În fiecare an, în noaptea de Paște, momentul în care credincioșii primesc Lumina Sfântă rămâne unul dintre cele mai emoționante și profunde gesturi ale creștinătății. Nu este doar o tradiție, ci un simbol puternic al speranței, al credinței și al biruinței vieții asupra morții. Credincioșii din Satu Mare vor primi și în acest an Sfânta Lumină adusă direct de la Ierusalim.
Lumânarea aprinsă în noaptea Învierii reprezintă, în esență, lumina lui Hristos care învinge întunericul. În credința creștină, lumina este asociată cu adevărul, puritatea și prezența divină, în timp ce întunericul simbolizează păcatul și moartea. De aceea, acest gest simplu devine, pentru fiecare credincios, o reafirmare a credinței și o promisiune de reînnoire spirituală.
Mai mult decât atât, Lumina Sfântă are și o puternică dimensiune comunitară. În biserici, oamenii o primesc unii de la alții, într-un gest de unitate și solidaritate. Mesajul transmis este unul universal: „Lumina lui Hristos luminează tuturor”, subliniind că speranța și credința nu au granițe și îi cuprind pe toți creștinii.
Ce se întâmplă dacă se stinge lumânarea
Mulți credincioși se întreabă dacă este un semn rău atunci când lumânarea se stinge în drum spre casă. Răspunsul este simplu: nu. Nu există nicio semnificație negativă în acest lucru.
Importantă nu este flacăra în sine, ci credința din suflet. Lumânarea poate fi reaprinsă oricând, acasă, fără restricții. De altfel, tradiția spune că este bine ca aceasta să fie păstrată și aprinsă în ziua de Paște și în Săptămâna Luminată.
Preoții atrag atenția însă asupra unui aspect esențial: prudența. Lumânările nu trebuie lăsate nesupravegheate, pentru a evita incidentele.
În același timp, Lumina Sfântă nu ar trebui păstrată doar pentru sine. Gestul de a o duce mai departe – la cei bolnavi, în spitale, la bătrâni sau la mormintele celor dragi – transformă tradiția într-un act de bunătate și solidaritate.
În final, dincolo de ritual, Lumina Învierii rămâne un simbol viu al credinței și al speranței, care aduce oamenii împreună și le reamintește, an de an, că întunericul poate fi învins.
Credincioșii din Satu Mare vor primi și în acest an Sfânta Lumină
Potrivit unui comunicat transmis de Episcopia Ortodoxă Română a Maramureșului și Sătmarului, aducerea Luminii Sfinte în România se face, ca în fiecare an, cu binecuvântarea Daniel Ciobotea și cu sprijinul autorităților române și israeliene. Lumina este preluată de la Sfântul Mormânt din Ierusalim și distribuită în întreaga țară.
În acest an, Sfânta Lumină va ajunge în zona Maramureșului și Sătmarului în seara zilei de 11 aprilie:
- Avionul care transportă Lumina Sfântă va ateriza în Satu Mare în jurul orei 21:30;
- De acolo, o delegație oficială o va transporta către Baia Mare;
- Sosirea la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” este estimată în jurul orei 22:30.

Inca si acuma o multime de oameni cred ca vine lumina din cer acolo in mormant in Ierusalim si defapt asa se si zice. Oare cand o sa ne zica adevarul cum apare acel foc si ca defapt reprezinta un simbol si nu e nici o minune? Atata timp ca se ascunde treaba asta, nu da bine.
Pe flightradar nu apare nici un zbor special dinspre Israel 🤨. Dar na, oile sa puna botu’
vezi ca a venit de la bucuresti. cel din ierusalim a ajuns la bucuresti pe la 15
🤦♂️ cât de cretin sau spălat pe creier să fii în Mileniul 3 secolul 21 să mai crezi în BASME de astea. 🤫 ..în afară de GUNOAIELE DE POPI și PROȘTII CARE ÎI CRED
Pai is unii care dau si bani pt privilegiul de a sta in primul rand…😎.
Pai militzia le va da antemergatori…coloana oficiala, cu girofare etc. Sper doar sa nu bage si motociclisti in dispozitiv, sa nu le moara iarasi vreunu in vre-o groapa de pe drum
cate stiu si cate am vazul la viata mea la popi.
“Importantă nu este flacăra în sine, ci credința din suflet. Lumânarea poate fi reaprinsă oricând, acasă, fără restricții“😂😂Păi și atunci de ce atât deranj…Nu mai bine împărțeau brichete sfinte și era mai ecologic cu mai puțin tămbălău dacă anumiți dreptcredincioși tot vor cu orice preț să se joace cu focu?
👍. Ca să nu mai povestim că bricheta sfântă a făcut prăpăd tocmai azi la mănăstirea Bistrița din Vâlcea.
Văzuși! Dacă era flacăra sfântă pe led în cel mai rău caz se curentau nu se pârleau de tot!😂😂
Ce zicea Invatatorul despre Lumina?Ce este aceasta lumina sfanta?Este o lumina care o porti la tine?
,,Voi sunteți lumina lumii. O cetate așezată pe un munte nu poate să rămână ascunsă. Și oamenii n-aprind lumina ca s-o pună sub obroc, ci o pun în sfeșnic și luminează tuturor celor din casă. Tot așa să lumineze și lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei să vadă faptele voastre bune și să slăvească pe Tatăl vostru, care este în ceruri”
Cum se lasa oamenii amagiti crezand ca daca de Paste va aprinde o lumina(asazis sfanta)atunci au rezolvat problema sufletului,fals oameni buni,total fals.Unii cred ca daca au locasuri de cult mari frumoase si multe atunci sunt ok cu toate ca aceste locasuri in 90% din cazuri sunt goale,doar de Paste,Craciun si de vreo doua ori pe an sunt populate de oameni.Marele aparator al ortodoxiei (putler)astazi a fost cinstit si onorat de kiril al rusiei pentru lupta lui impotriva fratilor ucraineni care,CULMEA nu sunt musulmani,hindusi sau catolici nici atei ci chiar frati ortodocsi.Circul dracului in ,casa popii….putler criminalu si kiril drept credinciosu aparatorii dreptei credinte?Te apuca rasu…..sa fie lumea chiar atat de dusa?…..
👍Și nicăieri în Biblie nu scrie să te apuci să construiești ditamai bisericile, care mai de care mai falnice. Credința nu se măsoară prin înălțimea turlei bisericii. Sunt sigur că 90% dintre cei care s-au dus buluc grămadă la luat lumina nu știu nici cele 10 porunci. E o patomkiniadă falsă.