitalei.

,,Faţă de şase persoane a fost dispusă măsura reţinerii pentru 24 de ore, urmând a fi prezentate magistraţilor cu propunere legală. Cercetările sunt continuate de către poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de evaziune fiscală în formă continuată şi agravantă”, a mai transmis Poliţia Capitalei.

În perioada 2021 – prezent, mai mulţi administratori ai unor societăţi comerciale cu obiect de activitate în domeniul construcţiilor, ar fi înregistrat în evidenţele contabile şi ar fi declarat organelor fiscale operaţiuni fictive privind achiziţia de bunuri şi servicii, în valoare de aproximativ 14.000.000 de lei, de la alte societăţi comerciale clonate.

Prejudiciul total cauzat bugetului de stat a fost estimat la aproximativ 4.800.000 de lei.

Un comentariu

  1. file tibor Răspunde

    In Satu Mare la firma Youtextil si Europrima lucreaza peste 30 pensionari la negru …..ia verificati va rog .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.