Ultima actualizare: azi, 21:11
Locale

Investiție de peste 6 milioane de lei în Satu Mare pentru prevenirea inundațiilor din zona străzii Fabricii

Investiție de peste 6 milioane de lei în Satu Mare pentru prevenirea inundațiilor din zona străzii Fabricii. Primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor, a anunțat semnarea unui nou contract de finanțare prin Programul „Anghel Saligny”, pentru realizarea unui bazin de retenție a apelor pluviale pe strada Fabricii.

Proiectul, finanțat de Ministerul Dezvoltării, are o valoare de 6,033 milioane de lei și vizează reducerea riscului de inundații în zonă, în special în perioadele cu ploi torențiale.

„Un nou proiect prin Programul Anghel Saligny, finanțat de către Ministerul Dezvoltării. Am semnat contractul de finanțare pentru realizarea ,,Bazinului de retenție ape pluviale pe strada Fabricii’’. Investiția, în valoare de 6,033 milioane de lei, va atenua efectul ploilor torențiale, fiind limitată inundarea străzilor din zona str. Fabricii din municipiu”, a transmis edilul. 

13 comentarii

  1. Sătmărean Răspunde

    La pasajul din Soarelui și str. C.A. Rosetti cum rezolvăm problema ? De fiecare dată când plouă torențial sunt probleme !

  2. Sătmărean Răspunde

    Pasajele Soarelui, Str. Henri Coandă sunt urgente !!!

  3. comentator Răspunde

    Fantastic! Asta trebuia facut si în pasajul Soarelui si nu prostia aia cu blindarea canalului care mai mult a stricat.

  4. Carina Răspunde

    Si canalizarea cand se va rezolva in zona str. Bușteni , Azuga , Păltiniș, ca la fiecare ploaie torențială intra apa in curți si beciuri?????

  5. Zoltan Răspunde

    Pe str. C.A. Rosetti de fiecare dată când plouă torențial inundă casele, curțile și beciurile ! Domnule primar Kereskenyi Gabor vă rog luați măsuri urgente, nu e posibil așa ceva, pasajul din Soarelui de asemenea se inundă repede și refulează canalizările !

  6. CON Răspunde

    vorba multa e prostia omului… prea mult scris tinerilor.

  7. Loop Răspunde

    ȘTRANDUL CÂND ÎL REZOLVĂM HARPALETE????

    • RAUL CSATLOS Răspunde

      spune la mata sa faca un favor oral la tantasi………poate asa mai lasa din pretul aberant cerut pentru ruina
      cea ce a lasat dupa el

      • 🤔🤔🤔 Răspunde

        Mai rău. Nu poți avea pretenții de despăgubiri după ce nu te-ai ținut de contract, nu ai respectat și ce ai făcut sunt fără acte.

  8. Un 💩 Răspunde

    Ce proiecte fac ăștia domne de stă mintea. Bă nulități politice ce sunteți voi chiar sunteți înapoiați mintal. Da de asta avea nevoie orașul sau TARR. Viermi lacomi ce sunteți amândoi.

  9. Kuba Răspunde

    Vecinul mă tot inundă …asta când se rezolvă?

  10. Timur Răspunde

    Ia mai taceti si nu huliti, ca v-om avea muzeul industrializarii fortate, cea mai inutila realizare, numai beton, de fapt cred ca va fi adapost antibomboane
    . Ma speriu de zidul ala de beton de fiecare data cand trec pe b-dul Transilvania. 🙂

    • 🤔🤔🤔 Răspunde

      Timur. Pe partea cealaltă a Someșului e de vânzare de 5 ani ITA pe 5 milioane de euro parcă dar nu o cumpără nimeni. Era mai ieftin. Nu era mai bine acolo dacă tot vrea primașul muzeu, avea decorul gata aranjat. Dar noi muncim, nu gândim.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.