Operațiune europeană la frontierele sătmărene. Comisarii Gărzii Naționale de Mediu Satu Mare au participat, în perioada 15-19 iunie 2026, la Operațiunea WiSE, o acțiune de amploare vizând combaterea traficului ilicit de deșeuri și substanțe periculoase la frontierele județului.
Acțiunea a fost derulată la inițiativa Biroului Național de Investigații al Poliției Maghiare, în cadrul programului european EMPACT EnviCrime, în colaborare cu Poliția de Frontieră Română. Controalele s-au desfășurat în punctele de trecere a frontierei Petea, Urziceni, Horea, Peleș și Bercu.
Rezultatele operațiunii:
- 440 de transporturi verificate în total;
- 10 transporturi de deșeuri monitorizate și înregistrate oficial în aplicația SIATD;
- 6 transporturi declarate conforme;
- 1 transport respins – intrarea pe teritoriul României a fost interzisă din cauza neconformităților;
- 1 transport sigilat pentru control aprofundat la destinație.
Operațiunea se înscrie într-un efort mai larg de cooperare transfrontalieră pentru protecția mediului în context post-Schengen, vizând în special deșeurile disimulate în obiecte second-hand și substanțele periculoase transportate ilicit.




